Trumpův luxus v oblacích. Za voliči létal v boeingu obloženém zlatem

  • 339
Jedním ze symbolů kampaně Donalda Trumpa byl i velký letoun Boeing 757-200, kterým cestoval za voliči. Překvapivý vítěz amerických prezidentských voleb si i v oblacích potrpí na luxus. Ne vždy se však miliardáři v leteckém průmyslu dařilo. Jeho aerolinky před mnoha lety zkrachovaly.

Donald Trump si vždy potrpěl na luxus. Dává ho na odiv v médiích, kterým ochotně ukazuje zlatem obložené pokoje ve svých domech a hotelích po celém světě.

Trump v čele USA

Vysokého standardu se nechce vzdát ani při cestování. Ukázal to během předvolební kampaně, kdy Spojené státy křižoval na palubě vlastního letounu.

Za létající domov si zvolil Boeing 757-200. Bezmála padesát metrů dlouhý stroj s rozpětím křídel 38 metrů se může pochlubit doletem přes sedm tisíc kilometrů. Ve standardní verzi pojme 228 cestujících. Stroj je oblíbený u celé řady amerických státníků. V roce 2008 jeho služby využíval Barack Obama, v roce 2004 John Kerry. Vojenská verze s označení C-32 slouží k přepravě zaměstnanců ministerstva zahraničí, uvádí CNN.

Trumpův letoun se od těchto strojů liší zejména při pohledu do interiéru. V aktuální konfiguraci pojme pouhých 43 cestujících. Každý z nich je usazen v luxusní kožené sedačce, jejíž bezpečnostní pásy jsou potaženy 24karátovým zlatem. V letounu najdeme také velkou jídelnu, jednací místnost, ložnici a dokonce i pokoj pro hosty a luxusní koupelnu, opět s mnoha zlatými prvky.

Luxusní vybavení v interiéru Trumpova boeingu.
Trumpův letoun Boeing 757-200 v interiéru vypadá jako luxusní sídlo.

„Všechno na palubě, je jednoduše spektakulární,“ sdělil Trumpův osobní pilot John Dunkin. „Je to velmi rychlé letadlo na to, jak je velké. Je extrémně pohodlné. Skvěle zvládá turbulence. Je to Ferrari mezi letadly,“ dodal.

Trumpova letka

Trump stroj koupil v roce 2010. Poprvé vzlétl o devatenáct let dříve pod značkou dnes již neexistujícího nízkonákladového dopravce Sterling Airlines. O pár let později sloužil mexickým aerolinkám TAESA. V roce 1995 letoun koupil spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, následujících patnáct let ho využíval při obchodních cestách po celém světě, píše server The Business Insider.

Trumpův Boeing 757-200 během předvolební kampaně.

Luxusní vybavení v interiéru Trumpova boeingu.

Trump až do roku 2010 létal v Boeingu 727 registrovaném na Bermudách, který byl uveden do provozu v roce 1968. Stroj, jehož služby krátce využívala také společnost American Airlines, pojal 24 cestujících. Jeho služeb nyní využívá jeden z lokálních dopravců v Asii.

Výčet strojů, které Trump vlastní, tím nekonči. Na kratší cesty využívá malý stroj Cessna Citation X, který zvládne přepravit až dvanáct lidí. Čas od času využívá jeden ze dvou vrtulníků Sikorsky S-76B. Pro obyčejného smrtelníka se jedná o slušnou letku. Trump však před lety měl vlastní leteckou společnost.

Neúspěch na nebi

Na sklonku 80. let koupil v problémech se potácejícího dopravce Eastern Air Lines. Obchod zafinancoval půjčkou ve výši 380 milionů. Peníze mu svěřilo 22 bank. Na konci července 1989 do vzduchu poprvé vzlétl letoun pod značkou Trump Shuttle.

Donald Trump při převzetí aerolinek Eastern Air Lines v roce 1989.
Na počátku 90. let Trump nabízel i dopravu vrtulníky.

Společnost nabízela luxusní dopravu. Jako jedna z prvních spustila samoobslužné kiosky pro odbavení na letištích. Létala na linkách z New Yorku do Bostonu a Washingtonu D.C.. V rámci Trump Shuttle fungovala také vrtulníková doprava z Manhattanu na letiště LaGuardia. Zájemci mohli usednout do trojice strojů Sikorsky S-61 či dvou civilních verzí Boeingu 234 Chinook.

Cílení na bohatou klientelu se Trumpovi nevyplatilo. Už od počátků se jeho aerolinky potácely v ekonomických problémech. Zákazníci postupem měsíců přešli ke konkurenčnímu dopravci Pan Am Shuttle a vlakům společnosti Amtrak.

Na sklonku roku 1990 aerolinky převzala banka kvůli nesplácení půjčky. V roce 1992 se firma rozpadla na menší dopravce. Trump nyní soukromě nabízí dopravu vrtulníkem pouze vybraným klientům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video