Hudebník Tomáš Ortel přebírá stříbrného Českého slavíka (26. listopadu 2016)

Hudebník Tomáš Ortel přebírá stříbrného Českého slavíka (26. listopadu 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vůči nenávisti nelze mlčet, vyzvali Romové k odporu proti ocenění Ortela

  • 1257
Zástupci Romů v Radě vlády pro záležitosti romské menšiny žádají veřejně známé osobnosti, aby zvážily svůj postoj k ocenění kontroverzní hudební skupiny Ortel v anketě Český slavík. „Nepodporujte xenofobii a nenávist tím, že budete hledat omluvy, přehlížet fakta a mlčet,“ uvedli.

Druhým oceněným v kategorii zpěvák byl Tomáš Ortel, jehož kapela bývá spojována s krajní pravicí a kritici jí vyčítají texty namířené proti menšinám. Protest proti Ortelovi vyjádřil už v sobotu při předávání ceny romský zpěvák Radek Banga opuštěním sálu karlínského divadla (více čtěte zde). Nesouhlas vyjádřilo ještě pár dalších umělců.

Banga za protest proti Ortelovi čelí rasistickým nadávkám i výhrůžkám smrtí

„Oceněná skupina má jasné napojení na extrémní pravici a hlásá myšlenky neslučitelné se základními právními dokumenty České republiky tím, že podporuje nenávist vůči skupinám osob. Takovým interpretům nelze vyjadřovat jakoukoliv podporu,“ uvedlo ve výzvě deset členů vládní rady. Obrátili se v ní na ty osobnosti veřejného života, které se k udělení ceny ještě veřejně nevyjádřily. „Nepodporujte xenofobii a nenávist tím, že budete hledat omluvy, přehlížet fakta a mlčet,“ uvedli podepsaní členové.

Podle Bangy je Ortel známý jako „ultrapravičák, nacionalista“, považoval proto jako svou občanskou povinnost zvednout se a dát najevo nesouhlas. Ideologii Ortela podle Bangy potvrzuje i klientela, která na Ortelovy koncerty chodí.

Na atmosféru Ortelových koncertů upozornil na Facebooku i režisér Vít Klusák, který nedávno točil koncert ve Frýdku-Místku. „Opakovaně se tam hajlovalo a padaly hlášky typu ‚židáci a cikáni ať chcípnou‘,“ uvedl.

Nesouhlas s Ortelem vyjádřili v sobotu ještě herečka Iva Pazderková, novinář Jan Tuna a písničkář Petr Štolba, který si říká „Pekař“, a Filip Šmíd. Romové z vládní rady postoj těch, kteří svůj názor vyjádřili, považují za výraz osobní statečnosti a projev zdravého občanského sebevědomí a uvědomělé snahy chránit základní hodnoty demokracie.

Lucie Bílá, která byla v anketě Český slavík nejúspěšnější zpěvačkou, Bangovo gesto ohodnotila jako „velmi zbytečné“. „Jsou věci, které se neříkají veřejně, ale měly by se říkat v soukromí,“ řekla deníku Blesk s tím, že by si lidé v Česku měli vážit jeden druhého.

Vláda zřídila svou radu pro romské záležitosti v roce 1997. Podle statutu má mít 30 členů. Polovina z nich jsou zástupci ministerstev, krajů a měst, druhá polovina Romové. Pod výzvou je podepsána občanská část rady.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video