Němci se špatně postavili k fenoménu migrace, řekl Robejšek v Rozstřelu

  • 422
Realisté Petra Robejška cílí na Čechy, kteří mají zájem o budoucnost země. Strana chce získat ve volbách dvacet procent voličů. Robejšek to řekl v úterý v diskuzním pořadu Rozstřel na iDNES.tv. Přiznal také, že Realisté jednají o spolupráci s miliardářem Markem Dospivou a dalšími bohatými lidmi.

Petr Robejšek je hlavní tváří nové politické strany Realisté, kterou on sám označuje jako pravicově konzervativní. „Víme, jak na to. Víme, co vše je třeba změnit. Tím se zásadně lišíme od ostatních politických stran, protože ty to evidentně nevědí,“ prohlašuje sebevědomě Robejšek. Své poslání Realisté vidí v ochraně národních zájmů, tedy českého prostoru, českých rodin a českých lidí (více čtěte zde).

„Nechceme brát voliče nikomu, chceme oslovit všechny Čechy, kteří mají zájem o budoucnost země,“ zopakoval Robejšek v úterním Rozstřelu.

V ekonomice Realisté prosazují liberální prohospodářská řešení, ale nezapomínají prý ani na sociální aspekty.

Svými myšlenkami chtějí Realisté v příštích sněmovních volbách oslovit až dvacet procent voličů. „Naši odborníci nám vypočítali dvacet procent,“ uvedl Robejšek. „Já jsem skromný člověk, dvacet procent by byl hezký úspěch,“ je přesvědčen. Realisté by podle něj mohli zaujmout lidi, kteří k volbám nechodí, protože na politické scéně nenalézají přijatelnou stranu. Chce také přetáhnout nespokojené voliče jiných stran.

Politolog Kamil Švec odhaduje, že Realisté mohou odloudit část voličů ODS, ANO či protimigračních uskupení. Zisk pětiny hlasů v parlamentních volbách však politolog považuje za velmi přehnaný odhad (rozhovor s politologem najdete zde).

Co se týče případného úspěchu ve sněmovních volbách, Robejšek tvrdí, že jeho straně nejde o peníze. „Nutně nemusíme spoluvládnout, ale můžeme být konstruktivní opozicí. Jsme ale otevřeni i koalicím,“ řekl Robejšek. „Měl bych potíže s komunistickou stranou,“ odpověděl na otázku, se kterou stranou by z principu nespolupracoval.

Podpora od Dospivy a jednání s mnoha bohatými lidmi

Spekuluje se, že stranu bude financovat spolumajitel finanční skupiny Penta, miliardář Marek Dospiva. „Pan Dospiva se veřejně vyjádřil v tom smyslu, že jako soukromá osoba o podpoře Realistů uvažuje. My budeme rádi, pokud se tak rozhodne, právě proto, že víme, že jsou mu naše myšlenky blízké,“ řekl k tomu v nedávném rozhovoru pro iDNES.cz Robejšek (celý rozhovor čtěte zde).

K financování strany se Robejšek vyjádřil i v Rozstřelu. „Pan Dospiva má dlouhodobě zájem o moje myšlení. Proto podpořil Institut 2080 a jeho zájem nepomíjí,“ řekl. Prozradil, že se s Dospivou rýsuje jakási dohoda o podpoře. Podle Robejška dnes není možné dělat politiku bez peněz. „Budeme se snažit získat i další sponzory, abychom nevytvořili jednostranný dojem,“ řekl s tím, že strana vyjednává s mnoha bohatými lidmi.

Nová strana se zrodila na základech think tanku Institut 2080. Projekt Realisté podle Robejška vznikal dlouhé roky. „Přišli s tím moji kolegové a přesvědčili mě,“ sdělil. Sám se projektu aktivně věnuje zhruba tři roky.

Na dotaz čtenářky, zda si Robejšek založením nové strany nepřipravuje půdu pro prezidentskou kandidaturu, odpověděl, že se cítí lépe v roli analytika. Prezidentská funkce podle něj také svazuje a nemohl by se vyjadřovat tak přímočaře jako dosud. Nicméně řekl, že člověk by nikdy neměl říkat „nikdy“. „Jistě jsme nezakládali Realisty, aby se mi usnadnil vstup do boje o prezidentský úřad,“ uvedl.

Merkelová svoji pozici neobhájí, soudí Robejšek

Robejšek, který za socialismu emigroval do západního Německa, se vyjádřil i k politické situaci u sousedů. „V německé společnosti je hluboce zakořeněný pocit viny,“ poukázal na nacistickou minulost Německa. S tím podle něj souvisí i chování Německa v migrační krizi. Němci se podle něj obávají, aby je „někdo nepostavil do hnědého rohu“. „Proto se Němci snaží chovat věcně a racionálně i za cenu sebezapření,“ myslí si Robejšek.

Němci podle něj ale špatně vyhodnotili fenomén migrace, jako příklad uvedl silvestrovské ataky v Kolíně nad Rýnem. Podobné problémy byly podle Robejška očekávatelné. „Policie proti mladým přistěhovalcům byla bezzubá, zatímco elity všechno tolerují. Normální člověk se pak cítí opuštěný,“ myslí si.

Dodal, že německá společnost je velmi disciplinovaná, ale i v Německu se podle něj objevuje stejný fenomén jako jinde na Západě, a to orientace na národní zájmy. V Německu se to však projevuje pomaleji.

Robejšek se také znovu vyjádřil k budoucnosti kancléřky Angely Merkelové. Myslí si, že její další kandidatura je chybou. „Nejsem si jistý, že funkci obhájí,“ řekl. Volebním průzkumům, které Merkelové přisuzují stále poměrně velkou popularitu, příliš nevěří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue