David Pastrňák z Bostonu ujíždí s pukem, brání ho Oliver Ekman-Larsson z...

David Pastrňák z Bostonu ujíždí s pukem, brání ho Oliver Ekman-Larsson z Arizony. | foto: AP

Pastrňák dal vítězný gól, Sedlák dvakrát asistoval, Neuvirth se zranil

• 29
Zase ukázal, jak moc je důležitý pro hokejový Boston. David Pastrňák svým desátým gólem v sezoně NHL pomohl k vítězství Bruins 2:1 na ledě Arizony, v jejímž dresu snižoval Radim Vrbata. Michal Neuvirth se kvůli zranění po první třetině nevrátil do brankoviště Philadelphie, která zdolala Minnesotu 3:2 i díky asistenci Jakuba Voráčka u vítězné branky. Přihrávku si z Čechů připsali i David Krejčí, Tomáš Hertl a hned dvě Lukáš Sedlák.

Boston si vypracoval klíčový náskok v polovině utkání v rozmezí 110 sekund. Po akci Davida Krejčího se prosadil Ryan Spooner a vzápětí se trefil z vrcholu pravého kruhu Pastrňák. Český útočník skóroval v šestém z posledních sedmi utkání a udržuje se v popředí tabulky střelců soutěže. Více branek než havířovský rodák dal jen Patrik Laine.

Češi v NHL

1. Jakub Voráček (PHI) 16z. - 16b. (6+10)
2. David Pastrňák (BOS) 13z. - 14b. (10+4)
3. Radim Vrbata (ARI) 14z. - 11b. (6+5)
4. Michael Frolík (CGY) 16z. - 10b. (5+5)
5. Tomáš Hertl (SJS) 15z. - 9b. (4+5)
6. David Krejčí (BOS) 15z. - 8b. (1+7)
7. Ondřej Palát (TBL) 15z. - 6b. (2+4)
8. Jaromír Jágr (FLA) 15z. - 6b. (1+5)
9. Tomáš Plekanec (MTL) 15z. - 5b. (1+4)
10. Radko Gudas (PHI) 10z. - 5b. (1+4)

Zásah Pastrňáka, třetí hvězdy utkání, byl nakonec vítězný, protože v poslední třetině snížil v přesilové hře Vrbata. Mladoboleslavský rodák měl při gólu i štěstí: puk se po jeho švihu zápěstím odrazil od tyčky do gólmana Tuukky Raska a zaplul do branky.

„Znovu jsme byli blízko, v závěru jsme je zatlačili, ale nestačilo to. Prohráváme často o gól, musíme najít způsob, jak tyhle zápasy překlopit na naši stranu. Po zápase v Coloradu, kde jsme podali dobrý výkon po celých 60 minut, byl ten dnešní zase krokem zpátky,“ uvedl Vrbata po deváté prohře Arizony v sezoně. Pět z nich bylo o gól. V příštím utkání už by měl nastoupit uzdravený Martin Hanzal.

Co je s Neuvirthem?

Tabulky NHL

Neuvirth inkasoval jen z první střely a kryl ještě šest pokusů Minnesoty, než odstoupil. Vedení klubu zatím podrobnosti k jeho zranění neposkytlo. Philadelphia dvakrát smazala jednobrankové manko a o výhře rozhodla ve 49. minutě v přesilové hře po hezké akci: Voráček přistrčil puk Waynu Simmondsovi, který od zadního mantinelu překvapivou přihrávkou mezi bruslemi našel před brankou volného Braydena Schenna.

„Věděl jsem, co udělám, ještě než jsem dostal puk. Je to kombinace, kterou máme nacvičenou v případech, když jsou hráči soupeře roztahaní po mantinelu,“ řekl Simmonds. „Klíčové ale bylo, že nás skvělými zákroky podržel gólman. Hlavně v závěru. Vyhrál nám to.“

Další český gólman Petr Mrázek se ocitl v opačné situaci. Utkání začal na střídačce Detroitu a na led přišel až od třetí třetiny, kdy Montreal už vedl 5:0. Skóre se pak nezměnilo, ostravský rodák si připsal 12 úspěšných zákroků. „Byl jsem rád, že jsem tam měl nějakou práci. Uvidíme, co další zápas,“ krčil Mrázek rameny, jestli se vrátí na post jedničky.

Kanadský klub vyhrál i podesáté ve své hale a je blízko vyrovnání rekordu NHL. Chicago začalo sezonu 1963/64 jedenácti domácími výhrami v řadě.

Zmatky kolem Jágra

Hokejistům Floridy nebyl v duelu s NY Islanders za stavu 0:2 uznán gól pro postavení Jaromíra Jágra v brankovišti. Situaci provázely zmatky, protože rozhodčí nejdřív signalizoval, že branka neplatí, ale po poradě s ostatními arbitry verdikt změnil. Jenže hostující trenér Jack Capuano si vyžádal videorozbor, který potvrdil, že český útočník nedovoleně bránil Jaroslavu Halákovi lépe zasáhnout.

