Ilustrační snímek | foto: AP

Farmu na Zlínsku dvakrát napadli vlci, roztrhali pětadvacet ovcí

  • 134
Více než dvě desítky ovcí a také srnu rozsápali v uplynulých dnech vlci na Zlínsku. Do Bílých Karpat se tyto šelmy vrátily po dvou letech. Zvýšený počet jejich útoků na hospodářská zvířata hlásí letos také Beskydy.

Vlci napadli ovce na pastvinách v okolí Rudimova. A to hned dvakrát v rozmezí pouhých pěti dnů. Poprvé v neděli 13. listopadu, znovu pak minulý týden v pátek.

„Dohromady nám roztrhali 25 ovcí. Další byly pokousané, musel jsem je nechat ošetřit,“ popsal provozovatel Farmy Rudimov Jan Žák.

Ten na zhruba deseti kilometrech čtverečních celoročních pastvin v okolí obce chová přes šest stovek ovcí. S budováním rodinného podniku začal v roce 2003, s útokem vlků se však prý setkal vůbec poprvé.

„Kvůli okolní hustotě zalidnění a ruchu jsem nepředpokládal, že by k něčemu podobnému mohlo u nás dojít. Vlci dostali ovce na zlatém podnose,“ poznamenal Žák.

Že ovce strhl skutečně vlk, potvrdili i ochránci přírody. „Zatím nevíme, zdali útočila celá smečka, nebo pouze jeden silný kus,“ informovala ředitelka Správy CHKO Bílé Karpaty Jiřina Gaťáková.

Útoky letos hlásí i chovatelé v Beskydech

V Bílých Karpatech se vlk objevil v posledních deseti letech už několikrát, naposledy předloni. Odborníci ale upozornili, že zde zřejmě stabilní populace této vzácné šelmy nežije.

Vlci do oblasti přebíhají z blízkého Slovenska, případně z Beskyd. Často se pohybují na obrovském území, dokáží urazit i desítky kilometrů denně.

„Už dříve jsme útoky vlků v Bílých Karpatech vzácně zaznamenali. Počet stržených ovcí a dalších zvířat se ale zatím vždy pohyboval v jednotkách kusů,“ poukázala Gaťáková.

Další desítky ovcí strhli vlci od letošního jara také v Beskydech. Útoky hlásili chovatelé z Halenkova, Zděchova i dalších obcí (více jsme o tom psali zde).

Naposledy objevil jedno zabité zvíře v polovině listopadu hospodář v Halenkově, další dvě ovce se mu pak ztratily.

„Prozatím nemůžeme stoprocentně potvrdit, že šlo o útok vlka. Ovci mohl rozsápat i medvěd, případně psi. Šelmy se pak na strženém zvířeti mohly pouze přiživit,“ informoval zoolog Miroslav Kubín ze Správy CHKO Beskydy.

Ochranáři nabízejí k zapůjčení sítě a elektrické ohradníky

Právě ovce vyhnané nezřídka na odlehlých pastvinách jsou pro hladové šelmy snadnou kořistí. Ochránci přírody proto chovatele znovu vyzvali, aby si ovce, kozy nebo malá telata především na noc řádně zabezpečili.

Zvířata je prý vhodné umístit do uzavřené stáje, případně vyšší, nejlépe dvojité ohrady v blízkosti domu.

„Osvědčuje se také připevnění barevných pruhů látky, takzvaných zradidel, na ohradu. Klasickou ochranou stád hospodářských zvířat na pastvině je trvalá přítomnost pasteveckého psa,“ podotkla Gaťáková.

Správa CHKO nyní nově chovatelům nabízí k zapůjčení také sítě a elektrické ohradníky.

Náhrady se pohybují v řádu několika tisícikorun za kus

Pokud šelmy způsobí škody, mají zemědělci ze zákona nárok na finanční kompenzaci ze strany státu, kterou vyplácí krajské úřady.

Výše náhrady se odvíjí od ceníků, které sestavuje Svaz chovatelů ovcí a koz, případně Český svaz chovatelů masného skotu. Většinou se ale jedná o sumy v řádu několika tisícikorun za zabitý kus.

Lidem ze strany vlků žádné nebezpečí nehrozí. Šelmy se jim vyhýbají. V přírodě ale mají svou nezastupitelnou roli.

„Vlci jsou výborní lovci a pomáhají regulovat přemnoženou spárkatou zvěř (jelen, daněk, srnec, muflon, prase divoké), která způsobuje značné škody zemědělcům i lesníkům. Velké šelmy si ke své obživě přednostně vybírají slabé a nemocné kusy a zvyšují tak kondici populace volně žijící zvěře,“ doplnila Gaťáková.

Na jaře žena natočila vlka kus od svého spacáku v Podbezdězí (více zde):

20. dubna 2016