Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyzkoušeli jsme: AR brýle posouvají létání s dronem do nové dimenze

Skrze průhledové brýle vidíte celé své okolí a zároveň záběr kamery letícího dronu a všechny potřebné telemetrické údaje. Brýle pro rozšířenou realitu Epson Moverio BT-300 jsou skvělým doplňkem pro piloty dronů. Mají však své limity.

Brýle pro rozšířenou realitu (Augmented Reality, zkráceně AR) Epson Moverio nemusíme čtenářům Technetu podrobněji představovat. Předchozí model BT-200 jsme v roce 2014 podrobně otestovali, letos v únoru jsme v reportáži z Mobile World Congress 2016 představili i jeho nástupce BT-300.

Právě ty jsme nyní mohli exkluzivně vyzkoušet v roli, kterou výrobce považuje za ideální - jako doplněk dronu. Epson spolupracuje se společností DJI, takže jsme si zapůjčili Dron DJI Phantom 3 Advanced, nainstalovali aplikaci DJI GO a přizvali kameramana Milana Noska, který s drony již mnoho let létá a profesionálně jimi natáčí, aby kombinaci vyzkoušel a zhodnotil.

Proč AR brýle ke dronu?

Zatímco s brýlemi pro virtuální realitu a klasickými videobrýlemi (které jsou s drony někdy používány) vidíte jen a pouze elektronicky zobrazený obraz (například videovýstup z kamery dronu), s průhledovými brýlemi pro rozšířenou realitu vidíte jak své skutečné okolí, tak i onen elektronicky zobrazený obraz. Nikdy tak nemusíte ztratit dron z dohledu (což česká legislativa vyžaduje) a můžete se pohybovat beze strachu, že do něčeho narazíte.

Epson Moverio BT-300
Epson Moverio BT-300

Brýle Moverio kreslí obraz na optický člen schovaný ve „sklech“ pomocí miniaturních projektorů s Si-OLED zobrazovači. Ty mají úhlopříčku 0,43" a rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů. Zatímco u předchozího modelu s LCD zobrazovačem byla v brýlích vždy vidět promítaná oblast, vysoký kontrast OLED zobrazovačů umožňuje do reálného obrazu promítat infografiku bez patrného pozadí - průhled ven je prakticky čistý.

Rozdíl v kontrastu při použití LCD (BT-200) a Si-OLED (BT-300) zobrazovačů. (vizualizace: Epson)

Narozdíl od předchozího modelu tak v příslušenství chybí zatmavovací kryty, kontrast a jas obrazu v brýlích je dostatečný ve všech světelných podmínkách - naopak, při používání v zamračeném dni či potemnělé místnosti jsem si jas výrazně tlumil, jinak jsem začal slzet. Absenci krytek tak pocítíte jen ve chvíli, kdy byste se na brýlích chtěli koukat na film - pak průhled do okolního světa opravdu nepotřebujete.

Jak se létalo

Uvedení do provozu je jednoduché - ovladač dronu propojíte USB kabelem s výpočetní/ovládací jednotkou brýlí a spustíte v ní aplikaci DJI GO. Její instalaci nám trochu zkomplikoval fakt, že ještě není v aplikačním obchodě Moverio (brýle mají OS Android, ale nemají přístup do Google Play), a tak jsme čekali na instalační .apk soubor od výrobce.

Screenshot prostředí aplikace DJI GO v brýlích Epson Moverio.

Pak už je vše otázkou několika sekund. V obraze brýlí vidíte prostředí aplikace s provozními a telemetrickými údaji a také obraz přímo přenášený z kamery dronu. Vyvolat si můžete všechna potřebná nastavovací menu dronu, vše ovládáte pohybem prstu po touchpadu na řídící ovladači brýlí. Pro uživatele navyklého na dotykový displej je pohyb kurzorem po aplikaci pomocí pohybu palce na ovladači trochu zdlouhavý a méně pohodlný, nicméně pro předletové nastavení je to dostatečné. Horší je to při letu.

Postřehy z letu

Jak se s kombinací brýlí a dronu létalo? Podívejte se na video v úvodu článku.

„S průhledovými brýlemi se létá skvěle, mám neustálý přehled jak o dronu, obrazu z jeho kamery, všech údajích v aplikaci, tak i o svém okolí,“ popsal své první dojmy kameraman Milan Nosek. „Obraz je perfektně kontrastní, jasný, ostrý, zde nemám co vytknout,“ nešetřil chválou Nosek.

