VIDEO: Policie před honem zkontrolovala myslivcům zbraně i střízlivost

  • 5
Rušné dopoledne čekalo trojici policistů z olomouckého oddělení odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál. Vyrazili na kontrolu tří honů, při kterých se kromě platnosti zbrojních průkazů a dokumentace ke zbraním zaměřili také na to, zda některý z myslivců nepopil.

Do slavnostně vyzdobeného sálu obecního úřadu v Bílsku, malé vesničky se zhruba 220 obyvateli ležící přibližně dvacet kilometrů od Olomouce, se před osmou ráno teprve trousí myslivci a usedají ke stolům ozdobeným větvičkami bohatě obsypanými jehličím.

Administrativa už ale jede naplno. U jednoho ze stolů si účastníky honu zapisuje zástupce mysliveckého sdružení, v čele sálu si zase dvojice policistů chystá nezbytný počítač, tiskárnu a také přístroj pro dechovou zkoušku.

Jakmile dorazí všichni a vše je nachystáno, je vybrána pětice, která už se poté staví do řady. V jedné ruce či na popruhu přes rameno mají brokovnici, v druhé nezbytné doklady - zbrojní průkaz, průkaz zbraně, lovecký lístek a občanský průkaz.

Policista vždy zkontroluje, zda je v dokladech vše v pořádku a čísla v průkazu zbraně souhlasí s předloženou zbraní, poté následuje dechová zkoušky. Jeho kolegyně mezitím připravuje k tisku protokol o kontrole. Obě strany se podepíší a za méně než deset minut má každý myslivec kontrolu za sebou.

„Já chodím po honech často, takže letos už mě kontrolují popáté. Takže teď mám už popáté potvrzeno, že je u mě všechno v pořádku,“ směje se jeden z kontrolovaných honců Jindřich Vysloužil.

„Na některých honech policisté nekompromisně kontrolují všechny, jindy si jen náhodně vyberou. Mně kontroly nevadí, nějaká ta prevence být musí,“ dodává a poté se vrací zpět ke stolu v nyní už zaplněném sále.

Loni a letos policisté zkontrolovali už 24 honů

Naopak vůbec první kontrolu v životě absolvuje Petr Fiala, který je přitom myslivcem už čtyřicet let.

Policie kontrolovala myslivce

„Alkohol člověka ovlivňuje a pak může dojít k nějakému neštěstí, takže je v pořádku, že se dělají kontroly. Já mám vše v pořádku,“ říká, zatímco kolem pobíhá zvědavě pes jednoho z myslivců a z kuchyně začíná obsluha roznášet talíře s gulášem.

Po necelé hodině mají policisté hotovo, čekají je však ještě hony v Renotách a Medlově, dvou obcích u Uničova. V Bílsku měli všichni kontrolovaní myslivci vše v pořádku a stejně tomu nakonec bylo i jinde.

„Celkem už letos olomoučtí policisté zkontrolovali devět honů, při kterých vybrali ke kontrole téměř padesát lidí. Kontrolám se věnují namátkově a neohlášeně po celou loveckou sezonu od října do ledna, v loňské sezóně zkontrolovali 15 honů a při nich 75 držitelů střelných zbraní, žádné prohřešky neobjevili,“ shrnula komisařka Pavla Štenclová.

Prohřešků je minimum, myslivci se hlídají sami mezi sebou

Podle policistů je problémů v posledních letech minimum. „Na kontroly honů jezdím osm let a naměřený alkohol se výjimečně objevil jen tehdy před lety. Nyní si na to myslivci dávají opravdu velký pozor. Hrozba toho, že mohou přijít o zbraně, funguje silně a dalo by se říct, že je to i otázkou osobní cti mezi ostatními myslivci. Dnes už si všechno raději hlídají i sami mezi sebou, takže problémů je minimum,“ říká policistka Eva Janů.

„Za ty roky byli ale při kontrolách vždycky vstřícní, nestalo se, že by nám třeba dávali najevo, že nás vidí neradi nebo něco takového,“ dodává.

„Prohřešky se prakticky neobjevují, a když už, tak jde spíše o problém s doklady, kdy si například střelec vezme omylem doklady k jiné zbrani než kterou má s sebou. Většinou se to vyřešilo hned na místě,“ doplňuje Štenclová.

Hlavně pozdější kontroly bývají podle ní časově náročnější. „Ráno většinou myslivce ještě zastihneme na místě srazu, později během dopoledne už za nimi ale obvykle musíme přímo na hon,“ uzavírá.