Prezident Miloš Zeman hovoří s kancléřem Jindřichem Forejtem na XXVII. Sněmu...

Prezident Miloš Zeman hovoří s kancléřem Jindřichem Forejtem na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Forejt může setrvat v Černínském paláci, Vatikán se mu však vzdaluje

  • 308
Ředitel protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt, který na konci roku odchází z Pražského hradu, je nadále zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí. Má takzvané služební neplacené volno, a pokud o to požádá, má nárok na pozici odpovídající jeho kvalifikaci. Naopak post velvyslance ve Vatikánu se Forejtovi rapidně vzdaluje.

„Mohu potvrdit, že pan Forejt je veden v evidenci zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí. Momentálně je na neplaceném služebním volnu. V resortu má asistentskou pozici. Pokud o to požádá, má nárok na odpovídající pozici,“ uvedla v úterý odpoledne Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek novinářům v Bruselu řekl, že se na ně Forejt s informací, že by chtěl na Pražském hradě skončit, neobrátil. „Zabýval bych se tím až tehdy, pokud by se na nás skutečně obrátil a chtěl u nás pracovat,“ řekl. Pro Forejta by pak podle něj na ministerstvu platila stejná pravidla jako pro další zaměstnance.

Podle dostupných informací Forejt nedokončil vysokou školu, ovládá němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu a učí se italštinu. V protokolu prezidentské kanceláře působil od roku 2002, od roku 2004 odbor vedl. Zaměstnancem Černínského paláce se formálně stal kvůli budoucí kariéře v diplomacii.

Na Vatikán může Forejt zřejmě zapomenout

Prezident Miloš Zeman už dříve otevřeně hovořil o tom, že Forejt se má stát velvyslancem ve Vatikánu. Na tento post schválila hradního ceremoniáře vláda už za éry prezidenta Václava Klause. Zeman však po svém zvolení do čela státu uvedl, že Forejt bude ve funkci ceremoniáře, dokud on bude na Hradě. „Do té doby si on i já přejeme zůstat ve vzájemné spolupráci v takových funkcích, v jakých jsme,“ řekl před dvěma lety Zeman agentuře ČTK.

Zeman navrch Forejta představil jako budoucího velvyslance loni v dubnu při audienci u papeže Františka. Řada diplomatů včetně ministra Zaorálka Zemana za toto vyjádření kritizovala, bývalý velvyslanec ve Vatikánu Pavel Jajtner je označil za nátlak na Svatý stolec. Je totiž nepsaným pravidlem, že jména velvyslanců se veřejně oznamují či komentují až ve chvíli, kdy je schválí druhá strana.

Nyní se však zdá, že Forejtova budoucnost vypadá zcela jinak. Na osobnost velvyslance jsou totiž kladeny vysoké požadavky, nezbytná je mimo jiné i bezpečnostní prověrka na jeden ze dvou nejvyšších stupňů. Ta však Forejtovi vypršela v polovině září a za současné situace je nepravděpodobné, že by mu ji Národní bezpečnostní úřad udělil, uvedla v úterý televize Prima.

Politici jsou v komentářích na slovo skoupí

Forejt svůj odchod z Hradu oznámil v úterý dopoledne po několikadenních spekulacích. Svůj odchod hájí osobními a zdravotními důvody. Jeho žádosti o rozvázaní pracovního poměru k 31. prosinci bylo dle Hradu vyhověno (více o konci hradního protokoláře čtěte zde). Politici napříč všemi stranami se k jeho oznámenému odchodu nechtěli během dne příliš vyjadřovat.

Premiér Bohuslav Sobotka už v pondělí, kdy se o Forejtově konci spekulovalo, odmítl k záležitosti vyjádřit, protože se to prý netýká vlády. Podobně skoupě se v úterý ve Sněmovně vyjádřil šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Respektuji rozhodnutí pana Forejta, asi k tomu měl dobré důvody, které mi nepřísluší komentovat,“ řekl. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek rovněž záležitost nechtěl komentovat, protože jde podle něj o věc dohody mezi Forejtem a prezidentem Zemanem.

Forejtův odchod nechtěl příliš komentovat ani hradní kancléř Vratislav Mynář. „Je to jeho rozhodnutí, my to respektujeme, já jsem mu v tomto vyšel vstříc a myslím si, že to není potřeba dále komentovat,“ poznamenal. S hledáním jeho náhrady prý nemusí spěchat, jelikož Forejt odbor protokolu vedl velmi dobře a zbylí pracovníci jej nyní zvládnou bez problémů po nějakou dobu zajišťovat. Mynář nicméně řekl, že bude jednat s někdejším zástupcem šéfa hradního protokolu Miroslavem Sklenářem o možné „částečné spolupráci“.

Řada kiksů a pochybná nahrávka

Forejtovi byla přičítána řada přešlapů z nedávné doby, mimo jiné faux pas s pozdním příjezdem na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče a pozdější mediální přestřelka s Řízením letového provozu, které Hrad z chyby nařkl, či nepravdivé obvinění amerického velvyslance Andrew Schapira z neúčasti na oslavách státního svátku 28. října na Pražském hradě (více zde).

Forejt byl současně jedním z hlavních aktérů v kauze Jiřího Brady, strýčka ministra kultury Daniela Hermana, kterého podle Bradyho slov sám Forejt kontaktoval, aby mu oznámil, že bude vyznamenán. Po setkání Hermana s tibetským duchovním vůdcem Dalajlámou však bylo podle ministra i jeho strýce z vyznamenání upuštěno. Hermanovi podmínku, že pokud se s Dalajlámou setká, Brady vyznamenání nedostane, sdělil dle jeho slov sám prezident Miloš Zeman (více o Hermanových slovech v kauze Brady zde).

Forejt už měl na Hradě také zapečetěnou kancelář (více o okolnostech konce hradního protokoláře zde). V pondělí pak média informovala o údajné kompromitující nahrávce, na níž má Forejt vystupovat při činnostech, která se s váženou rolí šéfa hradního protokolu neslučují. Na záběrech, které údajně řadě redakcí nabízeli dva muži za částky začínající na 250 tisících korunách, se objevuje muž podobný Forejtovi při užívání drog a sexuálních praktikách. Autentičnost záběrů se však dosud nepodařilo ověřit.

Forejt v kauze Brady: I kdybyste mě mučili, nehty trhali, nic neřeknu:

24. října 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video