Donald Trump během rozhovoru pro New York Times (22. listopadu 2016)

Donald Trump během rozhovoru pro New York Times (22. listopadu 2016) | foto: AP

Trump zavrhl hajlující příznivce, za neztrestání Clintonové sklízí hněv

  • 546
Donald Trump se rozhodně distancoval od příznivců „alternativní pravice“, která o víkendu ve Washingtonu oslavovala jeho zvolení hajlováním. Potvrdil rovněž, že nehodlá jmenovat speciálního žalobce v kauze Hillary Clintonové a jejích e-mailů. Někteří z jeho nejkonzervativnějších voličů ho za to nazvali zrádcem.

„Odsuzuji je. Distancuji se od nich a odsuzuji je,“ uvedl Trump v rozhovoru pro New York Times. Podle svých slov nehodlá dodávat energii této skupině, ve které se mimo jiné sdružují neonacisté, hlasatelé nadřazenosti bílé rasy a antisemité.

Asi 200 příznivců takzvané „alternativní pravice“ oslavovalo Trumpovo vítězství v sobotu na konferenci ve Washingtonu. Předseda Institutu národní politiky Richard B. Spencer na ní prohlásil, že USA patří bělochům, které popsal jako „děti slunce“. „Hail Trump, sláva našemu lidu, sláva vítězství,“ prohlásil na konci projevu Spencer. Část publika mu na to odpověděla zdviženou pravicí. Anglické „hail“ (pozdrav) většina anglických mluvčí vyslovuje stejně jako německé „heil“.

Zprávy o hajlování na konferenci nacionalistů vyvolaly podle BBC velké pobouření. Skupina demonstrantů v sobotu zablokovala dopravu u federální budovy, kde se shromáždění konalo. Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý vyjádřila obavy, že Trumpův nástup do Bílého domu povzbudí americké rasisty a neonacisty.

Příznivci „alternativní pravice“ nyní na internetu horečně diskutují, jaký k Trumpovi po jeho slovech pro New York Times zaujmout postoj, píše The Guardian. „Pokud si myslíte, že Trump by nám dal tiché svolení k očistě Ameriky, tak jste blázni. On není naším rytířem na bílém koni,“ napsal jeden z diskutérů na Redditu.

Trump v posledních dnech čelí kritice, že svým hlavním poradcem jmenoval Stephena Bannona, bývalého šéfa webu Breitbart News, jehož čtenáři se často rekrutují z kruhů „alternativní pravice“.

Nacionalisté v USA se zdravili zdviženou pravicí:

22. listopadu 2016

Budoucí prezident USA však námitky odmítá. „Breitbart je jen zpravodajství. Pokrývají událost stejně jako vy,“ řekl New York Times. „Pokud by (Bannon) byl rasista, příznivec alternativní pravice nebo něco takového, tak bych o jeho najmutí ani neuvažoval,“ dodal Trump.

Nástupce Baracka Obamy v rozhovoru pro liberální list, proti kterému se často vymezuje, rovněž uvedl, že nejmenuje speciálního žalobce pro vyšetřování Hillary Clintonové. „Nechci Clintonovou ranit, skutečně nechci. Má toho za sebou hodně a hodně trpěla,“ projevil Trump soucit se svojí demokratickou soupeřkou, kterou v kampani slíbil uvěznit za to, že ve funkci ministryně zahraničí používala soukromý e-mail pro pracovní účely.

Od svých voličů si za to však vysloužil kritiku. Někteří z nich se dali na internetu slyšet, že tím porušil svůj slib z volební kampaně a označili ho za zrádce.

Na straně poražené demokratické kandidátky se o výsledcích voleb stále ohnivě diskutuje. Skupina akademiků a aktivistů vyzvala americké úřady, aby překontrolovaly a přepočítaly hlasy ve Wisconsinu, Michiganu a Pensylvánii. Výsledky voleb podle nich mohli v těchto státech ovlivnit zahraniční hackeři, píše The Guardian.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video