Přihlášku do ČSSD jsem nevyplnil, uvedl Paroubek v Rozstřelu

  • 157
Bývalý premiér Jiří Paroubek překvapil vyjednáváním o návratu do ČSSD. Nabídku má z Libereckého kraje, pražské Velké Chuchle i Prahy-západ. „Žádnou přihlášku jsem nevyplnil,“ prohlásil exšéf sociální demokracie v pondělí v pořadu Rozstřel na iDNES.tv.

Jestli podpoří sociální demokracii jako člen, je otázkou vzdálené budoucnosti. „Možná, že by si část médií přála, abych rozčeřil stojaté vody, ale v tuto chvíli říkám, že je to mediální spekulace,“ uvedl ohledně návratu do ČSSD.

Paroubek o vyjednávání s regionálními buňkami sociální demokracie informoval v rozhovoru pro čtvrteční MF DNES. „Uplynulo několik let a změnila se i společensko-politická situace, ale hlavně si myslím, že mohu pomoci svými zkušenostmi k tomu, aby sociální demokracie zlepšila svoji politickou pozici,“ řekl (více čtěte zde).

Zatím není zcela zřejmé, co si od návratu slibuje. „Role, kterou můžu hrát je, že mohu být jen voličem, nebo že mohu být členem. Záleží to na místní organizaci,“ uvedl.

Paroubek přitom letos současné vedení sociálních demokratů několikrát ostře kritizoval. „K.O. poražený boxer již prostě další zápas s Babišem není schopen vyhrát,“ hodnotil například šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku (více čtěte zde). I proto část strany Paroubkovo případné angažmá nevítá. Proti jeho návratu se například ozvalo vedení pražské ČSSD (podrobnosti čtěte zde).

Strana by podle Paroubka měla ve chvíli, kdy jí klesají preference, začít dělat všechno jinak, zaměřit se na komunikaci s veřejností a modernizaci.

Premiér Sobotka se o to částečně snaží, když vyměnil ministry Svatopluka Němečka a Jiřího Dienstbiera. Na dotaz moderátora Jaroslava Plesla, jak hodnotí tuto změnu, uvedl Paroubek, že nepreferoval výměnu Němečka, protože ho považoval za dobrého ministra. „U Dientsbiera šlo především o to, aby předseda vlády řekl, že se jeho strana odděluje od vstřícné politiky k imigrantům,“ řekl.

ČSSD by se měla zaměřit především na sociální oblast. Bývalý premiér považuje za správné, že se Sobotka řeší problém mezd v Aholdu (více čtěte zde), přesto vidí řadu dalších témat, do kterých by se strana měla pustit. Zmínil například ochranu spotřebitele a vysoké ceny v supermarketech, které jsou daleko vyšší než v sousedním Rakousku či Německu.

Dalším levicovým tématem by měly být obnovitelné zdroje. „Temelín a Dukovany bych odpískal. Elektřina není potřeba, vyvážíme ji a nebude kam vyvážet. Je potřeba klást důraz na obnovitelné zdroje, které si budou zajišťovat občané na svých domech, obce nebo nezisková sdružení,“ řekl v Rozstřelu.

Kromě sociální demokracie ubývá podpora také komunistům. „Komunisté by se měli zamyslet nad tím, že protestním hnutím je hnutí miliardáře, což by je mělo znepokojovat. Radikálněji zaměřené hlasy protestu, které by volily sociální demokracii, odchází k Andreji Babišovi,“ myslí si bývalý člen ČSSD s tím, že jde jen o dočasný výkyv, za předpokladu, že se levicové strany vzpamatují a začnou prosazovat levicová témata.

Babiš se Zemanem se oddělují od ostatních

Právě osobnost Andreje Babiše a také prezidenta Miloše Zemana dominuje na české politické scéně. Podle jeho mínění se jim to daří hlavně proto, že nejsou nudní. „Můžu s ním nesouhlasit, ale něco dokázal,“ uvedl na adresu ministra financí. Zeman má podle Paroubka nejlepší léta za sebou, přesto je jasné, že si jde svou cestou a dokáže formulovat věci, které lidi vidí a oceňují.

Pokud chce pravice v prezidentských volbách postavit proti Zemanovi vhodného kandidáta, musí najít státníka, který se mu vyrovná rétoricky, tvrdostí, koncepčním myšlením a bude uvažovat na tři čtyři kroky dopředu. „Přiznám se, že na pravici nikoho takového nevidím,“ prohlásil.

„Nějaké imigranty samozřejmě přijmeme, pokud tam bude kvalifikace a budou to lidé, kteří se budou chtít rozvíjet. Pár desítek lidí by nás neohrozilo,“ odpověděl expremiér na dotaz čtenáře. Kvóty byly podle něj hloupost, ze které by se snažil vykroutit.

Mladou generaci by rád přitáhl k volbám uplatňováním prvků přímé demokracie a určitým lékem by mohla být i programovost, aby bylo vidět, kam stát míří. Důležité je podle něj personifikovat politiku, přímo volit hejtmany a starosty. „Lidé by měli volit osobnosti, ne politickou stranu,“ doplnil na závěr.

Paroubek byl za minulého režimu členem Československé strany socialistické, do sociální demokracie vstoupil hned v listopadu 1989. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora, poté se přesunul do celostátní politiky.

Od srpna 2004 do dubna 2005 působil ve vládě Stanislava Grosse jako ministr pro místní rozvoj, po pádu vlády povýšil do premiérského křesla. ČSSD vedl jako předseda od května 2006 do června 2010, rezignoval po sněmovních volbách, které sociální demokracie sice vyhrála, ale očekávala výraznější úspěch.

V říjnu 2011 opustil sociální demokracii a o měsíc později založil novou stranu, posléze pojmenovanou jako LEV 21. Až do listopadu 2014 stranu vedl jako předseda. V současné době se živí ekonomickým poradenstvím a jeho koníčkem je práce s akciemi a komoditami, přiznal v rozhovoru.

Diskusní pořad Rozstřel
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue