Jakub Voráček z Philadelphie slaví vítězný gól v prodloužení.

Jakub Voráček z Philadelphie slaví vítězný gól v prodloužení. | foto: AP

Voráček rozhodl prodloužení, po delší době se gólu dočkal i Plekanec

• 16
V úterních devíti zápasech hokejové NHL se střelecky prosadili dva Češi. Lídr produktivity krajanů v zámořské soutěži Jakub Voráček z Philadelphie si upevnil své elitní postavení vítěznou brankou na 3:2 z prodloužení proti Floridě. Po dlouhých třinácti startech bez gólu se prosadil i Tomáš Plekanec, jenž bilancí (1+1) pomohl Montrealu k zisku bodu z ledu St. Louis. Gólman Petr Mrázek vychytal Detroitu výhru v nájezdech.

Hokejisté Floridy v úterý zakončili svou šestizápasovou sérii venkovních startů na ledě rozjeté Philadelphie. Svého soupeře Panthers přestříleli 44:25, přesto odcházeli jen se ziskem bodu za remízu 2:2 z řádné hrací doby.

1. Jakub Voráček (PHI) 28z. - 24b. (9+15)
2. David Pastrňák (BOS) 21z. - 21b. (15+6)
3. Radim Vrbata (ARI) 25z. - 17b. (8+9)
4. David Krejčí (BOS) 26z. - 17b. (4+13)
5. Michael Frolík (CGY) 29z. - 15b. (6+9)
6. Jaromír Jágr (FLA) 27z. - 13b. (5+8)
7. Ondřej Palát (TBL) 27z. - 13b. (4+9)
8. Tomáš Hertl (SJS) 17z. - 9b. (4+5)
9. Martin Hanzal (ARI) 20z. - 9b. (5+4)
10. Tomáš Plekanec (MTL) 26z. - 9b. (2+7)

V prodloužení totiž rozhodl o výhře domácích Flyers aktivní Jakub Voráček (21:05, +/-: 0, 7 střel, 1+0), jenž pouhých devět vteřin před vypršením nastavení uklidil za záda Jamese Reimera svou sedmou střelou večera odražený puk z prostoru před bránou.

Hostující Jaromír Jágr (19:48, +1, 1 střela), jehož Panthers z dlouhého venkovního tripu vytěžili jen jednu výhru, tentokrát nebodoval a ve druhé dvacetiminutovce dvakrát putoval na trestnou lavici vždy za hákování. Bez zápisu do bodových statistik byl i obránce Jakub Kindl (16:05, +/-: 0, 1 střela), domácí Radko Gudas opět nenastoupil kvůli nemoci.

Philadelphia na rozdíl od svého posledního soupeře zažívá skvělé období, když zvítězila už pošesté v řadě a v tabulce Východní konference vystoupala na pátou příčku s 33 body. Florida je s 28 body až na 12. pozici.

Po třech startech bez bodu a dokonce třinácti bez vstřelené branky se výrazněji připomněl centr Montrealu Tomáš Plekanec (16:38, +1, 4 střely, 1+1). Český reprezentant ve službách dlouhodobého lídra Východní konference se v úvodu zápasu na ledě St. Louis zasloužil o dvougólový trhák kanadského celku.

V 11. minutě po jeho vyražené střele pohotově dorážel Paul Byron a v 38. minutě Plekanec elegantně bekhendem zakončil brejk 2 na 1. Ve třetí třetině ale Blues zabrali a slepenými góly z 48. a 51. minuty v podání Paula Stastnyho a Jadena Schwartze si vynutili prodloužení. V něm pak posledně jmenovaný skóroval v zápase podruhé a fanoušci v aréně Scottrade Center tak mohli slavit velký obrat z 0:2 na 3:2.

Plekanec se zlepšil na průběžných 9 bodů (2+7) z 26 odehraných partií a zámořští novináři jej zařadili mezi tři hvězdy utkání společně s domácími útočníky Stastnym (1+1) a Schwartzem (2+1). V dresu St. Louis výhru oslavil i útočník Dmitrij Jaškin (10:54, -1).

Druhou venkovní výhru za sebou vychytal Detroitu gólman Petr Mrázek. Po nedělním triumfu 4:3 z prodloužení na ledě Islanders se v úterý radoval pro změnu z výsledku 4:3 po nájezdech nad Winnipegem.

Během 65. minut hry ostravský rodák, jenž byl zvolen třetí hvězdou večera, pochytal 31 z 34 střel a v rozhodujících nájezdech jej ze čtyř exekutorů Jets překonal jen jediný. Ve druhé sérii uspěl finský kanonýr Patrik Laine, jenž se prosadil i v řádné hrací době a s průběžnými 17 zásahy vyrovnal pittsburghského Sidneyho Crosbyho na čele střelecké statistiky NHL (druhý je s 15 zásahy David Pastrňák z Bostonu společně s Waynem Simmondsem z Philadelphie).

V dresu Red Wings, kteří v zápase znova nevyužili z farmy povolaného forvarda Tomáše Noska, v nájezdech skórovali dva borci, když se prosadili Thomas Vanek a v rozhodující čtvrté dvojici kapitán Henrik Zetterberg.

Už v pořadí páté prohře v řadě nezabránili hokejisté Arizony, kteří den po nezdaru 1:4 v Columbusu padli pro změnu 0:4 na ledě silného Chicaga. Hlavní postavou duelu byl slovenský útočník Blackhawks Marián Hossa, jenž se dvakrát střelecky prosadil a zlepšil se na 14 zásahů. Po 27. startech letošní sezony tak už překonal svůj loňský součet 13 branek z 64 odehraných duelů.

Z čistého konta se díky 22 zákrokům radoval náhradní gólman domácích Scott Darling. Čeští zadáci Michal Kempný a Michal Rozsíval tentokrát společně plnili roli nehrajících náhradníků. V akci tak z Čechů byli jen hostující útočníci Radim Vrbata (14:52, -2, 1 střela) a Martin Hanzal (17:04, -1, 1 střela).

Buffalo - Edmonton 4:3 v prodl. (2:0, 0:2, 1:1 - 1:0)
11. a 60. E. Kane, 14. Gionta, 61. Ristolainen - 31. Eberle, 33. Lucic, 50. Draisaitl. Střely na branku: 26:37. Diváci: 18 149. Hvězdy zápasu: 1. Ristolainen, 2. E. Kane (oba Buffalo), 3. McDavid (Edmonton).

New Jersey - Vancouver 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
4. Hall, 28. Palmieri, 32. Lovejoy - 22. D. Sedin, 44. H. Sedin. Střely na branku: 22:24. Diváci: 13 126. Hvězdy zápasu: 1. Hall, 2. Lovejoy (oba New Jersey), 3. D. Sedin (Vancouver).

NY Islanders - NY Rangers 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
8. Mayfield, 18. Chimera, 23. Ladd, 52. Tavares - 21. Vesey, 29. M. Staal. Střely na branku: 32:38. Diváci: 15 795. Hvězdy zápasu: 1. Halák, 2. Tavares, 3. Mayfield (všichni NY Islanders).

Philadedelphia - Florida 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
18. a 31. Simmonds, 65. Voráček - 16. Barkov, 56. Jokinen. Střely na branku: 25:44. Diváci: 18 999. Hvězdy zápasu: 1. Mason, 2. Simmonds, 3. Voráček (všichni Philadelphia).

St. Louis - Montreal 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)
51. a 64. Schwartz, 48. Stastny - 11. Byron (Plekanec), 38. Plekanec. Střely na branku: 31:30. Diváci: 17 646. Hvězdy zápasu: 1. Schwartz, 2. Stastny (oba St. Louis), 3. Plekanec (Montreal).

Nashville - Colorado 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
11. Arvidsson, 19. Neal, 26. Subban, 42. Josi - 24. a 34. Duchene, 13. MacKinnon. Střely na branku: 32:28. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Neal, 2. Josi, 3. Ribeiro (všichni Nashville).

Winnipeg - Detroit 3:4 po sam. nájezdech (3:1, 0:2, 0:0 - 0:0)
7. Copp, 12. Byfuglien, 14. Laine - 8. Tatar, 31. Mantha, 38. Vanek, rozhodující sam. nájezd Zetterberg. Střely na branku: 34:30. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval tři góly z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 91,18 procenta. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Laine (Winnipeg), 2. Larkin, 3. Mrázek (oba Detroit).

Chicago - Arizona 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
27. a 57. Hossa, 16. Anisimov, 27. Rasmussen. Střely na branku: 27:22. Diváci: 21 327. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Anisimov, 3. Darling (všichni Chicago).

Dallas - Calgary 1:2 (1:0, 0:1, 0:1) Branky: 14. McKenzie - 33. Gaudreau, 50. Monahan. Střely na branku: 30:20. Diváci: 17.996. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau (Calgary), 2. Lehtonen (Dallas), 3. Monahan (Calgary).