„Rozhodli, jak rozhodli. S tím už jsme nemohli nic udělat. Museli jsme se s tím smířit, naštěstí jsme měli ještě hodně času,“ komentoval odvolaný gól Kyle Rau, který svou první brankou v NHL snížil ve 49. minutě na 1:2. Florida si prodloužení vynutila až 14 sekund před třetí sirénou trefou Jonathana Marchessaulta a o její výhře 3:2 rozhodl v čase 64:14 mladý útočník Denis Malgin.

Lukáš Sedlák se podílel dvěma asistencemi na úspěchu Columbusu, který rozdrtil St. Louis 8:4. Český útočník v obou případech pomohl udržet puk za brankou a posunul ho na Scotta Hartnella, který přihrával skórujícímu Samu Gagnerovi. Po akcích čtvrté formace vedli Blue Jackets 1:0 a 4:1. Domácí byli nespokojeni jen s hrou v oslabení, v němž inkasovali všechny branky. Jednou i při Sedlákově vyloučení.

Bodování NHL

Mezi asistenty se v sobotním programu zapsal i Tomáš Hertl. Po jeho přihrávce zvýšil v polovině zápasu Marc-Edouard Vlasic náskok San Jose na ledě Tampy Bay na 3:0. „Byl to důležitý gól. Pro domácí už bylo složité se vrátit do hry. Celkově to byl jeden z našich nejlepších zápasů venku,“ řekl Hertl po výhře 3:1.

Montreal - Detroit 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
5. Danault, 8. Byron, 19. Weber, 36. Shaw, 37. Pacioretty. Střely na branku: 37:25. Petr Mrázek odchytal za Detroit 19:40 minuty a z 12 střel neinkasoval. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Shaw, 2. Danault, 3. Price (všichni Montreal).

Tampa Bay - San Jose 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
46. Stralman - 8. Marleau, 11. Wingels, 29. Vlasic (Hertl). Střely na branku: 26:20. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Jones, 2. Marleau, 3. Vlasic (všichni San Jose).

Florida - NY Islanders 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)
49. Rau, 60. Marchessault, 65. Malgin - 20. Nelson, 30. Leddy. Střely na branku: 43:21. Diváci: 15 828. Hvězdy zápasu: 1. Malgin, 2. Marchessault, 3. Rau (všichni Florida).

New Jersey - Buffalo 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
5. Quincey, 27. Lappin, 32. Palmieri, 47. Moore - 24. M. Foligno, 50. Moulson. Střely na branku: 27:23. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Henrique, 3. Hall (všichni New Jersey).

Philadelphia - Minnesota 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
13. Manning, 38. Del Zotto, 49. B. Schenn (Voráček) - 1. Niederreiter, 32. Granlund. Střely na branku: 36:27. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 20 minut, inkasoval jeden gól ze 7 střel a úspěšnost zásahů měl 85,71 procenta. Diváci: 19 951. Hvězdy zápasu: 1. Raffl, 2. Simmonds, 3. B. Schenn (všichni Philadelphia).

Pittsburgh - Toronto 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
24. Malkin, 40. Kunitz, 47. Rust, 51. Crosby - 2. Hyman. Střely na branku: 49:36. Diváci: 18 668. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Crosby, 3. Kunitz (všichni Pittsburgh).

Carolina - Washington 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
13. a 57. Aho, 18. Teräväinen, 26. J. Staal, 31. Rask - 13. Kuzněcov. Střely na branku: 38:21. Diváci: 12 436. Hvězdy zápasu: 1. Aho, 2. J. Staal, 3. Teräväinen (všichni Carolina).

Columbus - St. Louis 8:4 (3:1, 4:1, 1:2)
3. a 26. Gagner (na obě Sedlák), 7. N. Foligno, 16. Wennberg, 26. Dubinsky, 31. Nutivaara, 34. Karlsson, 43. Werenski - 36. a 47. Fabbri, 7. Shattenkirk, 41. Tarasenko. Střely na branku: 30:37. Diváci: 15 788. Hvězdy zápasu: 1. Gagner, 2. Atkinson, 3. N. Foligno (všichni Columbus).

Nashville - Anaheim 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
33. a 47. Neal, 20. Ellis, 36. Sissons, 37. Forsberg. Střely na branku: 27:27. Diváci: 17 309. Hvězdy zápasu: 1. Rinne, 2. Neal, 3. Arvidsson (všichni Nashville).

Arizona - Boston 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
53. Vrbata - 28. Spooner (Krejčí), 30. Pastrňák. Střely na branku: 32:29. Diváci: 16 531. Hvězdy zápasu: 1. Rask (Boston), 2. Vrbata (Arizona), 3. Pastrňák (Boston).

Calgary - NY Rangers 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)
52. Ferland - 7. Grabner, 12. Stepan, 30. Vesey, 35. Buchnevich. Střely na branku: 36:28. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Grabner, 3. Skjei (všichni NY Rangers).