Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obama nařídil bezpilotní údery na vůdce an-Nusry, pomůže tím Asadovi

  • 144
Barack Obama několik týdnů před odchodem z Bílého domu nařídil Pentagonu tvrdší postup proti členům bývalé Fronty an-Nusrá. Americká armáda dostala za úkol najít a zlikvidovat lídry této skupiny. Obama dlouhodobě varuje, že ozbrojenci představují stejné riziko jako Islámský stát.

Obama hodlá proti stoupencům skupiny Džabhat Fatah aš-Šám (dříve Fronta an-Nusrá) nasadit bezpilotní letouny a posílí také výzvědnou službu na Blízkém východě. Obává se, že ozbrojenci si v Sýrii budují základnu, ze které budou řídit operace v Evropě.

An-Nusrá je větší hrozbou než Islámský stát, tvrdí bezpečnostní experti

Fronta an-Nusra před lety slíbila věrnost teroristické síti al-Káida, v červenci letošního roku však syrští islamisté vazby zpřetrhali a změnili si jméno (více zde) Bojovníci Džabhat Fatah aš-Šám patří k vojensky nejschopnějším rebelům bojujícím proti režimu Bašára Asada, jehož odstoupení požadují i Spojené státy. Podle Obamy je však Džabhat Fatah aš-Šám v současnosti nebezpečnější než Asad.

Další zvrat v americkém angažmá na Blízkém východě jistě přinese Donald Trump. Už během kampaně slíbil, že v boji proti teroristům bude výrazně tvrdší než Obamova administrativa. V rovině spekulací je zatím bližší vojenská spolupráce s Ruskem. Trump by mohl najít společnou řeč s Vladimirem Putinem, jehož vojska dlouhodobě podporují Asadův režim.

Tříštění sil a sankce

Spojené státy dosud při leteckých útocích v Sýrii cílili výhradně na nejvyšší představitele al-Káidy, kteří do řad Džabhat Fatah aš-Šám (česky Fronta dobytí Sýrie) přišli ze zahraničí, píše The Washington Post..

Nyní Obama povolil velení speciálních operací cílit na širší velení této syrské opoziční skupiny. Velení Pentagonu zprvu útoky proti méně významným stoupencům al-Káidy v Sýrii odmítalo. Nechtělo tříštit síly při boji proti Islámskému státu. Kritici aktuálního postupu Obamy také tvrdí, že útoky na Džabhat Fatah aš-Šám pomohou Asadovi.

Spojené státy také v pátek uvalily sankce na čtyři hlavní vůdce Džabhat Fatah aš-Šám. Sankce jsou cílené na to, aby znemožnily nábor nových bojovníků či přísun finančních zdrojů pro nákup vojenského materiálu a další aktivity. Přijatá opatření zakazují americkým občanům jakýkoli obchodní styk s lidmi ze sankčního seznamu.

Džabhat Fatah aš-Šám v současnosti působí zejména na bojištích severní Sýrie. Aktuálním vůdcem je Muhammad Džulání. Od prosince 2012 ji Spojené státy vedou jako teroristickou organizaci, o rok později ji na tento seznam zařadila také OSN.

Hlavními nepřáteli pro ni představuje vláda Bašára Asada a Islámský stát. Její bojovníci jsou obviňování z masakrů menšin a civilního obyvatelstva. V zahraničí an-Nusrá neútočí, z napojení na tuto teroristickou organizaci však je podezříván strůjce útoků kalifornského San Bernardina (více o útoku zde)

Odsun do Idlíbu

Za baštu Džabhat Fatah aš-Šám je považována provincie Idlib na severozápadě Sýrie. Právě sem se Bašár Asad podle agentury AP snaží deportovat veškeré povstalce a stoupence opozice. Smyslem je soustředit rebely daleko od Damašku v místě, kde budou moci být zničeni později.

„Vláda chce lidi psychologicky připravit na to, že Idlib bude něco jako syrský Kandahár,“ domnívá se novinář Ibráhím Hamídí, který píše pro list Al-Haját. Afghánská provincie Kandahár byla v letech 1996 až 2001 baštou vlády radikálního Talibanu. Opozice se obává, že pod záminkou, že provincie je hlavním sídlem Džabhat Fatah aš-Šám, ruská letadla jednoho dne provedou na Idlíb kobercový nálet.

Válka v Sýrii

Právník Usáma abú Zajd upozornil, že do Idlíbu přijíždí také mnoho civilistů a že cílem vlády je převézt je co nejdál od jejich původních bydlišť. Množství bojovníků ze skupin svázaných s al-Káidou bude podle abú Zajda pro Asada v budoucnu záminkou pro to, aby boje v Idlibu vydával za boje proti terorismu.

Faysal Itani z analytického pracoviště Atlantická rada řekl, že „promícháním extremistů s obyvatelstvem nepřátelským vůči vládě se problém soustřeďuje do jednoho místa“. „Jakmile přesun dokončí, režim tvrdě zaútočí a bude těžké cokoli proti tomu dělat z mezinárodního hlediska,“ řekl.

Syrská opozice a chemické zbraně

Asad a Moskva syrskou opozici opakovaně obviňují z páchání válečných zločinů. Ruská armáda v pátek oznámila, že syrská opozice používá v bojích o Aleppo chemické zbraně. Prohlásil to mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Experti ministerstva podle jeho slov našli munici se zbytky chloru a bílého fosforu.

Podle agentury AP se zřejmě připravuje další ofenzíva proti východní části Aleppa, již má v rukou opozice. Prosyrské sdělovací prostředky informují, že v minulých týdnech, kdy Rusko vyhlašovalo přestávky v boji, k městu dorazily výrazné posily a připravují se zaútočit.

Ruská agentura Interfax oznámila, že už několik dní nad Sýrií přelétávají letadla z letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která je ve Středozemním moři. Letadla údajně mapují území a připravují útoky, kterých se zúčastní Admirál Kuzněcov i doprovodná plavidla.

Odpůrci Damašku koncem října zahájili ofenzivu, aby prolomili obklíčení Aleppa. Syrské jednotky se pak v protiofenzívě zmocnily většiny oblastí na jihozápadě města.

27. září 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue