Ve střehu v utkání s Torontem je český brankář Marek Mazanec z Nashvillu.

Ve střehu v utkání s Torontem je český brankář Marek Mazanec z Nashvillu. | foto: Reuters

Českým brankářům se v NHL nevedlo, prohře nezabránili Mrázek i Mazanec

• 24
V rámci úterního třináctizápasového programu NHL se představili v akci i dva čeští gólmani. Marek Mazanec se po delší době objevil v bráně Nashvillu a nezabránil porážce 2:6 v Torontu. Nedařilo se ani Petru Mrázkovi, jehož Detroit na domácím ledě nestačil 3:4 na Tampu Bay. Do statistik se z krajanů jako jediný zapsal díky asistenci útočník Dmitrij Jaškin ze St. Louis.

Gólman Marek Mazanec se po nedávné šestidenní anabázi na farmě v Milwaukee, za kterou v rámci rozchytání absolvoval dva zápasy, v úvodu týdne vrátil do prvního týmu Nashvillu a v úterý dostal šanci na ledě Toronta.

1. Jakub Voráček (PHI) 17z. - 17b. (7+10)
2. David Pastrňák (BOS) 14z. - 14b. (10+4)
3. Radim Vrbata (ARI) 14z. - 11b. (6+5)
4. Michael Frolík (CGY) 17z. - 10b. (5+5)
5. David Krejčí (BOS) 16z. - 10b. (2+8)
6. Tomáš Hertl (SJS) 16z. - 9b. (4+5)
7. Ondřej Palát (TBL) 17z. - 6b. (2+4)
8. Jaromír Jágr (FLA) 16z. - 6b. (1+5)
9. Tomáš Plekanec (MTL) 17z. - 5b. (1+4)
10. Radko Gudas (PHI) 11z. - 5b. (1+4)

Ve svém druhém startu letošní sezony NHL od úvodní minuty (15. října odchytal prohru 3:5 s Chicagem a kromě toho ještě 26. října v průběhu nevydařeného duelu s Anaheimem nahradil Pekku Rinneho) však nezabránil šestigólové prohře.

25letý český gólman kryl 26 z 32 střel. Nejvíce jej potrápil James van Riemsdyk, jenž u triumfu 6:2 slavil hattrick (3+1). Čtyři zápisy do produktivity si ze zápasu odnesl i jeho spoluhráč Tyler Bozak (0+4) a pozadu nezůstal ani nováček Mitch Marner (1+2). Naopak jednička posledního draftu Auston Matthews se dále trápí. Na gól čeká už deset startů, během nichž posbíral jen dvě asistence.

Český obránce Maple Leafs Roman Polák (20:10, +/-: 0, 1 střela) se v zápase popral s útočníkem Mikem Fisherem, který chtěl pomstít tvrdý zákrok domácího hráče proti Filipu Forsbergovi:

Po předešlých čtyřech zápasech, ve kterých od úvodní minuty dostal přednost zkušenější Jimmy Howard, se do brány Detroitu v úterý vrátil Petr Mrázek. 24letý ostravský rodák svého kolegu nahradil už v průběhu předešlého duelu proti Montrealu (u prohry 0:5 odchytal finální třetinu a kryl všech 12 střel), ani po domácím souboji s Tampou se však vítězné oslavy opět nedočkal.

Hosté si odvezli oba body po výsledku 3:4, stínem je ovšem zranění kapitána Stevena Stamkose. Nejprve už v 7. minutě poslal Lightning do dvougólového vedení, krátce na to se však po kolizi s Gustavem Nyquistem odebral předčasně do kabin.

Hrdinou zápasu byl útočník Tampy Nikita Kučerov, jenž ve třetí třetině svým druhým gólem rozhodl. Red Wings zásahy z přesilovek v 48. a 50. minutě postupně srovnali průběžné skóre na 3:3, v čase 58:50 však Kučerov využil šance po zblokované střele obránce a pohotovou střelou nedal Mrázkovi šanci. Český gólman kryl 18 z 22 střel, jednou jej ohrozil i Ondřej Palát (17:07, +1, 1 střela) a výhru Tampy slavil rovněž obránce Andrej Šustr (22:08, +/-: 0).

