Ve Smíchovské výtopně nastartovali největší sbírku parních vlaků

  • 27
Milovníci páry, železnice a starých strojů měli svátek. Ve výtopně na pražském Smíchově byl den otevřených dveří. K vidění byl i parádní parní válec v akci nebo historická nákladní auta Praga a Tatra.

V historickém objektu výtopny je k vidění největší sbírka parních lokomotiv v Praze nebo provozuschopný parní válec Mamut ČKD z roku 1930. Na programu byly i jízdy parních vlaků.

Století páry

První mechanický stroj poháněný parou sestrojil podle wikipedie Hérón Alexandrijský v 1. století našeho letopočtu. Považoval jej však jen za hračku a na praktické využití nedošlo. Dnes je vynález parního stroje obvykle připisován Angličanovi Jamesi Wattovi, který ho vynalezl v roce 1765.

Den otevřených dveří ve výtopně na pražském Smíchově

Watt ve skutečnosti významně zdokonalil stroje Thomase Saveryho a Thomase Newcomena. Jednalo se o stroje na principu kondenzace syté páry ve válci a využití síly vyvolané podtlakem k čerpání vody, uvádí wikipedie.

První železnice se v českých zemích objevila v roce 1832, kdy byla vybudována první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi, připomíná ČTK. První parou tažený vlak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839. Do Prahy přijel první vlak před 171 lety, v roce 1845.

V 19. století se parní stroj stal nejvýznamnějším zdrojem energie v dopravě i průmyslu. Proto se tomuto století také říká století páry. Ve 20. století parní stroje nahradily spalovací motory nebo elektřina. Nejdéle sloužily těžní parní stroje, v některých dolech až do devadesátých let 20. století.

Nevýhodou parního stroje je nízká účinnost maximálně 15 procent, u spalovacích motorů je to kolem 35 procent.