Méně nadšená slova ale přichází na řadu ve chvíli, kdy nechce jen létat, ale také natáčet a fotografovat.

„V profesionální produkci jsem zvyklý natáčet v mauálním režimu a sám si řídit clonu a další parametry - na automatiku se nemohu spolehnout. Zatímco na displeji tabletu všechny tyto parametry snadno ovládám, s dotykovou plochou ovladače brýlí je to zdlouhavé a nemotorné,“ dodává kameraman. „Škoda, že brýle nemají HDMI vstup, na který bych připojil výstup z ovladače dronu a ovládání nechal klasicky na dotykovém tabletu, to by byla dobrá kombinace. Zkusil jsem i bezdrátový přenos obrazu z iPhonu, který ke kontrole dronu někdy používám, ale přenos byl nestabilní, aplikace padala,“ doplňuje Nosek.

Vyfotit průhled brýlemi Moverio není snadné, nicméně pro základní představu snad tento snímek stačí. Na snímku základní obrazovka s výběrem aplikací.

Pokud používáte dron jako nosič kamery pro profesionální záznam, nejsou průhledové brýle dobrou volbou. Ale pokud je cílem samotné létání s dronem a pořízené záběry zamíří jen na váš Facebook nebo YouTube kanál, pak jsou průhledové brýle skvělá věc.

Poslední kritika je ergonomická. „Jestliže spolu obě firmy spolupracují, mohly by dodat i nějaký držák, kterým bych ovladač brýlí připojil k ovladači dronu. Takto jsem nikdy nevěděl kam s ním a měl tendenci mi padat. Lze sice zaimprovizovat třeba gumičkou, ale to nepovažuji za důstojné řešení,“ uzavírá své hodnocení Milan Nosek.

Rozšířená realita na svůj boom teprve čeká

Moverio BT-300 nejsou klasickým produktem spotřební elektroniky, který si koupíte na Vánoce pod stromeček. Epson jej nabízí jako hardwarovou součást pro nějaké komplexní řešení do firem - brýle se využívají například ve zdravotnictví nebo v muzeích. A stále méně jej prezentuje jako spotřební produkt pro domácí uživatele.

Jednotlivce mají brýle oslovit právě jako doplněk ke dronu. Této strategii odpovídá poněkud obsahově „zakrnělý“ aplikační obchod, jehož nabídka se od testu před dvěma roky nijak dramaticky nerozšířila. Navíc pracuje stále stejně pomalu. Ve světle předchozího odstavce by to ale neměla být komplikace - zakázkový software konkrétních řešení se vždy instaluje jinak než přes obecný a veřejně přístupný obchod.

V budoucnu by se to ale mohlo změnit. Stejně jako virtuální realita dlouho hledala své místo na slunci (a zatím není jisté, nakolik jej již našla), rozšířená realita na svůj „boom“ teprve čeká. V podobě Moverio BT-300 již má k dispozici velmi slušný hardware, zejména zobrazovací část je perfektní.

Epson Moverio BT-300

Od předchozího modelu vzrostl výpočetní a grafický výkon, procesor Intel Atom x5 taktovaný na 1,44 GHz není žádné ořezávátko. I kamera se od předchozího modelu významně zlepšila, stále má však jen fixní zaostření, takže funguje více jako senzor pro další zpracování (například vizuální ukotvení virtuálních prvků do skutečného prostředí) než jako zdroj obrazu (nelze použít např. jako elektronickou lupu). Na akumulátor vydrží zhruba pět hodin v provozu.

Závěr

Jste-li nadšeným pilotem dronu a chcete dovést zážitek z letu k dokonalosti, pak jsou průhledové brýle pro rozšířenou realitu Epson Moverio velmi zajímavým doplňkem. Používáte-li dron jako produkční nástroj pro natáčení videa a fotografování, pak to bohužel není ideální řešení.

BT-300 by měly být v prodeji během prosince 2016, za cenu přibližně 22 990 Kč.

Za zapůjčení dronu DJI Phantom 3 Advanced děkujeme firmě Pelikán Daniel / Drona.cz. Pro zajímavost, právě s tímto zapůjčeným dronem letos v červnu český fotograf Petr Jan Juračka vytvořil světový rekord v letu a natáčení komerčně vyráběným dronem ve vysoké nadmořské výšce na K2 - dron letěl tři minuty v hlubokém mrazu ve výšce 6 100 metrů nad mořem.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi je 1 příspěvek

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 14 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...