Američanka cestuje po 196 zemích světa. Afrika je noční můrou, říká

  • 172
Sedmadvacetiletá Američanka Cassandra De Pecol je jen pár dnů od toho, aby procestovala celý svět. Tedy přesně 196 zemí. V jejím projektu Expedice196 jí na to zbývá 40 dnů a 15 zemí.

„Jako malá jsem snila o tom procestovat co možná nejvíce zemí. A taky učinit svět lepším místem pro život. Štvalo mě, že jsem nemohla přijít na to, jak zažehnout toto své vnitřní světlo a proměnit sny ve skutečnost,“ píše na blogu pohledná plavovláska Cassandra z Connecticutu.

Ready to go! #Expedition196 #Portland #packing #travel #WorldDominationSummit #WDS 

Fotka zveřejněná uživatelem cAssANDRA DE PEcOL (@expedition_196),

Po letech cestování a životě v cizině, po studiích a úspěšném dosažení magisterského titulu konzultantky pro udržitelný rozvoj se rozhodla. Koupila si obrovskou mapu světa a začala plánovat.

Snový start na Palau

Na svou životní výpravu se Cassandra vydala v červenci 2015 a startovala na snovém tichomořském ostrově Palau, doposud projela 181 zemí. Lyžovala v Coloradu, relaxovala na plážích Kiribati, obdivovala Eiffelovku v Paříži, hladila lvy v Africe, prošla mongolskou stepí.

„Pokud Cassandra za zbývajících necelých šest týdnů stihne projet posledních 15 zemí (v seznamu chybí například Demokratická republika Kongo, Sierra Leone, Izrael, Palestina nebo Sýrie pozn. red.), zapíše se do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrychlejší cestovatelka, která projela všechny suverénní státy a 11 dalších zemí,“ píše o Cassandře server BoredPanda.com.

Cassandra cestuje jako ambasadorka pro mír a světové občanství přes International Institute for Peace through Tourism. Její projekt Expedice196 stál doposud 200 tisíc dolarů (zhruba 4 miliony a 960 tisíc korun) a je téměř výhradně financovaný sponzory. „Přesto jsou dny, kdy stopuji, žiji o chlebu a přespávám na nádraží,“ píše cestovatelka na Instagramu.

 Between every two pines is a doorway to a new world. - John Muir  • • • #Expedition196 #EveryCountryinTheWorld #Iguazu

Fotka zveřejněná uživatelem cAssANDRA DE PEcOL (@expedition_196),

Mladá plavovláska cestování svědomitě plánuje jako udržitelné a přátelské k přírodě. O své expedici píše na blogu, dechberoucí snímky posílá na Instagram, který využívá zároveň jako platformu pro reklamu a shání přes něj ubytování zdarma. Zážitky a videa sdílí i na Facebooku. Sledují ji tisíce lidí.

Noční můry z válek a chudoby

Pro mnohé je Cassandřino cestování prací snů, ale první zdání klame. „Jsem si jistá, že mnozí z vás pochopí pocity, které mám. Jsou to noční můry a smutek, když vidím a zažívám věci, které lze jen těžko pochopit. Je to válka, hladovění, pronásledování, nespravedlnost, brutalita a podobně,“ svěřuje se na svém blogu.

#fbf to Angkor Wat

Fotka zveřejněná uživatelem cAssANDRA DE PEcOL (@expedition_196),

„Abych byla upřímná, snažím se zoufale soustředit na dobro, ale někdy musím ten svůj mentální boj vzdát a prostě tomu nechat volný průběh,“ dodává.

Pod jednou z fotografií na Instagramu Cassandra přiznává, že největší výzvou pro ni doposud bylo cestování Afrikou. Nejen kvůli drahým noclehům a letům, spoustě vyžadovaných víz, ale též po fyzické stránce. „Musela jsem si dávat pozor na malárii, na to, co jím, opatrně zacházet se zásobami vody,...“ svěřuje se Američanka.

Dodává, že za svůj život už viděla dost chudoby a podrobených národů, ale nic nepřekoná zkušenosti ze západní Afriky. „Bolelo mě i sníst jen talíř s dušenou zeleninou při vědomí, že tito lidí trpí v nesnesitelných vedrech s omezenými zásobami vody a potravin s předpokládanou délkou života 54 let.“