Kalendář Pirelli se představil i v Česku. Dražit se bude na iDNES.cz

  • 14
Patnáct krásných žen, každý měsíc o třech fotografiích, celkem tedy 36 snímků. Kalendář Pirelli pro rok 2017 je oslavou přirozeného ženského půvabu, fotograf Peter Lindbergh do něj uvedl například Umu Thurmanovou, Nicole Kidmanovou nebo Penelope Cruzovou. Vydražit ho můžete na iDNES.cz 12. prosince.

Celé dílo je velmi intimní, Lindbergha totiž pojí se všemi ztvárněnými herečkami osobní pouto. „Každou z nich jsem chtěl v některém momentu svého života požádat o ruku, ale neměl jsem na to odvahu,“ líčí proslulý fotograf německého původu.

A přiznává, že kalendář je zdůrazněním jeho dlouholetého manifestu, jehož poselstvím je osvobodit ženu od diktátu mladistvosti, dokonalosti. Zachytit její krásu, která spočívá v přirozenosti, jedinečnosti, ryzosti bez cenzury retušování. Vrátit společnosti původní obraz ženy, který jí vzal teror obálek módních časopisů.

Posly Lindberghova kréda jsou na stránkách kalendáře herečky Uma Thurmanová, Helen Mirrenová, Nicole Kidmanová, Jessica Chastainová, Penelope Cruzová, Rooney Mara, Julianne Moore, Lupita Nyong’o, Charlotte Ramplingová, Lea Seydouxová, Alicia Vikanderová, Kate Winsletová, Robin Wrightová a Zhang Ziyi a ruská vědkyně Anastasia Ignatová.

Umění, které pomáhá

V Česku jsou zatím pouhé dva exempláře unikátního díla, jeden z nich se přitom bude již tradičně dražit na iDNES.cz. Předchozích patnáct ročníků již vyneslo téměř tři a půl milionu korun. I letos poputuje výtěžek Masarykovu onkologickému ústavu. „Použili jej například na rozvoj oddělení magnetické rezonance či kryochirurgie, na nákup ozařovacího lůžka,“ připomněl marketingový manažer Pirelli Tyre Czech Zdeněk Vacl, co se v minulých letech za peníze z dražby podařilo.

Dražte na iDNES.cz

Kalendář Pirelli pro rok 2017 můžete dražit na iDNES.cz v pondělí 12. prosince. Dražba začíná v 9:00 hodin.

Mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová dodala, že letošním záměrem instituce je pořídit chirurgické instrumentárium včetně například chirurgických nůžek k harmonickému skalpelu, kryochirurgického pera či elektrochirurgické koagulační jednotky. Celková hodnota všech přístrojů je 360 tisíc korun. Zástupce šéfredaktorky iDNES.cz Tomáš Ventura připomněl, že historicky rekordní výtěžek on-line aukce padl před deseti lety, kdy se kalendář pro rok 2007 vydražil za 501 tisíc korun.

Krása odvaha a osobitosti

Krása žen je v Lindberghově podání jiná než z žurnálů. Je lidštější, individuálnější, vyrostlá z odvahy být sama sebou, z vlastních emocí a z vlastních životních zkušeností. „Až se za stovky let bude někdo dívat na fota módních magazínů, co se o nás dozví, když jsou všechny tváře retušované?“ ptá se. I v tom je poslání kalendáře: nechat promluvit osobnosti. Svléknout je, aby byly odhalenější, než kdyby byly bez oděvu. Pro ty, které mu stály modelem, byla tak hluboká míra požadované otevřenosti a intimity přirozeně výzva.

Mnohé přiznávají, že odhalit se, aniž by byly schovány za postavu, kterou hrají, bylo obtížné. Ale též osvobozující. „Požádala jsem Petera, aby vyfotografoval moje prsty. Jsou jiné dnes, když mi je čtyřicet, než když mi bylo třicet a když mi bylo dvacet,“ říká Kate Winsletová. Dodává, že fanoušci chtějí, aby herečky vypadaly mladší, než kolik jim je. „Ale copak ale není v pořádku být čtyřicetiletá, padesátiletá, šedesátiletá?“

„Spolu s Peterem jsme se přidaly k misi za osvobození žen od útlaku falešných standardů krásy,“ uvedla Uma Thurmanová. Je to podle ní součástí cesty žen za vlastní mocí, emancipací.

S dlouhou historií. A pro elitu

První edice kalendáře vyšla v roce 1964. Fotografem byl Robert Freeman, který se proslavil portrétními snímky skupiny Beatles. S výjimkou let 1975 až 1984 vychází kalendář dodnes a prošla jím díla více než třiceti fotografů. Na jeho tvorbě se podíleli například Richard Avedon, Peter Lindbergh, Bruce Weber či Patrick Demarchelier.

Kalendář každoročně učaruje i tím, že milovníky krásy zavádí na poutavá místa. V roce 2008 našel fotograf Patrick Demarchelier inspiraci v uličkách plných nevěstinců a pomíjivé lásky v pověstné Francouzské čtvrti v Šanghaji, rok nato složil Peter Beard hold poušti Kalahari a deltě řeky Okawango v Africe.

V roce 2010 vsadil Terry Richardson na návrat k 60. a 70. letům, kdy modelky pózovaly na panensky čistých plážích, rok poté situoval Karl Lagerfeld modelky do říše starých řeckých bájí. Z ní se kalendář pro rok 2012 přenesl na Korsiku a následná edice do magického Rio de Janeira, kam zavedl i českou modelku Petru Němcovou.

Vydání pro rok 2014 se vracelo k „trezorovým“ fotografiím Helmuta Newtona z roku 1985. Kalendář pro rok 2015 fotografa Stevena Meisela zobrazoval ženu jako erotickou ikonu a nesl se ve znamení fetišismu. Letošním rokem provází revoluční fotografie Annie Leibovitzové, která vsadila na snímky žen zosobňujících silné ženy, vzpírající se patriarchální nadvládě.

Kompletních 44 vydání nese rukopis celkem 34 prestižních fotografů, devět z nich dostalo šanci vytvořit hned po dvou ročnících. Pouze Lindbergh měl pod svým patronátem hned tři edice.

Poprvé do něj v roce 1996 uvedl supermodelky jako Evu Herzigovou, Nastassju Kinski či Tatjannu Patitzovou, v roce 2002 ztvárnil herečky Lauren Bushovou, Amy Smartovou a další. Letos chtěl udělat krok ještě dál. „Řekl jsem si, že je lepší říci, že talent je důležitější než krása,“ uvedl. Od firmy Pirelli dostal k tomu volnou ruku.

„Chtěl jsem odhlédnout od všech měřítek dokonalosti, upustit od make-upů, náročných účesů, dát to vše stranou,“ vysvětluje. Výsledkem je soubor fotek žen, které jsou přirozené, plné životních zkušeností, emocí.

Kalendář Pirelli je tradičně určen společenské elitě, významným zákazníkům, slavným osobnostem i hlavám států. Mezi jinými ho dostávají i královské rodiny Velké Británie a Španělska.