V září 2016 Adam Ondra obhájil titul mistra světa ve sportovním lezení na...

V září 2016 Adam Ondra obhájil titul mistra světa ve sportovním lezení na obtížnost. | foto: Profimedia.cz

Na titul Sportovec roku 2016 aspiruje i lezec Ondra. Jágr už je ze hry

• 151
Šest olympijských medailistů, tenisová šampionka, dvě vítězky Světového poháru a zástupce sportovního lezení. Mezi tradiční jména českých sportovních celebrit se probojoval i 23letý sportovní lezec Adam Ondra. Postoupil do desítky nejlepších v anketě Sportovec roku 2016. Na úkor Jágra, Kvitové nebo třeba Štěpánka.

Favorita asi můžeme hledat jinde. Česká republika má z olympijských her v Riu jedinou zlatou medaili a její držitel judista Lukáš Krpálek tak je logicky největším kandidátem na celkové vítězství. Pokud se splní předpoklady, tak se po deseti letech ženské nadvlády dočká korunky pro Sportovce roku opět muž.

Česká radost 2016

Jasno bude až těsně před Vánocemi, slavnostní vyhlášení výsledků proběhne ve čtvrtek 22. prosince. Zatím jsou známá jen jména deseti nejlepších jednotlivců a tří kolektivů, ze kterých budou hlasující vybírat ty nejlepší ve druhém kole volby.

V desítce nejlepších chybí loňská vítězka Zuzana Hejnová, která skončila až na 23. místě. Nejlepší muž loňského pořadí, celkově třetí biatlonista Ondřej Moravec není ve výsledcích vůbec – v hlasování tentokrát nezískal ani bod.

Pozvánku na galavečer dostanou dvě bývalé (vícenásobné) vítězky Martina Sáblíková a Barbora Špotáková, ale také hned tři úplní nováčkové. Ještě nikdy se mezi deset nejlepších neprobojovali Karolína Plíšková, Josef Dostál a Adam Ondra.

Favorité Krpálek, Dostál, Sáblíková, Koukalová

První nominační kolo obvykle odhaluje tři skupiny sportovců, o nichž se nejvíc mluví. Favority, nečekané finalisty a pak osoby, které se navzdory výborným výsledkům ve velké konkurenci neprosadily. První skupinu letos vedle Krpálka reprezentují Josef Dostál jako jediný dvojnásobný medailista z Ria či dvě celkové vítězky Světových pohárů - biatlonistka Gabriela Koukalová a rychlobruslařka Martina Sáblíková, která k tomu přidala ještě tři tituly mistryně světa a jeden mistryně Evropy.

Mimochodem Sáblíková je z aktuální sestavy tou největší stálicí. Třikrát vyhrála (2007, 2009 a 2010), jednou byla druhá, dvakrát třetí a v desítce je celkově už podesáté. Od svého vpádu mezi elitu chyběla jen jednou - v roce 2012 odsadila 13. místo.

Lukáš Krpálek už se chystá na novou sezonu:

Překvapení Ondra

V roce, kdy ani olympijská medaile není zárukou místa v nominaci, je postup sportovního lezce Adama Ondry opravdu velkým překvapením. Hvězda svého sportu má z letoška zlato a stříbro z mistrovství světa a nedávno na sebe upozornila i unikátním výstupem na stěnu Dawn Wall v amerických Yosemitech.

Adam Ondra je teprve čtvrtým horolezcem, který v 58leté historii postoupil mezi deset nejlepších. V roce 1961 psal Ota Pavel tak působivě o výstupu českých horolezců na alpský Eiger, že tím pomohl Radovanu Kuchařovi ke třetímu místu. Za výstup na Mt. Everest se v roce 1984 byli oceněni hned dva horolezci: Zoltán Demján skončil pátý a Jozef Psotka desátý. Psotka bohužel tehdy při sestupu z nejvyšší hory světa zahynul a ocenění v anketě tak získal Im memoriam.

V roce 2014 měl k nominaci velmi blízko Radek Jaroš, ale s malou ztrátou nakonec skončil na 11. místě.

Vyřazení Jágr, Kvitová, tenisové debly

Tenis v končícím roce dělal fanouškům velkou radost. Vítězství ve Fed Cupu, finálový start Plíškové na US Open, několikanásobné zastoupení na Turnaji mistryň a především bronzové žně na olympijských dvorcích v Riu. Ani to nestačilo k výraznějšímu zastoupení ve výsledkové listině Sportovce roku. V desítce je jen Plíšková, v kolektivech pak fedcupový tým, ale olympijské medaile Petry Kvitové, Lucie Šafářové s Barborou Strýcovou ani Radka Štěpánka s Lucií Hradeckou k úspěchu v anketě tentokrát nestačily. Stává se to celkem pravidelně, v minulých letech to poznávali třeba vodní slalomáři či po Soči dvojnásobný medailista biatlonista Jaroslav Soukup.

Už osmnáctkrát byl ve své kariéře mezi deseti nejlepšími sportovci hokejista Jaromír Jágr. V roce 2005 (jako zatím poslední muž) anketu vyhrál, dvakrát byl druhý, dvakrát třetí. V roce letní olympiády 2008 skončil těsně před finále jedenáctý a totéž zopakoval i letos. O pouhých osmnáct bodů zaostal za desátým a bere podruhé v kariéře jedenácté místo.

Kolektivy Biatlonistky, kajakáři a tenistky

V desítce nejlepších individuálních sportovců se skrývají i lídři všech tří nominovaných kolektivů. Gabriela Koukalová reprezentuje štafetu českých biatlonistek, Josef Dostál byl členem olympijského čtyřkajaku a Karolína Plíšková je jedničkou českých vítězek tenisového Fed Cupu. Čtvrté skončily s obrovským odstupem 123 bodů reprezentantky Česka v basketbalu 3x3.