Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta s klenbovou hrází.

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta s klenbovou hrází. | foto: Povodí Labe

Odpor k přehradě u Pěčína semkl Orlické hory, obce chtějí nový posudek

  • 5
Boj proti uvažované přehradě na řece Zdobnici v Orlických horách sílí. Lidé podepisují petice, dotčené obce se semkly a chtějí vypracovat nezávislý oponentní posudek prospěšnosti obřího vodního díla. O záměr se začal zajímat i krajský úřad.

Plánovaná stavba až jedenáctimiliardového vodního díla (podrobnosti najdete tady) se v Orlických horách setkala s nečekaně silnými protesty. Jsou dokonce tak hlasité, že zpozorněla jinak i poměrně netečná ministerstva životního prostředí a zemědělství. Ve čtvrtek bude téma přehrady rezonovat i při setkání starostů obcí sdružených v mikroregionu Orlické hory.

Nejpostiženější obce jsou ochotné obětovat i část svých rozpočtů na vypracování studie, která by měla vyvrátit tvrzení, že jedině přehrada může zachránit hradubickou aglomeraci před hrozícím suchem (o kritice jsme psali i zde). Takový oponentní posudek by stál kolem půl milionu korun a vypracovat by jej mohla například brněnská společnost Geotest.

Vizualizace

Proti stavebním plánům se do šiku postavili starostové Rokytnice, Pěčína, Zdobnice a Říček, velkou podporu však nacházejí i v ostatních obcích sdružených v mikroregionu.

„Nechceme plány na přehradu bezhlavě zvrátit, ale spíš znát pravdu. Nezpochybňujeme, že přichází období sucha, ale chceme si i z jiných zdrojů ověřit, zda to vodní dílo může hradeckou a pardubickou aglomeraci zachránit. Studie, kterou připravila společnost Povodí Labe, se nám totiž zdá tendenční a neobjektivní,“ netají rokytnický starosta Petr Hudousek.

Právě do Rokytnice minulý týden zamířil i nový krajský radní pro oblast životního prostředí Karel Klíma. „Cítíme, že hejtmanství náš problém není lhostejný. Kdyby to mělo dopadnout podle mých představ, kraj by nás v tomto řízení zastupoval,“ navazuje starosta Zdobnice Ivan Pártl.

S kaňonem říčky Zdobnice se již seznámili i zástupci Geotestu.

„Prezentovali nám šetrná opatření, která by zadržela vodu v krajině. Nechci říct, že by stoprocentně nahradila přehradu, ale určitě by vodu zadržela a nemusela by se stavět šílená sedmdesátimetrová hráz. Už teď víme, že existují jiná řešení než obludná a megalomanská přehrada,“ doplňuje Pártl.

Když studie ministerstva zemědělství uvedla skutečnost, že přehrada nad soutokem Zdobnice s Říčkou by spolu s 80 hektary zatopila i 25 domů, většina obyvatel propadla beznaději. Vlna protestů je však tak silná, že přináší novou šanci.

„Jsme teprve na začátku, ale zároveň je to nejvhodnější čas na práci. Pozdě není v žádném případě,“ upozorňuje Hudousek.

S ním souhlasí i nový krajský zastupitel Martin Hanousek (piráti a zelení): „Je to umístěno do tak cenného území, až mám pochybnosti, zda ti, co projektují, to myslí úplně vážně a odpovědně. Jsem přesvědčen, že je to nerealizovatelný projekt.“

Přitakává i starosta Zdobnice. „Jsem si jistý, že to lze zvrátit. Kdyby se do boje vložil celý mikroregion, měli bychom na své straně opravdu velkou sílu,“ říká před čtvrteční schůzkou obcí Pártl.

8. dubna 2016

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) i přes protesty z Orlických hor naléhavě přesvědčuje, proč přehrady mají dostat šanci: „Bylo by od nás velmi nezodpovědné, kdybychom se včas, to znamená už teď, nezačali připravovat na situaci, kdy bude vody nedostatek. Těžko bychom vysvětlovali budoucím generacím, proč jsme nic neudělali, když jsme ještě měli možnost.“

„Pro nás je to unikátní profil a jeho hlavním cílem je zásobování Hradecka a Pardubicka pitnou vodou,“ je na jeho straně generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta.

Velmi radikálně proti nádrži však vystupuje ekolog předseda spolku Živá voda Jiří Malík, který se domnívá, že nádrž je i protiprávní: „Jen stavba přehrady u Pěčína je v rozporu minimálně se třemi českými zákony a také s unijním systémem ochrany přírody.“