Nick Young (vlevo) z Los Angeles Lakers prochází obranou Oklahomy.

Nick Young (vlevo) z Los Angeles Lakers prochází obranou Oklahomy. | foto: AP

Young sebral míč spoluhráči a trojkou zařídil výhru basketbalistů Lakers

• 19
Zásluhou tříbodového koše Nicka Younga pět vteřin před koncem porazili basketbalisté Los Angeles Lakers v NBA Oklahoma City 111:109. V dosavadním průběhu sezony zaznamenali osm výher a sedm porážek a poprvé za posledních pět let se mohou po 15 odehraných utkáních pochlubit kladnou bilancí.

Russell Westbrook za posledních šest a půl minuty utkání nastřílel 14 ze svých 31 bodů a díky němu hráči Oklahoma City smazali čtrnáctibodové manko. Čtrnáct sekund před koncem šli do vedení 109:108 a domácí Lakers si vzali oddechový čas.

Míč se dostal k Brandonu Ingramovi, který nahrával Lou Williamsovi, ale přihrávku na svého spoluhráče se rozhodl uzmout pro sebe Young a trojkou zajistil Lakers cenné vítězství. Youngovi se povedlo vstřelit vítězný koš poprvé v kariéře, předtím mu to šestkrát nevyšlo. (Příběh tohoto hráče jsme vám nabídli nedávno.)

„Ta akce byla vymyšlená pro mě a míč už ke mně směřoval, ale pak jsem před sebou uviděl ten žlutý záblesk,“ potvrdil novinářům s úsměvem Williams, že vítězná akce měla vypadat úplně jinak.

Nejlepším střelcem Lakers byl s 18 body Jordan Clarkson, o bod méně nastřílel Young a 16 bodů přidal Timofej Mozgov. Oklahoma City nepomohlo 31 bodů, 13 asistencí a osm doskoků Westbrooka, který ještě mohl zvrátit vývoj utkání, ale jeho poslední střela nedoletěla na obroučku. Pivot Steven Adams dal 20 bodů.

Chicago vedlo v první čtvrtině na hřišti Denveru až o 14 bodů, ale pak mu začal docházet dech. Domácí za druhou dvanáctiminutovku nasázeli 41 bodů a v poločase bylo vyrovnáno. Devět sekund před koncem zápasu za stavu 107:107 Dwyane Wade fauloval Willa Bartona, který dvěma trestnými hody posunul Denver k výhře. Isaiah Canaan na druhé straně netrefil trojku a výhru domácích 110:107 jedním trestným hodem pojistil Danilo Gallinari.

Náhradníci Nuggets přestříleli lavičku hostů 61:13. Jamal Murray z týmu vítězů si zlepšil osobní rekord na 24 bodů. Chicagu nestačilo 35 bodů Jimmyho Butlera.

New York zdolal Portland 107:103. Kristaps Porzingis se na výhře podílel 31 body a devíti doskoky. Derrick Rose v poslední části nastřílel osm ze svých 18 bodů. Portland vedl s 22 body Damian Lillard.

Potřetí za sebou vyhrálo New Orleans, které překvapivě snadno dobylo palubovku Atlanty 112:94. Pelicans v průběhu zápasu vedli až o 35 bodů, přestože v první čtvrtině odstoupil Anthony Davis, který se zranil při snaze zachránit míč ve hře. Jednička draftu z roku 2012 se nakonec do hry vrátila v poslední části a přispěla k výhře 13 body.