Život neandertálců představuje výstava. Ukáže i unikátní výlitek mozkovny

  • 13
Neandertálci pohřbívali nenarozené děti a pečovali o raněné. Věděli také, co je design. Modernímu člověku se tak podobali víc, než si lidé donedávna mysleli. Zjistili to brněnští vědci. Výsledky jejich výzkumu představuje v Pavilonu Anthropos nová výstava Vítejte u neandertálců.

Zároveň zde bude, oficiálně vůbec poprvé, k vidění 105 tisíc let starý výlitek mozkovny neandertálce, dokazující jeho výskyt ve střední Evropě. Ten byl ve čtvrtek do Brna dovezen z pražského Národního muzea.

„Zažíváme světovou premiéru unikátního předmětu, jelikož skutečně žádný jiný neandertálský výlitek mozkovny na světě nenajdete a zároveň jej Národní muzeum ještě nikdy nikomu nezapůjčilo ani ho samo nikdy nevystavovalo,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Travertinový výlitek, který do Brna z Prahy přepravila ozbrojená eskorta, je pojištěn na 30 milionů, jeho reálná cena je však nevyčíslitelná.

„Vůbec poprvé budou také vystaveny originální pozůstatky neandertálců z území Moravy, z jeskyně Kůlna nebo jeskyně Švédův stůl,“ doplnil autor výstavy Petr Neruda z Moravského zemského muzea.

Cílem nové výstavy v Anthroposu je především zprostředkovat dosavadní vědecké poznatky široké veřejnosti srozumitelnou formou.

„Stále častěji zjišťujeme, že neustále docházelo k technologickému, ekonomickému i symbolickému vývoji těchto lidí, takže na konci středního paleolitu bylo jejich chování naprosto srovnatelné s nově příchozími anatomicky moderními lidmi,“ vysvětlil Neruda.

„Mezi veřejností ale stále panuje představa, že neandertálci byli méně schopní a chytří, i když posledních dvacet až třicet let došlo ke spoustě objevů, které to popírají,“ upozornil Neruda.

Neandertálci, kteří vymřeli zhruba před 24 tisíci lety, dle něj chápali estetickou hodnotu kamenných nástrojů či jiných přírodnin. Kromě toho se u nich vyvíjela schopnost sociálního cítění, které se projevilo zejména péčí o raněné a invalidní členy tlupy.

Výstava Vítejte u neandrtálců potrvá v Anthroposu až do konce příštího roku, vstupné pro dospělé vychází na 90 korun, pro děti na polovinu. Vedle historických nálezů zaujme například hyperrealistický model neandertálce od Ondřeje Bílka nebo obrazy slavného Zdeňka Buriana.