Aplikace rozhouká mobil blízkému dobrovolníkovi, zachránila už dva lidi

  • 1
Lidem postiženým srdeční příhodou v Královéhradeckém kraji se opět zvýšila šance na záchranu. Unikátní mobilní aplikace hradecké záchranky Kiss Sharp k nim vyšle proškolené dobrovolníky dřív, než dorazí sanitka. Od září se takto podařilo zachránit už dva životy.

V malé vesnici na venkově zkolabuje penzista, přestane dýchat, má infarkt. Náhodný kolemjdoucí volá sanitku, ale s první pomocí si příliš neví rady, třeba nemá dost sil, a jde o vteřiny.

Po pěti minutách přibíhá s mobilem v ruce žena, která bezvládně ležícího člověka začne zkušeně oživovat, za dalších deset minut je na místě sanitka, která si pacienta převezme a živého ho odváží do nemocnice.

To je ideální scénář příběhu, ve kterém dobrovolník, takzvaný First Responder, zachrání člověku život ve chvíli, kdy jsou zdravotníci teprve na cestě a chvíli jim potrvá, než se do odlehlého kouta dostanou.

Dobrovolný záchrance se dostal k postiženému jako první a rychle díky mobilní aplikaci, kterou vyvinula Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ZZS KHK) s operátorem O2. Aplikace pomáhá zajistit první pomoc dříve, než je na místo schopna dojet nejbližší sanitka.

Princip je jednoduchý. Operátor, kterému volající nahlásí, že se někde něco stalo, vyšle přes mobilní aplikaci nejbližším zaregistrovaným dobrovolníkům zprávu s dotazem, zda jsou schopni okamžitě vyrazit a pomoci. Pokud proškolený dobrovolník souhlasí a výzvu potvrdí, program ho k nemocnému navede podobně, jako když se v autě řídíte navigací GPS.

„Při srdeční zástavě hraje roli každá minuta. Proto jsme se inspirovali v zahraničí a nechali vyvinout Kiss Sharp. Slouží už například v Izraeli, Dánsku nebo v jednom kantonu ve Švýcarsku,“ říká ředitel ZZS KHK Jiří Mašek.

K aktivaci systému stačí záchranářům mobilní telefon s připojením k internetu se systémem Android, iOS či Windows. Zasáhnout mohou všichni oslovení registrovaní poskytovatelé první pomoci, které mobilem upozorní hlasitá siréna. Záleží jen na nich, zda výzvu přijmou.

„O přijetí výzvy je zároveň informován dispečink, který už ví, že je zachránce na cestě. Ví také, kde se zrovna nachází, a o blížící se pomoci podává zprávu i volajícímu na tísňovou linku,“ popisuje Vladimír Švába, vedoucí operátor krajské záchranky.

Novinka už zachránila dva životy

Záchranná služba kraje má aplikaci od září a po několika týdnech eviduje už pět aktivací a dva zachráněné lidské životy. Tato služba je v České republice první, která technologii zavedla.

„Dosud ji v mobilu měli nainstalovanou pouze naši záchranáři, kteří v danou chvíli nebyli ve službě. Nyní chceme zapojit i dobrovolníky z řad veřejnosti. Klademe však důraz na to, aby vždy byli odborně proškoleni. V současné době za sebou máme první kurz a v zapojování dobrovolníků chceme pokračovat. V kraji počítáme s nasazením několika set zachránců, a to zejména v odlehlejších místech venkova a na horách,“ vysvětluje Mašek.

Každý First Responder si v aplikaci může nastavit, jaké zdravotnické vybavení má aktuálně k dispozici a jaký způsob dopravy na místo události volí. Tím zároveň sám definuje okruh, ve kterém jej systém na události upozorňuje. Výhoda aplikace je, že funguje automaticky a rychle a nijak nezatěžuje práci operátora.

Program je také schopný najít v okolí události použitelné defibrilátory, které v autě vozí například policie. Projekt stál tři miliony, 85 procent nákladů hradí evropské fondy. Operátor zatím vysílá signál pouze v případě náhlé srdeční zástavy, v budoucnu by však mohla aplikace sloužit i při dopravních nehodách nebo při tonutí dítěte. V mobilu by ji brzy měli mít také záchranáři z horské nebo skalní služby.

Novinka už pomohla zachránit život třeba Antonínu Kopeckému z Jičínska, kterého v autě náhle postihl infarkt. Zatímco operátor radil volajícímu, jak má staršího muže oživovat, vyslal přes aplikaci Kiss Sharp výzvu o pomoc, na kterou zareagoval záchranář, jenž právě nebyl ve službě.

„Měl jsem volno, zrovna jsem dělal něco na zahradě. Pokud mám aplikaci puštěnou, nechávám si mobil u sebe. Když mi telefon zahoukal a oznámil, že se něco děje, rozhodl jsem se vyrazit. Bylo to daleko asi kilometr,“ vzpomínal Matěj Břeský, který se do projektu jako jeden z prvních dobrovolně zapojil.

„Navigovalo mě to úplně stejně jako navigace v autě. Věděl jsem, že to má význam, první minuty jsou zásadní. Já tam byl asi za čtyři. Když jsem dorazil, převzal jsem masáž srdce, protože to nedělali úplně nejlépe. Jsem rád, že jsem mohl pomoci,“ říká.

Pan Kopecký přežil a dnes už je z nemocnice doma. „Ani si nepamatuju, že jsem byl předtím na rybách. Říkali mi, že to přežijí tak tři lidé ze sta. Až mně bude lépe, tak za Matějem zajedu a poděkuju,“ slíbil zachráněný.

Na tiskové konferenci, kde autoři novou aplikaci představili, se záchranář setkal s jeho manželkou. „Ani nevím, jak mu poděkovat, že mi zachránil muže. Kdyby nepřišel, možná by to nepřežil,“ řekla Helena Kopecká.