Obžalovaná Iva Oršulíková s obhájcem u soudu (30. 11. 2015) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Podvodnice musí vrátit miliony pacientce z Bohnic. Obrala ji o dům

  • 179
Městský soud v Praze zpřísnil trest za podvod Ivě Oršulíkové, která připravila o dům pacientku Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Z ženy, kterou si náhodně vybrala, vylákala podpis na plnou moc a prodala její nemovitost. To vše v době, kdy poškozená trpěla bludy, brala silné léky a vůbec nechápala, co se děje. Na případ upozornila lékařka z Bohnic.

Oršulíková musí nahradit oklamané ženě škodu ve výši 4 269 000 korun, což je částka, za kterou její dům prodala. Soud jí zároveň vyměřil trest v délce tří let odložený na zkušební dobu pěti let. Rozsudek z první poloviny listopadu je pravomocný a ještě o něco přísnější než ten, který Oršulíkové vyměřil obvodní soud a proti kterému se odvolala.

Podvodnice v roce 2014 pracovala pro společnost, která obchodovala s realitami a pohledávkami. Dagmar Pecharovou kontaktovala poté, co zjistila, že na jejím domě vázne zástavní právo. Nabídla jí, že zprostředkuje prodej domu. Když zjistila, že Pecharová je vážně psychicky nemocná a leží v Bohnicích, rozhodla se ji podvést a peníze z prodeje si nechat.

„Zneužila u poškozené její duševní indispozice, o které věděla,“ uvádí rozsudek. Ženu přesvědčila, že hrozí exekuce domu a že může přijít o střechu nad hlavou ona i její otec, který s ní v domě žil. Ve skutečnosti na dům za víc než čtyři miliony byla jen zástava na půjčku ve výši 660 tisíc korun, za kterou se Pecharová zaručila svému bratrovi.

Zdravý člověk by lest Oršulíkové prohlédl, Dagmar Pecharová ale prožívala těžké období. V roce 2013 jí zemřela matka, později postižený syn a nakonec i bývalý manžel. Její psychický stav se zhoršil a na jaře 2014 ji hospitalizovali v Bohnicích s akutní psychózou. Neměla kontakt s realitou, trpěla poruchami myšlení a chápat složitou situaci kolem domu bylo nad její síly.

Právě tu dobu ale Oršulíková využila k tomu, aby ženu oklamala. Navštěvovala ji v Bohnicích a nutila k podpisu dokumentů, i když ji lékaři upozorňovali, že pacientka není schopná v tomto stavu chápat právní úkony (čtěte zde). Nemocnice v té době dokonce podala návrh, aby soud zbavil Pecharovou svéprávnosti. Podle znaleckého posudku má po prodělané psychóze zhoršené myšlení i paměť. „Je zvýšeně sugestibilní, lehce ovlivnitelná a manipulovatelná okolím,“ stojí v posudku.

Oršulíkové se nakonec podařilo to, oč usilovala. Ženu přinutila nejméně k jednomu podpisu, který byl potřeba pro prodej jejího domu. Nemovitost koupila firma Aliama, peníze ale poslala na účet Oršulíkové, která vystupovala jako zprostředkovatelka. Podvodnice si je nechala, takže pacientka Bohnic přišla proti své vůli o dům a nedostala z něj ani korunu.

Ze získaných peněz zaplatila Oršulíková jen daň z převodu nemovitosti, dluh, kvůli kterému byl dům zastavený, neuhradila. „Tím tedy nedošlo k žádné úhradě dluhu poškozené, pouze se směnil věřitel a probíhala pouze změna vlastníka zastavené nemovitosti. To tedy závěrem znamená, že se nesnížil dluh paní Pecharové u žádného z uvedených subjektů, což mělo být cílem prodeje nemovitosti,“ popsala výsledek činnosti Oršulíkové soudkyně Jiřina Zemanová.

Obžalovaná žena u soudu tvrdila, že peníze skončily na jejím účtu v létě 2014 omylem, kvůli administrativní chybě. Proč je ale v následujících měsících sama nevrátila, nebo nepřevedla na účet původní majitelky domu, to u soudu nevysvětlila. Polovinu ze zmíněné částky u Oršulíkové později zajistila policie. Dům v Čimicích se ale poškozené ženě nevrátí, má už jiného vlastníka. Podle údajů v katastru nemovitostí na něm stále vázne zástavní právo.

Zrovna nemám náladu se vyjadřovat, řekla iDNES.cz obžalovaná Oršulíková:

30. listopadu 2015

,

Video