VIDEO: V betlému je obr Drásal i Kajínek, k 300 figurkám přibývají další

  • 1
Mechanický betlém řezbáře Jaroslava Beneše z Loštic na Šumpersku plný řady známých postav se před Vánocemi opět rozrostl. O světově proslulého fotografa Jindřicha Štreita a další dvě místní významné postavy.

Unikátní dřevěné městečko, na kterém řezbář pracuje od roku 1994, tak už obývá na 300 postaviček slavných osobností i méně známých lidí.

„Pan Štreit reprezentuje Moravu. Jeho figuru jsem letos vytvořil záměrně, protože oslavil sedmdesátiny,“ nastínil Beneš. Dřevěné postavičce řezbář vyrobil i fotoaparát s ptáčkem.

„Už jsem ho v minulosti jednou dělal, a to pro figurku dlouholetého fotografa ČTK Vladislava Galgonka,“ doplnil.

Ani letos řezbář nezapomněl na obyvatele Loštic a okolí. Proto v betlému přibyla figurka Luďka Štipla, který se zasadil společně s někdejším starostou města Ctiradem Lolkem o obnovu loštické synagogy. „Figurka bývalého starosty je v betlému už několik let,“ upřesnil Beneš.

V betlému jsou postavičky obra Drásala i prchajícího Kajínka

Naopak zbrusu novou obyvatelkou dřevěného městečka se stala postavička Jarmily Seidlové, dlouholeté vedoucí loštického tanečního klubu ORDA.

Nové figurky v betlému

„Získala s ním řadu ocenění. Bohužel už ale není mezi námi,“ doplnil Beneš s ­tím, že postavičku vytvořil s pomocí pokračovatelky tanečního klubu Magdy Leštinské a vnučky Seidlové Radky Homolákové, od kterých získal podklady.

Noví obyvatelé betlému, na kterém řezbář pracuje už více než dvacet let, mají za sousedy například vězně Jiřího Kajínka - prchajícího z nedaleké mírovské věznice, hanáckého obra Josefa Drásala, litovelského zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku, kterými se Beneš inspiroval v minulosti.

Obří betlém bude na měsíc opět přístupný veřejnosti

Přestože loštický betlém čítá již na 300 postav, nápadů na zpodobnění dalších osobností má řezbář nespočet.

„Kdybych chtěl vytvořit všechny, které mám v hlavě, musel bych tu být tak dvě stě let,“ usmál se. Kdo se své postavičky dočká příští rok, zatím Beneš nedokáže říct. „Hodně se toho může změnit a přihodit, říkat něco dopředu nemá smysl,“ podotkl.

Betlém řezbář stejně jako v minulých letech zpřístupní před Vánocemi, veřejnost si ho bude moci prohlédnout od 1. prosince do 6. ledna.