VIDEO: Olej, kameny, peříčka. Tak vypadá masáž inspirovaná pěti elementy

  • 1
Masáž pěti elementů, která je vynálezem českého terapeuta, slibuje hloubkovou relaxaci, zklidnění mysli i dobití energie. Vyslali jsme čtenářku OnaDnes.cz, aby rituál vyzkoušela na vlastní kůži.

Rituál pěti elementů je založen na tradičních asijských technikách. Využívá jak prvky z indické či olejové masáže, tak i přikládání horkých lávových kamenů. „Vymyslel ji terapeut Dušan Jirásek, který hodně cestuje po Indii. Jedná se o hluboce harmonizující, relaxační masáž, která je velmi silná, až zážitková,“ říká masérka Zdeňka Hegenbartová ze studia Bomton Jalta, jednoho z několika desítek salonů, které v Česku rituál nabízejí.

Jak to celé probíhá

Očima modelky

„Jsem zvyklá chodit na klasické olejové masáže. Rituál pěti elementů je ale mnohem osobnější. Právě toho, že se nejedná o anonymní masáž, si velmi cením. Vím, že kdybych chodila pravidelně k jedné masérce, vypěstujeme si pouto, které u jiných typů masáží moc nefunguje,“ myslí si figurantka Klára.

„Nejvíce mě nadchla peříčka jako součást rituálu. Bylo to úplná senzace, co jsem při tom cítila a jak se mi to dostalo i do hlavy. Díky všem těch dotykům jsem se úplně uvolnila, začala jsem usínat a propadat se lehátkem. Během krátké chvíle jsem se ocitla úplně jinde, jakoby v jiné dimenzi."

Masáž spojuje dohromady pět elementů: zemi, vodu, vzduch, oheň a éter. Rituál začíná masáží nohou, přes které má klient přehozený ručník. Masérka používá pěsti, až postupně v průběhu masáže se dostává k pohybu dlaní. Nejprve je totiž třeba tělo uzemnit, uklidnit.

Po elementu země následuje voda. Na řadu přichází horký olej, který se roztírá na každou končetinu zvlášť. Jednotlivé kapky oleje pomalu nechává masérka stékat na pokožku figurantky jako zlatý déšť, pohyby simuluje proud v řece. „Pracuji s každou částí těla, promazávám olej, abych napodobila moře, potoky, řeky. Měním rychlost a tlak, aby klient cítil sílu vody,“ popisuje Zdeňka Hegenbartová. Nejvhodnější je podle ní kokosový olej, který není příliš aromatický.

Na řadu přichází element vzduchu a peříčka. Nic pro lechtivé. Masérka s nimi jemně přejíždí přes lýtka, stehna, ruce. A pak začne lehce masírovat vlasy, hlavu, krk. „Pracuji s celou hlavou s vlasy, s krkem, dochází k uvolnění. Odvávám těžkosti z hlavy, ze srdce, veškeré nesmysly a zátěž, co si v sobě nosíme. Klient by se měl v této fázi nacházet tak, že o sobě vlastně neví a vznáší se nad sebou,“ vysvětluje masérka.

Čtvrtá fáze patří kamenům ohně. Nahřáté lávové kameny pokládá masérka na celé tělo, aby ho dostatečně prohřála.

Pak přichází konečná fáze zvaná akáša, kde se jednotlivé elementy spojuji, zklidňují se. „Akáša, to je éter, kde manifestují všechny čtyři elementy země, voda, vzduch, oheň. Zharmonizují spolu, seskupí se, proto je jich pět. Člověk se vznáší, odnáší se někam jinam,“ vysvětluje Zdenka Hegenbartová.

Co čekat a na co dát pozor

„Masáž vám dodá strašně moc energie i lásky na dlouhou dobu. Je velice krásná a doporučuji ji každému,“ dodává s tím, že pokud si klient přeje, lze zakomponovat i další prvky, třeba z thajské masáže. „Občas masíruji i koleny, pracuji i s chodidly či jezdím patami po páteři. Vždycky se ale nejprve zeptám klienta, jestli si to přeje. Spoustu z nich to totiž může naopak odradit.“

Celý proces trvá hodinu až hodinu a půl. Masáž je určena všem bez hranic věku. Dá se přizpůsobit i dětem a také starším lidem. Pokud však člověk trpí nějakým zánětlivým onemocněním, není masáž vhodná.

Masáž pěti elementů

Jak dlouho trvá
Obvykle 60 nebo 90 minut

Jak často chodit
Frekvence je individuální: je možné chodit jednou týdně, ale i jednou měsíčně.

Kolik stojí
Zhruba 1 000 až 1 800 korun

„Nedoporučovala bych rituál ani vážně nemocným s rakovinou, protože se pracuje s lymfou a pacient by se mohl dostat do ještě hlubších problémů. Vážně nemocným lidem bych celkově nedoporučovala žádný typ masáže. Pokud mají lidé problém se srdíčkem, tak tam bych vyloučila použití lávových kamenů. Masáž se však dá upravit i pro ně,“ uzavírá masérka.