Při zranění Michala Neuvirtha hájil bránu Philadelphie v domácím souboji s Ottawou Steve Mason, jenž během 65. minut hry u remízy 2:2 pochytal 24 puků. V rozhodujícím penaltovém rozstřelu pak dlouho držel naděje Flyers na druhý bod. V páté sérii jej však překonal Erik Karlsson, díky němu a skvělému brankáři Craigu Andersonovi tak nakonec slavili Senators.

Jedním z neúspěšných exekutorů domácích byl i Jakub Voráček (22:37, -1, 3 střely). Do bodových statistik se tentokrát nezapsal ani obránce Radko Gudas (19:14, -1, 3 střely).

V tabulce Východní konference až desátí hokejisté Floridy si v úterý vyšlápli na průběžného lídra tabulky z Montrealu. Na ledě kanadského celku zvítězili 4:3 po prodloužení, které v 63. minutě ukončil obránce Aaron Ekblad a přichystal tak pro gólmana Carey Price první nezdar v sezoně (kanadský reprezentační gólman slavil výhru ve všech ze svých úvodních deseti startů sezony).

Český útočník vítězů Jaromír Jágr (15:36, +/-: 0) zůstal bez bodu. Stejně jako domácí centr Tomáš Plekanec (16:56, +1, 5 střel), jenž byl s pěti střeleckými pokusy jedním z nejčastějších zakončovatelů proti Robertu Luongovi.

V úterý se zrodily hned dva fotbalové výsledky 1:0. Nejtěsnějším rozdílem skóre uspěla Carolina v domácí partii proti San Jose. V 51. minutě se o jedinou branku postaral útočník Joakim Nördström, brankář Cam Ward na vychytanou nulu potřeboval 22 zákroků. Andrej Nestrašil figuroval jen mezi nehrajícími náhradníky Hurricanes, hostující Tomáš Hertl (16:20, +/-: 0, 3 střely) ze tří střeleckých pokusů neuspěl.

Po stejně hubeném skóre bralo dva body i Calgary, které uspělo v defenzivní partii v Minnesotě. Flames s útočníkem Michaelem Frolíkem (18:10, +/-: 0, 3 střely) v sestavě se prosadili už v 7. minutě díky využité přesilovce Johnny Gaudreaua. Gólman vítězů Chad Johnson pochytal Wild všech 27 střel.

Naopak pověst nejofenzivnějšího mužstva úvodu letošní sezony NHL opět potvrdili hokejisté Rangers, kteří roznesli domácí Vancouver jasnou výhrou 7:2. Blueshirts s průběžným součtem 72 nastřílených branek výrazně vyčnívají před zbytkem ligy. Pro srovnání jejich nejbližším konkurentem je Philadelphia s 57 góly. Na opačném pólu dané statistiky je Buffalo s pouhými 30 zásahy. Zatím poslední triumf Rangers nejvíce podpořili dvougóloví útočníci Kevin Hayes s J.T. Millerem a tříbodový Mats Zuccarello (1+2).

Pozici nejlepšího střelce NHL si svou 12. trefou upevnil teprve 18letý finský mladíček Patrik Laine. V 49. minutě domácího souboje s Chicagem zvyšoval vedení Winnipegu na 3:0. Kanadský celek proti favorizovanému soupeři nakonec uspěl 4:0 a zapsal si už pátou výhru z posledních sedmi startů, díky čemuž figuruje na skvělém druhém místě na Západě. Lepší je jen právě jeho poslední soupeř - Chicago.

Kromě zmiňovaného Laineho se Jets v úvodu sezony opírají také o výkony centra Marka Scheifeleho, jenž s 21 zápisy kraluje pro změnu kanadskému bodování NHL. Jediným českým zástupcem v utkání byl obránce Blackhawks Michal Kempný (16:35, -2, 1 střela), jenž byl na ledě u dvou obdržených branek.

Philadelphia - Ottawa 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
6. Cousins, 34. Raffl - 28. Stone, 59. Turris, rozhodující sam. nájezd Karlsson. Střely na branku: 35:26. Diváci: 19.358. Hvězdy zápasu: 1. Karlsson, 2. Anderson (oba Ottawa), 3. Konecny (Philadelphia).

Carolina - San Jose 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
51. Nordström. Střely na branku: 33:22. Diváci: 8.932. Hvězdy zápasu: 1. Ward, 2. Nordström (oba Carolina), 3. Dell (San Jose).

Columbus - Washington 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 -1:0)
54. Werenski, 61. Atkinson - 36. Bäckström. Střely na branku: 27:22. Diváci: 11.738. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Werenski, 3. Bobrovskij (všichni Columbus).

Toronto - Nashville 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)
15., 28. a 54. Van Riemsdyk, 2. Marner, 48. Komarov, 56. Nylander - 18. Neal, 37. Arvidsson. Střely na branku: 32:34. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, inkasoval šest branek z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 81,25 procenta. Diváci: 19.342. Hvězdy zápasu: 1. Van Riemsdyk, 2. Marner, 3. Bozak (všichni Toronto).

Montreal - Florida 3:4 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)
3. Pacioretty, 25. Desharnais, 46. Byron - 6. Petrovic, 16. Rau, 38. Malgin, 63. Ekblad. Střely na branku: 37:24. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad (Florida), 2. Desharnais (Montreal), 3. Matheson (Florida).

Detroit - Tampa Bay 3:4 (1:2, 0:0, 2:2)
19. Nielsen, 48. Sproul, 50. Zetterberg - 4. a 59. Kučerov, 7. Stamkos, 42. Nesterov. Střely na branku: 28:22. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:26 minuty, inkasoval čtyři branky z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 81,81 procenta. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov (Tampa Bay), 2. Sproul (Detroit), 3. Nesterov (Tampa Bay).

St. Louis - Buffalo 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
11. Fabbri, 41. Schwartz (Jaškin), 43. Brodziak, 59. Upshall - 8. Reinhart. Střely na branku: 31:24. Diváci: 16.884. Hvězdy zápasu: 1. Fabbri, 2. Allen, 3. Reaves (všichni St. Louis).

Minnesota - Calgary 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka:
7. Gaudreau. Střely na branku: 27:27. Diváci: 19.048. Hvězdy zápasu: 1. Johnson (Calgary), 2. Dubnyk (Minnesota), 3. Gaudreau (Calgary).

Winnipeg - Chicago 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
7. Morrissey, 45. Thorburn, 49. Laine, 49. Petan. Střely na branku: 24:27. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Morrissey, 3. Trouba (všichni Winnipeg).

Dallas - New Jersey 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
11. Eaves - 8. Severson, 61. Henrique. Střely na branku: 24:33. Diváci: 18.039. Hvězdy zápasu: 1. Niemi (Dallas), 2. Henrique, 3. Severson (oba New Jersey).

Colorado - Los Angeles 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
22. Wiercioch, 22. Bourque, 52. Comeau, 59. Landeskog - 40. Brown. Střely na branku: 30:33. Diváci: 14.805. Hvězdy zápasu: 1. Comeau, 2. Varlamov, 3. Wiercioch (všichni Colorado).

Vancouver - NY Rangers 2:7 (0:1, 1:2, 1:4)
40. Sutter, 54. Granlund - 19. a 43. Miller, 30. a 42. Hayes, 35. Pirri, 56. Zuccarello, 59. Holden. Střely na branku: 38:25. Diváci: 17.814. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Hayes, 3. Zuccarello (všichni NY Rangers).

Anaheim - Edmonton 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
8. Ritchie, 23. Fowler, 28. Kesler, 49. Vermette - 39. Draisaitl. Střely na branku: 27:34. Diváci: 15.600. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Kesler, 3. Fowler (všichni Anaheim).