Nová britská bankovka vzbuzuje pozdvižení mezi vegany a vegetariány. | foto: Reuters

Nová pětilibrová bankovka pobuřuje vegetariány. Obsahuje živočišný tuk

  • 242
Pětilibrová bankovka, která začala ve Velké Británii kolovat v září, si už získala mnoho fanoušků. Je pevná, netrhá se, můžete na ni vylít pivo nebo ji vyprat a nic. Vydrží. Jeden nedostatek ale přece jen má. Obsahuje živočišný lůj. A to vadí některým vyznavačům bezmasé nebo rostlinné stravy.

Polymer, ze kterého se mimo jiné nová bankovka vyrábí, totiž obsahuje malé množství loje pocházejícího z živočišného odpadu, upozornil britský server BBC. Lůj vzniká oddělením od hovězího, skopového nebo prasečího masa na jatkách nebo při dalším zpracování. Předchozí generace z něj vyráběly věci denní potřeby jako mýdlo nebo svíčky.

Když vyšel obsah loje v pětilibrovce najevo, začali proti němu na sociálních sítích protestovat vegani a vegetariáni. Přes 40 tisíc lidí také podepsalo petici, která požaduje, aby se složení bankovky změnilo. „Žádáme, abyste v měně, kterou musíme platit, přestali používat živočišné produkty,“ píše se v petici.

Na Twitteru označili vyznavači bezmasé nebo neživočišné stravy novou bankovku za nechutnou a ptají se, jestli někdo přihlédl k jejich právům.

Příchuť slaniny

Jiní si dělají z věci legraci a spekulují, kolik má pětilibrovka „s příchutí slaniny“ kalorií a dotčeným vegetariánům nabízejí, že je nových bankovek zbaví.

Několik zástupců britských hinduistů prohlásilo, že zváží zavedení zákazu nošení nových pětilibrovek do svých chrámů. Hinduisté totiž mají krávy za svaté. Mnoho z nich například nenosí boty nebo koženou galanterii vyrobenou z kůže zvířat poražených na jatkách.

Židovští duchovní, jejichž náboženství rovněž obsahuje některá omezení stran používání zvířecích produktů, jsou smířlivější. „Nová bankovka židům nezpůsobí žádný problém, pokud ji ovšem nesnědí,“ konstatoval mluvčí Rady zástupců britských židů Simon Round. „Židé nesmí lůj konzumovat, ale dotýkat se ho mohou,“ doplnil.

Britská centrální banka k problému prozatím zaujímá „hroší“ postoj. „Můžeme potvrdit, že polymerové granule, ze kterých se dělá základní substrát pro výrobu bankovky, obsahuje stopy přísady známé jako lůj,“ napsala v prohlášení. Zatím prý neplánuje složení pětilibrovky změnit.

Nové britské bankovky umějí přehrát gramodesku:

17. října 2016