Několik set lidí protestovalo proti prodeji části pražského sídliště Písnice...

Několik set lidí protestovalo proti prodeji části pražského sídliště Písnice (9. srpna 2016). | foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha nabídla Libuši miliardový šek na byty v Písnici. Radnice jej nechce

  • 19
Kauza prodeje panelových domů a okolních pozemků na pražském sídlišti Písnice, kterých se chce zbavit jejich vlastník, firma ČEZ, nabrala nový rozměr. Magistrát vyzval městskou část Libuš, aby se zapojila do dražby bytů, s tím, že jí na koupi půjčí. Podle radnice jde ale jen o plané gesto.

Radní hlavního města se tento týden usnesli, že jsou ochotni na odkoupení bytů vyčlenit v rozpočtu potřebné finance. Celkem 739 bytů chce ČEZ prodat v aukci za nejvyšší nabídku – jejich hodnota je odhadována na zhruba 1,3 miliardy korun (více o prodeji zde).

Rozhodnutí radních má však jeden významný háček. O koupi bytů se podle nich musí ucházet městská část Praha-Libuš, na jejímž území se byty nacházejí.

„Vyzýváme městskou část, aby se zúčastnila veřejné dražby, a my jako hlavní město jsme jí na to připraveni poskytnou dlouhodobou bezúročnou půjčku,“ říká radní pro oblast bydlení Radek Lacko (ANO). Tento úvěr by měla radnice Praze splatit do dvaceti let, zřejmě z následné privatizace těchto bytů.

Nájemníkům písnického sídliště tak na chvíli svitla naděje, že by panelové domy nemusely nutně skončit v rukou developerů, z čehož mají obavy. Jejich naděje však brzy znovu pohasla.

„Chtějí to na nás jen hodit“

Podle libušského starosty Jiřího Koubka (TOP 09), který nebyl na jednání rady přizván a o jeho výsledku se dozvěděl až od novinářů, je totiž přijetí nabídky magistrátu naprosto nemyslitelné.

Prodej bytů v Písnici

  • ČEZ ve veřejné aukci nabízí soubor panelových domů s celkem 36 vchody a také okolní pozemky.
  • Nabídky je možné do dražby podávat do 2. prosince.
  • Panelové domy byly postaveny mezi lety 1987 a 1990 a jsou po částečné rekonstrukci.
  • Sídliště je nedaleko od zamýšlené stanice Písnice metra D.
  • Podlahová plocha 739 bytů je 54 098 metrů čtverečních, plocha nabízených pozemků 73 885 metrů čtverečních.

„Vůbec si nedokážu představit, že bychom si jako městská část s rozpočtem 40 milionů korun ročně měli brát půjčku na více než miliardu korun,“ říká starosta.

Nabídku považuje za alibistickou snahu Prahy vytvořit dojem, že magistrát udělal v otázce bytů v Písnici vše, co mohl. „Každému soudnému člověku musí být jasné, že přesunout tento problém na naši radnici je jen prázdné gesto, navíc neuskutečnitelné,“ dodává.

Radnice podle něj k výkupu bytů nemá ani dostatek lidí. O její chod se totiž stará pouhých 25 úředníků. Pro srovnání, na magistrátu jich je zaměstnáno více než dva tisíce dvě stě. Ani jeden z libušských úředníků nemá navíc na starosti bytový fond – městská část totiž žádný takový nemá.

„Všehovšudy máme jen šest bytů, které ale náležejí ke školským zařízením,“ dodává Koubek.

ČEZ prodává pražské sídliště, nabízí 770 bytů:

Podle Lacka je však historicky dané, že se o bytový fond Prahy starají městské části samy. „Tak to bylo vždy a je to tak i dnes. Městské části se svým bytovým fondem sami hospodaří a jsou odpovědny za svou bytovou politiku,“ vysvětluje radní, proč se Praha do dražby sama nepřihlásí.

S tím souhlasí i náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ). Podle ní jde o dobré řešení, které přichází poté, co magistrát neúspěšně vyzýval vládu, aby své stanovisko k prodeji bytů přehodnotila. Polostátní firma ČEZ chce totiž byty odprodat v aukci jako celek.

Obyvatelé sídliště však požadují, aby se domy rozprodávaly po bytových jednotkách a byly nejdříve nabídnuty jejich nájemcům. To však ČEZ odmítá. Postupoval by prý v rozporu se zásadami péče řádného hospodáře, což by mohli minoritní akcionáři společnosti napadnout.

Podle nájemníků je aukce nefér

Firma také odmítá, že by znovu posunula termín pro odevzdání nabídek, který je stanoven na 2. prosince. To je ostatně další důvod, proč je podle Kolínské vhodné, aby se do dražby zapojila městská část.

„Vzhledem k tomu, jak je Libuš malá a jak málo času zbývá, hbitější rozhodnutí může v tuto chvíli udělat městská část než pětašedesátihlavé zastupitelstvo hlavního města,“ říká. Radnice má podle ní také blíže k potřebám občanů a může lépe rozhodnout, která cenová nabídka je ještě rozumná a která už není.

Podle advokáta Petra Novotného, který zastupuje nájemníky sdružené v iniciativě Moje Písnice, se však tento týden ukázalo, jak krátkou dobu na odkup bytů ČEZ poskytl.

„Hlavní město se dokázalo k nějakému řešení dobrat až nyní, týden před koncem soutěže. Je přitom zřejmé, že obyvatelé byli v daleko horším postavení než magistrát a v soutěži se s nimi vlastně nikdy nepočítalo,“ říká. To je prý jasný argument pro zrušení soutěže, která je podle něho vůči obyvatelům diskriminační.

Obyvatelé svolali demonstraci proti prodeji části pražského sídliště Písnice (srpen 2016):