Letoun MiG-29 slovenského letectva v letové ukázce na Dnech NATO v Ostravě....

Letoun MiG-29 slovenského letectva v letové ukázce na Dnech NATO v Ostravě. Vzhledem k tomu, že se blíží konec technické životnosti těchto strojů, mohlo jít o jedno z posledních představení na veřejnosti u nás. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Zemřel Ivan Mikojan, spoluautor letounu, kterého se báli i na Západě

  • 93
V Moskvě zemřel ruský letecký konstruktér Ivan Mikojan. Spolutvůrci proudového stíhacího letounu MiG-29 a členu prominentní sovětské rodiny bylo 89 let.

Mikojan celý život pracoval ve stejnojmenné konstrukční kanceláři, kterou v roce 1939 založil jeho strýc Arťom Mikojan. Víceúčelový letoun MiG-29 byl spolu s větším strojem Su-27 zařazen do výzbroje sovětského letectva v 80. letech minulého století jako reakce na tehdy nové americké letouny F-15, F-16 nebo Mirage 2000. Ve výzbroji Ruska, ale i řady dalších států, je MiG-29 dodnes.

Fotogalerie MiG-29

Otcem Ivana Mikojana byl komunistický politik arménského původu Anastas Mikojan (1895-1978), který působil v éře Josifa Stalina a Nikity Chruščova ve vysokých státních a stranických funkcích.

MiG-29: Stíhačka, které se báli i na Západě

MiG-29 ve své době snesl srovnání s letadly „nepřítele“. Naši západní sousedé a jejich vojenští piloti z něj měli respekt, říká stíhací letec Václav Vašek, který na tomto stroji létal. MiG byl mimo jiné zvláštní i tím, že se dal vědomě uvést do pádu a ten následně vybrat.

„Problém devětadvacítky první verze byl, že měla velkou spotřebu a tím pádem dolet jen hodinu a půl, což bylo málo. To byla také jedna z hlavních nevýhod letadel ruské provenience. Oni neměli materiály na to, aby vyrobili turbínu schopnou vydržet vysoké teploty. Když materiál lopatek na turbíně snese vysoké teploty hoření ve spalovací komoře, dochází ke kvalitnějšímu spalování paliva, ke snížení měrné spotřeby a tím úspoře peněz a prodloužení doby letu. To tady tehdy nebylo,“ vysvětluje Vašek.

19. září 2016

, , pro iDNES.cz