Sobotka i Zeman odmítli vydírání Turecka, že pustí tři miliony uprchlíků

  • 451
Premiér Bohuslav Sobotka i prezident Miloš Zeman se ohradili proti hrozbě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že Turecko pustí do Evropy tři miliony uprchlíků. „Je velmi důležité, aby si Evropská unie počínala suverénně, aby se nenechala politicky vydírat takovýmito prohlášeními,“ řekl předseda vlády.

Ani podle prezidenta Miloše Zemana se Evropa nesmí nechat vydírat Tureckem. Na hrozbu otevření hranic pro migranty by podle něj měla reagovat důsledným opevněním svých hranic. „Já si myslím, že Evropská unie by se neměla nechat vydírat, to zaprvé. A zadruhé, na tuto hrozbu by měla reagovat důsledným opevněním svých vnějších hranic, což ostatně měla udělat už dávno,“ řekl prezident Zeman při návštěvě Ústeckého kraje.

Erdogan ve svém prohlášení reagoval na čtvrteční návrh Evropského parlamentu zmrazit přístupová jednání EU s Ankarou. (více zde) Parlament přijal nezávazné usnesení, které doporučuje jednání zmrazit kvůli postupu země proti údajným účastníkům červencového nezdařeného puče.

Erdogan hrozí otevřením hranic pro uprchlíky, reaguje na kritiku EU

„Evropská unie dohodu plní. Máme plné právo, abychom požadovali, aby dohodu o regulaci a zadržení nelegální migrace plnilo také Turecko. Je v zájmu Turecka, aby ta dohoda fungovala, protože pokud se zastavil proud uprchlíků přes turecko-řecké hranice, tak to znamená, že také neproudí noví uprchlíci do Turecka,“ řekl v pátek český premiér.

Je podle něj důležité trvat na evropských hodnotách a nezavírat oči před tím, co se v Turecku děje. „Reakce na neúspěšný pokus o puč není adekvátní, dochází k omezování práv, k hromadnému pronásledování lidí jen na základě podezření, že údajně podporovali pučisty,“ prohlásil Sobotka.

K tomu, že jsou v Turecku lidé vyhazováni z práce kvůli údajnému zapojení do „puče“ proti Erdoganovi nemůže podle premiéra EU ani Česká republika mlčet, a to přesto, že v prosinci čekají ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Turecku jednání o možnosti jak dostat ze země pryč dva české občany obviněné kvůli napomáhání Kurdům. (více zde)

Lidé, kteří cestují do válečné zóny, se podle českého premiéra chovají nezodpovědně, ale bez ohledu na to se o ně naše země bude snažit postarat. Zaorálek zkusí vyjednat jejich vyhoštění z Turecka, kde jim hrozí mnohaleté vězení za údajné zapojení do pomoci teroristům.

„Vedle toho je důležité pokračovat v opatřeních, která nezávisle na Turecku posílí ochranu vnější hranice Evropské unie,“ zdůraznil premiér. Posilovat se musí podle něj kapacity společné evropské pohraniční a pobřežní stráže a vedle toho má Evropa tlačit na jednání o dosažení míru v Sýrii, země svírané občanskou válkou i teroristickou organizací, takzvaným Islámským státem.

Předpokládá to dohodu Ruska s USA, což podle Sobotky také povede ke snížení počtu uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy, a tito lidé se podle něj budou snažit do Evropy vrátit.

Proti hrozbám Turků se ohradilo také ministerstvo zahraničí

V oficiálním prohlášení se proti výhrůžkám Erdogana ohradilo také české ministerstvo zahraničí. „Máme zájem o udržení partnerství mezi EU a Tureckem, které je komplexní. Naplňování dohody by nemělo být v zajetí silných politických prohlášení té či oné strany. Věříme, že Turecko bude i nadále respektovat dohodnuté závazky, stejně jako tak činí EU,“ uvedl úřad ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

„Dění v Turecku v nás vzbuzuje obavy a v tomto kontextu vnímáme i schválenou rezoluci Evropského parlamentu. Rada k jejímu obsahu může přihlédnout při rozhodování o dalším postupu EU vůči Turecku, což však nutně neznamená, že se s ním ztotožní,“ napsalo do prohlášení české ministerstvo zahraničí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue