Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Lex Babiš“ prošel i napodruhé, pro omezení ministrů bylo 125 poslanců

  • 447
Poslanci i napodruhé schválili zákon o střetu zájmů, který omezuje členy vlády, kterému se říká také „lex Babiš“. Firmy ministrů už příští rok nebudou moci dostávat veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace. Zákon, který členům vlády také zakáže vlastnit média, podpořilo 125 ze 174 poslanců. ANO se zřejmě obrátí na Ústavní soud.

Poslanci se přiklonili k verzi Senátu, aby část zákona platila až od září příštího roku, a to kvůli registru oznámení, do nějž mají politici vkládat prohlášení o svých vedlejších příjmech či darech.

Zákon počítá s tím, že se o veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace nebude moci ucházet firma, v níž má člen vlády větší podíl než 25 procent. A nebude moci také mít ani procento ve společnosti vydávající noviny či provozující rozhlas a televizi.

Pro zákon byli poslanci napříč stranami, pouze ANO zákon nepodporovalo. Pouze poslankyně Ivana Dobešová hlasovala pro zákon, ale později řekla, že to nebyl úmysl, jen omyl. (jak kdo z poslanců hlasoval, najdete zde)

Hlasování o lex Babiš

„Je to důležitý krok proti zneužívání moci a proti oligarchizaci naší země,“ napsal na Twitteru už před hlasování o zákonu předseda vlády Bohuslav Sobotka. „Zákon pokládáme za velmi užitečný,“ řekl v úterý šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Ze sociálních demokratů jen exministr kultury Vítězslav Jandák zákon nepodpořil, zdržel se.

29.listopadu 2016 v 10:10, příspěvek archivován: 29.listopadu 2016 v 11:13

Soc.dem. dnes bude hlasovat pro zpřísněný zákon o střetu zájmů. Je to důležitý krok proti zneužívání moci a proti oligarchizaci naší země.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v jednacím sále při hlasování o zákonu o střetu zájmů nebyl, z jednání se omluvil. „Když se kácí Babiš, létají třísky,“ řekl v rozpravě, která trvala jen asi tři čtvrtě hodiny, poslanec ANO Radek Vondráček. „Stal se z toho zákon proti jednomu člověkovi. Považujeme to za zákon, který je protiústavní,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se ho pak ptal: „Vystupoval jste jako předseda poslaneckého klubu ANO nebo člen představenstva Agrofertu?“

„Je to zákon z dílny pana Kalouska a ČSSD, který mi má znechutit politiku, je to zákon, který je protiústavní, šitý na míru proti mé osobě,“ tvrdí dlouhodobě Babiš. Pokud zákon potvrdí i prezident Miloš Zeman, poradí se s právníky, jak má dál postupovat. To, že ANO kvůli zákonu zamíří k Ústavnímu soudu, avizoval ovšem už v úterý Faltýnek.

V debatě před hlasování došlo i na to, jestli ministr Dienstbier někdy pracoval:

Babiš je prostřednictvím svého Agrofertu vlastníkem mediálního domu MAFRA, do nějž patří i server iDNES.cz, deníky MF DNES, Lidové noviny a Metro. Vlastní i Rádio Impuls nebo hudební televizi Óčko. Nový zákon mu zakazuje média vlastnit, není ale vyloučeno, že Babiš je převede na nějakou blízkou osobu, či do fondu.

„Doufám, že to je poslední hlasování, i když nevíme, jak se k tomu postaví prezident republiky. Zákon napomůže tomu, aby se členové vlády věnovali tomu, čemu se věnovat mají, tedy veřejné službě, ne soukromému byznysu,“ řekl poslanec TOP 09 Martin Plíšek. „Považujeme za potřebné, aby takový zákon fungoval,“ řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video