Podnikatel Václav Fischer u soudu. (12. srpna 2009) | foto: MF DNES

Fischer žene ČR k arbitráži, chce 3 miliardy za boeingy prodané v konkurzu

  • 179
Společnost AMF podnikatele v cestovním ruchu Václava Fischera zahájila mezinárodní arbitráž proti České republice. Požaduje 125,2 milionu dolarů, v přepočtu 3,1 miliardy korun, za dva boeingy z jeho impéria, které se prodaly v konkurzu.

Arbitráž zahájila německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), v níž má Fischer většinový podíl. Informovalo o tom české ministerstvo financí.

Spor se vede o dvě dopravní letadla Boeing 737 zadržená před 11 lety při konkurzu na Fischerův majetek.

Fischer neuspěl s žalobou na stát o 300 milionů

AMF tvrdí, že bez náhrady přišla o obě letadla kvůli neoprávněnému prohlášení konkurzu na Fischerův majetek, kvůli dvojitému neoprávněnému zápisu letadel do konkurzní podstaty a také finálnímu prodeji strojů za nízkou cenu, která odrážela jejich nedostatečnou údržbu. Český stát podle AMF neochránil její investici do letadel a zodpovídá za selhání konkurzních soudů.

„Z podkladů, které máme k dispozici, se domníváme, že právní pozice České republiky je silná. Proto jsme také zamítli žádost o mimosoudní vyrovnání,“ uvedla k zahájené arbitráži ředitelka odboru mezinárodní právní služby ministerstva financí Marie Talašová.

Letadla skončila v Nigérii

Letadla kvůli složitým soudním sporům stála téměř pět let odstavená na ruzyňském letišti. Nakonec se prodala v roce 2010 za víc než dva miliony dolarů (nyní asi 48 milionů korun). Podle zpráv v médiích skončily boeingy v Nigérii.

Konkurz na Fischerův majetek byl v České republice zahájen v roce 2005 poté, co o dva roky dříve vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem. Fischer s konkurzem nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl v roce 2008 u Nejvyššího soudu jeho zrušení. Nejvyšší soud tehdy výrok zdůvodnil tím, že na Fischerův majetek už byl dříve zahájen konkurz v Německu.

Fischer Air se dostala do dluhů a v roce 2003 ji majitel prodal milionáři Karlu Komárkovi. Přejmenovala se na Charter Air. Václav Fischer později pracoval jako obchodní ředitel cestovky Tomi Tours, která v roce 2009 zkrachovala (čtěte zde). Její klienty museli přivézt z dovolenkových destinací a další, kteří si zájezd také zaplatili, ani neodcestovali. Po krachu Tomi Tours se Fischer přesunul do Německa, kde obnovil cestovku Fischer Reisen (více zde).

Česko včetně sporu s AMF čelí 13 mezinárodním arbitrážím, z toho sedm souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje 10 miliard korun. Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly.

Fischer neuspěl s žalobou na Česko (leden 2016):

27. ledna 2016

,