Jindřich Forejt v roli šéfa hradního protokolu končí. Oficiálně ze zdravotních důvodů | foto: Michal Šula, MAFRA

Forejt ve funkci na Hradě skončil, vzdal se místa ze zdravotních důvodů

  • 728
Jindřich Forejt se v úterý z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Jeho žádosti bylo vyhověno, sdělil iDNES.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

O možné „částečné spolupráci“ v rámci hradního protokolu kancléř Vratislav Mynář jedná s Miroslavem Sklenářem, jenž již dříve na Hradě v této pozici působil. Podle Ovčáčka nebyl nikdo vedením odboru protokolu pověřen.

„Není tajemstvím, že se s panem Sklenářem známe historicky, protože dlouhou dobu na Hradě působil. Já s ním v nejbližší době povedu nějakou diskusi, jestli by uměl najít prostor, nebo společně jestli bychom uměli najít prostor pro nějaké částečné využívání jeho profesionálních služeb,“ řekl Mynář.

„Nejsem pod nějakým tlakem, že bychom museli hned teď někoho jmenovat nebo hned teď někoho shánět. Ten odbor je natolik zdatný, vycvičený a erudovaný, že bude pokračovat ve své práci i bez ředitele Forejta,“ řekl agentuře ČTK kancléř. „Je to jeho rozhodnutí, my to respektujeme, já jsem mu v tomto vyšel vstříc a myslím, že to není potřeba dále komentovat,“ řekl.

K pádu Forejta mohlo přispět několik pochybení Hradu

O odchodu hradního ceremoniáře z funkce se spekulovalo už několik dnů. Minulý týden v pátek mu byla zapečetěna jeho kancelář na Pražském hradě. Forejtovi se tak rozplývá i jeho sen, že se stane novým velvyslancem České republiky ve Vatikánu, jak ho ještě loni při své návštěvě u papeže Františka představoval prezident Miloš Zeman (o setkání Zemana s papežem více zde).

K pádu Forejta mohlo přispět hned několik věcí. Jednak to, že prezident Miloš Zeman nepravdivě obvinil amerického velvyslance Andrew Schapira, že nebyl osobně přítomen v den státního svátku České republiky 28. října na Pražském hradě. Když byl záhy Zeman usvědčen ze lži, protože Schapiro byl ve Vladislavském sále při předávání státních vyznamenání, což dosvědčily záběry televizních kamer, fotografie i svědectví německého velvyslance (více zde), Hrad řekl, že prezident chybu udělal kvůli chybným informacím právě od šéfa hradního protokolu (více zde).

Za další Forejtův kiks mohlo být považováno, že prezident Miloš Zeman přijel pozdě na pohřeb slovenského exprezident Michala Kováče, což Hrad nejprve sváděl na počasí a poté na chybu letových dispečerů. Když se ukázalo, že oni ve svém postupu nepochybili, mluvčí Jiří Ovčáček se jim omluvil (více čtěte zde).

A skandál vyvolalo i to, když se do Česka vypravil Jiří Brady, strýc ministra kultury Daniela Hermana, protože mu byla z Hradu slíbena údajně medaile u příležitosti státního svátku, a telefonicky ho o tom informoval právě Forejt. Jenže Brady medaili nedostal, podle Hermana zřejmě proto, že se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

Kancléř Forejtův konec nespojuje s videem, jež ho diskredituje

K rezignaci Forejta mohlo také ale přispět video, o němž napsal v pondělí server Hlídacípes.org a na kterém jsou údajně záběry z Forejtova soukromého bytu ukazující jednak některé momenty z jeho intimního života a také spojující ho s konzumací drog (psali jsme zde). Není jasné, kdo přesně video s Forejtem natočil, ale faktem je, že několik médií odmítlo video, které jim nabízela dvojice mužů, koupit. Mynář řekl, že Forejtův konec „nepropojuje s žádnými spekulacemi typu video“.

Již delší dobu také média upozorňovala na řevnivost na Hradě mezi lidmi v bezprostředním okolí hlavy státu - na jedné straně mezi kancléřem Vratislavem Mynářem, Zemanovým neformálním ekonomickým poradcem Martinem Nejedlým a na straně druhé Forejtem, který byl šéfem hradního protokolu ještě za bývalého prezidenta Václava Klause. Zápolili o to, který z nich bude mít na prezidenta Zemana největší vliv a bude mu nejblíž (o boji o vliv na Hradě čtěte více zde).

Forejt je nadále zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí. „Má takzvané služební neplacené volno a pokud o to požádá, má nárok na pozici odpovídající jeho kvalifikaci. V resortu má asistentskou pozici,“ řekla ČTK Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Forejt ovládá němčinu, angličtinu, francouzštinu a ruštinu. V protokolu prezidentské kanceláře byl zaměstnán od roku 2002, od roku 2004 odbor řídil.

Forejt v kauze Brady: I kdybyste mě mučili, nehty trhali, nic neřeknu:

24. října 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video