Rusové nemají na velkou expanzi, hrozí ale 600 lidí IS, řekl Kmoníček

  • 432
Česká republika prožívá bezpečnostně dobré období, tvrdí Hynek Kmoníček, zahraničněpolitický poradce prezidenta Miloše Zemana. „Američané tak dlouho odcházeli, až je Rus anexí Krymu přesvědčil, že nemohou odejít úplně, Rusové při hodnotě rublu nemají na žádnou velkou expanzi a Německo si imigrační krizí zařídilo vlastní problémy,“ řekl Kmoníček.

Vystoupil na diskusním fóru Spády a pády české zahraniční politiky, kterého se spolu s ním zúčastnili exministr zahraničí Jan Kavan a bývalý ministr a později velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta.

„Nejlepší definici toho, co nám má NATO dodávat, dal jeho první generální tajemník lord Hastings Lionel Ismay, který říkal, že smyslem NATO je udržet Ameriku v Evropě, Německo při zemi a Rusy z Evropy. A podle mě se na tom z pohledu střední Evropy příliš nezměnilo a já jsem dokonce zastáncem myšlenky, že jsme z tohoto pohledu ve zcela komfortním bezpečí,“ prohlásil Zemanův poradce.

Dostal i otázku z publika na to, jestli by podpořil umístění amerického radaru protiraketové obrany v Česku. „O radaru hovoří všichni kromě zvoleného prezidenta Trumpa,“ odpověděl vyhýbavě na dotaz.

Operativce IS v Evropě by muselo hlídat až 50 lidí nonstop

Za problém označil Kmoníček to, že v Evropě nyní podle něj je 500 až 600 operativců takzvaného Islámského státu a které nelze stoprocentně uhlídat, protože by na každého z nich muselo být nasazeno 24 hodin patnáct až padesát lidí. A že až padne bašta IS, irácké město Mosul, budou se podle něj islamisté snažit za každou cenu dokázat, že neprohráli, což je pro Evropu hrozba.

Za bezpečnostní riziko přitom Kmoníček označil muslimskou Bosnu, zemi, kde jsou cvičeni islamističtí radikálové, džihádisté.

„V NATO by mělo být asi naším úkolem, abychom změny, které v NATO asi v následujících obdobích nastanou, přežili,“ prohlásil Kmoníček a doma by si ČR měla konečně vydiskutovat, co je český národní zájem. Nemáme na tom podle něj národní konsensus a nikdy jsme ho neměli, co jsou naše národní zájmy.

Prezident zemi netáhne do Ruska, ale na asijské trhy

Kmoníček také rezolutně popřel, že prezident Miloš Zeman táhne zemi do náručí Ruska a Vladimira Putina. „To, o co se relativně snažíme, je upozorňovat na existenci toho, že 21. století bude stoletím Asie. Čili když prezident, teď cituji - táhne zemi na východ - táhne ji na východní asijské trhy, nikoli do Ruska, nikoli do náručí Putina. Jsme NATO, jsme EU, na tom se nehodlá vůbec nic měnit a ti, co by prosazovali něco jiného, jsou vnímáni jako extrémní síly, což také jsou,“ prohlásil v úterý Kmoníček, který se má stát novým velvyslancem v USA.

Zdůraznil při tom, že i když se Zeman snaží o to dostat nás na východní asijské trhy, tak i ve chvíli, kdy bude Čína největším trhem na světě, pořád pro nás hospodářsky nejdůležitější bude Německo.

Vracíme se podle Kmoníčka do klasického známého světa, který má sféry vlivu, a změnilo se jen to, že dřív dvojpolární svět se dočasně změnil na jednopolární a nyní se před našima očima mění ve svět multipolární několika regionálních sil, z nichž každá se bude snažit okolo sebe si vytvořit svoji sféru vlivu.

„Kissingerovský svět měl dva póly, dnes se hraje o to, jestli jich bude pět, šest nebo sedm,“ uvedl Kmoníček v narážce na bývalého amerického ministra zahraničí v éře prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda. V Evropské unii doporučil soustředit se na vytváření spojenectví zemí V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se skandinávskými zeměmi a s Beneluxem.

Exministr zahraničí Jan Kavan a novinář Milan Syruček na diskusi Spády a pády české zahraniční politiky

Podle exvelvyslance v Rusku a na Ukrajině Jaroslava Bašty bychom měli trvat na reformách Evropské unie a NATO. „Je pravda, že česká snaha o reformy většinou končila tím, že co chtěli reformovat, tak zničili, ale nemyslím, že by tohle by měl být ten případ,“ uvedl Bašta.

Trump NATO rozpouštět nechce, ale je byznysmen, řekl Kavan

Kavan mluvil o tom, že nový americký prezident Donald Trump se zcela jistě nebude snažit rozpustit NATO, kterým on sám nikdy nebyl nadšený, i když v roce 1999 podepisoval vstup do Severoatlantické aliance.

„Samozřejmě se o žádné rozpuštění aliance snažit nebude, na druhou stranu jako byznysmen a jako Američan zcela jistě chápe, že je dost neudržitelné, nebo nemá cenu udržovat situaci, kdy Spojené státy hradí kolem 70 procent výdajů aliance,“ řekl Kavan na diskusním fóru v Praze. Evropská unie podle něj potřebuje radikální reformu, omezit pravomoci nevolených orgánů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue