Hokejisté Calgary se radují z gólu Michaela Frolíka(vpravo),

Hokejisté Calgary se radují z gólu Michaela Frolíka(vpravo), | foto: Reuters

Frolík gólem rozhodl prodloužení, Washington deklasoval Pittsburgh

• 6
Klíčovou postavou hokejistů Calgary u středeční výhry 2:1 z prodloužení nad Arizonou byl český útočník Michael Frolík. V řádné hrací době asistoval u jediné branky Flames a v nastavení gólem ze samostatného úniku utkání rozhodl. Ve druhém duelu Washington deklasoval rivaly z Pittsburghu 7:1. Alex Ovečkin zaznamenal jeden gól, hostující Sidney Crosby jen bilanci -3 do tabulky +/-.

Díky středeční dvoubodové bilanci se Michael Frolík (17:55, +1, 3 střely, 1+1) vyhoupl přes Johnny Gaudreaua opět zpátky do čela klubového bodování Calgary. 28letý kladenský odchovanec z úvodních 18 partií sezony vytěžil skvělých 12 bodů (6+6).

1. Jakub Voráček (PHI) 17z. - 17b. (7+10)
2. David Pastrňák (BOS) 14z. - 14b. (10+4)
3. Michael Frolík (CGY) 18z. - 12b. (6+6)
4. Radim Vrbata (ARI) 15z. - 11b. (6+5)
5. David Krejčí (BOS) 16z. - 10b. (2+8)
6. Tomáš Hertl (SJS) 16z. - 9b. (4+5)
7. Ondřej Palát (TBL) 17z. - 6b. (2+4)
8. Jaromír Jágr (FLA) 16z. - 6b. (1+5)
9. Tomáš Plekanec (MTL) 17z. - 5b. (1+4)
10. Radko Gudas (PHI) 11z. - 5b. (1+4)

Naposledy zazářil proti Arizoně, která se na ledě kanadského soupeře představila už s uzdraveným centrem Martinem Hanzalem (19:42, +/-: 0, 1 střela). Ten se vrátil do akce po pětizápasové absenci kvůli zranění a vedl elitní formaci s křídly Maxem Domim a Radimem Vrbatou (17:00, +/-: 0, 4 střely).

Na první gól utkání se čekalo až do závěru druhé třetiny, kdy domácí fanoušky nepotěšil útočník Coyotes Tobias Rieder. Flames se však v 47. minutě podařilo vyrovnat na 1:1, když po buly v útočném pásmu Frolík přikopl puk nováčkovi Matthew Tkachukovi a ten z ostrého úhlu dokázal najít mezeru v postoji brankáře Mika Smitha.

Za smírného stavu 1:1 se tedy prodlužovalo a již po 49. vteřinách nastaveného času bylo rozhodnuto, když se ze samostatného úniku prosadil aktivní Frolík. Své šesté trefy sezony se dočkal po šestizápasové střelecké odmlce, novináři jej vyhlásili druhou hvězdou večera po Tkachukovi. Arizona (11 bodů) i po zisku bodu zůstává na dně Západní konference, Calgary (15 bodů) je na tom o trochu lépe na průběžné 11. příčce.

Tradiční souboj týmů Alexe Ovečkina (v zápase 1+0) a Sidneyho Crosbyho (v zápase -3) se ve středu proměnil v jednoznačnou záležitost. Domácí Washington totiž obhájce Stanley Cupu z Pittsburghu deklasoval vysoko 7:1.

Hlavními hrdiny duelu byli domácí forvardi Nicklas Bäckström (2+3) a T.J. Oshie (2+2). Capitals, s celkovou střeleckou převahou 39:26, nakročili za dvěma body už v zahajovací třetině, kterou ovládli třemi zásahy. Všechny góly zařídili výše jmenovaní borci Bäckström a Oshie (prosadil se v oslabení a pak i v přesilovce).

Ve druhém dějství zvyšoval už na 4:0 obránce Dmitrij Orlov a v úvodu třetí dvacetiminutovky na něj navázali Justin Williams a kapitán Ovečkin. Pittsburgh umazal alespoň nulu na svém kontě za hrozivého stavu 6:0 pro domácí, když se v čase 56:28 o čestný úspěch postaral Phil Kessel. Poslední slovo ale patřilo domácím. Jen o pár vteřin po brance Kessela totiž napodobil Oshieho svou druhou trefou večera Bäckström.

„Udělal jsem několik chyb, pár vyloučení. Nebyli jsme dnes připraveni. Naopak Washington po dvou porážkách byl hodně hladový a výhru si jasně zasloužil,“ hodnotil utkání zklamaný Jevgenij Malkin. V tabulce Východní konference aktuálně třetí Washington (22 bodů) po výhře bodově dorovnal právě své poslední soupeře z Pittsburghu (rovněž 22 bodů).

Malkin se v závěru první třetiny přimotal do potyčky s domácím bekem Karlem Alznerem a nechtěně vlastní holí zranil v obličeji brankáře Matta Murrayho, který o moment dříve přišel při kolizi o masku. Murray tak po dvou inkasovaných gólech přenechal místo Marc-Andre Fleurymu, jenž ve zbytku duelu nezabránil dalším pěti zásahům Capitals.

Výsledky NHL

Washington - Pittsburgh 7:1 (3:0, 1:0, 3:1)
8. a 20. Oshie, 18. a 57. Bäckström, 26. Orlov, 46. Williams, 51. Ovečkin - 57. Kessel. Střely na branku: 39:26. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Bäckström, 2. Oshie, 3. Holtby (všichni Washington).

Calgary - Arizona 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
47. Tkachuk (Frolík), 61. Frolík - 40. Rieder. Střely na branku: 24:21. Diváci: 18 202. Hvězdy zápasu: 1. Tkachuk, 2. Frolík (oba Calgary), 3. Smith (Arizona).