Česko - Dánsko 1:1, gól nováčka Baráka na vítězství nestačil

• 184
Výrazně změněná sestava, řada neokoukaných jmen, přesto slušný výkon. Čeští fotbalisté v přátelském utkání v Mladé Boleslavi uhráli s Dánskem remízu 1:1. Díky gólu debutanta Antonína Baráka vedli, sedm minut před půlí vyrovnal Nicolai Jörgensen.

Přitom gólových možností měli čeští fotbalisté i po přestávce ještě dost. Třeba další nováček Mareš, který naskočil ve druhém poločase, se uvedl velmi aktivním výkonem a několikrát nebezpečně střílel. Hru oživil i Krmenčík, kterého trenér Jarolím po přestávce poslal do hry místo Škody. Také on však ve velké šanci branku těsně minul, Zmrhal ještě předtím tvrdou ranou napálil tyč.

Češi zápas po většinu času kontrolovali, ale o poločasové vedení je připravila dobře zahraná standardní situace. Roh z levé strany prodloužil na přední tyči Kjaer, na zadní číhal Jörgensen a doklepl míč do sítě.

Předtím se zápas vyvíjel dobře, na první branku čekali diváci jen osm minut. Barák, nováček, kterého do reprezentace vynesly solidní výkony ve Slavii, se za vápnem dostal k odraženému míči. Nevymýšlel složitá řešení, jen si jej srovnal na levačku a tvrdě vypálil.

Stoper Kjaer do střely nešťastně strčil hlavu, míč nabral výšku a přeplachtil brankáře Rönnowa. Gól! Barák tak hned na začátku zápasu navázal na útočníka Krmenčíka a klubového spoluhráče Zmrhala, kteří premiérové reprezentační trefy slavili v minulém utkání s Norskem.

V porovnání s ním kouč Jarolím hodně zamíchal se sestavou. Nechal v ní jen záložníky Dočkala se Zmrhalem, jinak dal šanci náhradníkům. Úplně nově poskládal obranu, stopery hráli Suchý s Kalasem, na krajích Gebre Selassie a Pudil. V brance stál Koubek, v útoku se rval Škoda.

Změny český tým nesrazily, i když v závěru poločasu občas souhra vázla. V první půlhodině ale reprezentace Dány přehrávala, velmi slabá návštěva na stadionu v Mladé Boleslavi mohla párkrát zatleskat povedené rychlé kombinaci. Třeba té ze 21. minuty, kdy po přihrávce Kopice zakončoval Gebre Selassie do náručí brankáře.

Deset minut před pauzou mohli Češi vést o dvě branky. Dočkal parádním centrem našel hlavu Škody, který ale nezakončil přesně. Místo toho přišlo za chvíli vyrovnání.

Dánové i ve druhé půli dokázali zahrozit. Hlavně střídající Gytkjaer dělal české obraně potíže, po jeho přihrávce v 52. minutě v poslední chvíli zasáhl Kalas před dobíhajícím Fischerem. Osm minut před koncem dal Gytkjaer i gól, ten ale kvůli ofsajdu neplatil.

Ani Češi se už prosadit nedokázali. Proto dál platí, že Dány naposledy porazili ve čtvrtfinále mistrovství Evropy před dvanácti lety.