TOHLE ŽE JE OSLAVA? LeBron James (nahoře uprostřed) a další členové týmu...

TOHLE ŽE JE OSLAVA? LeBron James (nahoře uprostřed) a další členové týmu Clevelandu Cavaliers navštívili bílý dům. Oslava šampionů NBA však náladou připomíná pohřeb. | foto: AP

V Trumpově stínu. Hořká chvíle slávy pro Jamese a jeho Cleveland

  • 19
„Vítám v Bílém domě tým Cleveland Cavaliers, šampiony NBA. Přesně tak, právě jsem řekl slova Cleveland a šampioni v jedné větě,“ zahájil svou řeč americký prezident Barack Obama. Ten vtípek nepůsobil moc vtipně, vyvolal spíš povinné úsměvy. A vůbec - celé čtvrteční oslavy letošních vítězů NBA byly pokažené.

Rýpnutí do dosavadní sportovní smůly clevelandských klubů bylo dopředu tušené. I když letošní úspěch basketbalistů prezident Obama vzápětí otočil v plus, jejich úspěch označil za symbol naděje a změny.

Cavaliers se poháru dočkali premiérově od svého založení v roce 1970. Město Cleveland oslavovalo mistry jedné ze špičkových profilig poprvé od roku 1964, kdy Browns ovládli ligu amerického fotbalu NFL.

První důvod k hořkosti: clevelandské prokletí jako by se mezitím vrátilo zpět. V nedávné Světové sérii baseballistů ztratili Cleveland Indians vedení 3:1 na zápasy, nakonec s Chicagem Cubs prohráli 3:4.

Ale jedna polovina obyvatel Clevelandu a s nimi i celého státu Ohia nedávno dostala ještě silnější dávku pelyňku.

Je to ta část, kterou reprezentuje nejslavnější rodák - LeBron James, vůdce Cavaliers. Je to ta část, která se před americkými prezidentskými volbami postavila za Hillary Clintonovou a její program. Ta část, co v úterý zaplakala.

Prezident Obama vítá basketbalisty Clevelandu

Ohio, jeden z klíčových států amerických voleb, na Jamesovo doporučení nedal a zvolil si republikána Donalda Trumpa. Stejně jako celé Spojené státy americké.

Proto moc dobrá nálada v dosud demokratickém Bílém domě nepanovala.

Chicagský rodák Obama zkoušel rozpustit mračna nad Washingtonem narážkami na sportovní historii. Baseball tentokrát zůstal stranou. Obama poděkoval Clevelandu, rivalskému městu Chicaga od Velkých amerických jezer, že porazil ve finále Golden State Warriors. „Zajistili jste, že Chicago Bulls z roku 1996 zůstávají nejlepším týmem historie,“ popichoval.

Připomenout slavnou trefu Michaela Jordana, která v roce 1989 rozhodla vyrovnanou sérii play-off mezi Chicagem a Clevelandem, pan Obama také prostě musel...

Sám James byl v Bílém domě v roli mistra basketbalové NBA už potřetí, potřetí ho zval Barack Obama. Při předchozích návštěvách s Miami Heat však úsměvů a vtípků létalo víc. A politika či společenské sféry se v minulosti řešily méně.

Tentokrát došlo na téma aktivismu sportovců. Obama vděčně připomněl zapojení Kevina Lovea do boje se sexuálními útoky či Jamesovu snahu o snižování násilí páchaného střelnou zbraní.

Členové Cavaliers měli v Bílém domě dokonce setkání s ministryní spravedlnosti Lorettou Lynchovou a prezidentovou poradkyní Valerií Jarrettovou. Probírali, jak se pokoušejí o pomyslný most mezi tamní policií a minoritami. Téma je to v Americe žhavé po sérii úmrtí černošských mladíků rukou strážců zákona.

Také taková byla možná poslední návštěva LeBrona Jamese v Bílém domě. I kdyby triumfoval v NBA znovu, nad pozváním od prezidenta Trumpa by váhal.

Uražená ješitnost? Ani ne. „Je to náš prezident. Nezáleží, zda s tím souhlasíte, nebo ne. On je teď v čele naší země a my se musíme snažit udělat Ameriku co nejlepší,“ nechal se slyšet James.

Neláska LeBrona Jamese k Trumpovi je ale do jisté míry osobní. Synové mladičkých afroamerických matek patřívají mezi ty členy společnosti, proti kterým příští americký prezident v kampani burcoval.

A pak je tu nedávná vražda sestřenice Jamesova přítele a parťáka Dwyanea Wadea, kterou se Trump pokusil využít v politickém boji.

27.srpna 2016 v 17:26, příspěvek archivován: 12.listopadu 2016 v 19:27

Dwyane Wade's cousin was just shot and killed walking her baby in Chicago. Just what I have been saying. African-Americans will VOTE TRUMP!

Ne, tady mnoho prostoru pro úctu hvězd NBA k Trumpovi už nezbylo.

Trenér Tyronn Lue zůstal politicky uvědomělejší. Kdyby jeho muži vyhráli v NBA, nad pozváním by nebylo proč spekulovat. „Máme před sebou dlouhou sezonu a pokud budeme schopni zvítězit, rád se do Bílého domu vrátím. Tak doufám, že vyhrajeme a zase se tu uvidíme,“ poznamenal kouč.

James měl úsměvy schované až na druhý den. Do práce.

Cleveland v pátek večer přehráli Washington s Tomášem Satoranským v sestavě 105:94 a James k tomu pomohl 27 body. V kariéře jich má už tisíckrát víc. V 31 letech a 317 dnech se stal nejmladším z deseti pokořitelů mety 27 000 bodů v základní části NBA.

Jako už tradičně sebral James milník Kobemu Bryantovi. Ten na totožnou střeleckou kótu dokráčel, když mu bylo přesně 32 let a 160 dnů.

Pro úplnost dodejme, že v play-off NBA připojil James dalších 5 572 bodů a patří mu čtvrté místo v tabulce - je pouze za Bryantem, Kareemem Abdul-Jabbarem a Jordanem.

Jubilejní body LeBrona Jamese


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž