Cohenovské minimum: deset písní, jež by měli znát nejen fanoušci

  • 53
Leonard Cohen vydal čtrnáct řadových alb, vybrat tedy jen deset písní je úkol nemožný, nutně ovlivněný osobním vkusem, momentálním rozpoložením či dobou, kdy posluchač k dané hudbě přistoupil prvně. Následujících deset skladeb ovšem Cohena do jisté míry určuje a měl by si je poslechnout každý.

Suzanne (1967)

Komu se poštěstí, aby se jeho první singl a zároveň úvodní píseň z debutové desky stal legendou? Skladbě Suzanne, kterou začíná album Songs of Leonard Cohen z roku 1967, se to povedlo. Slavnou se stala i o dva roky mladší coververze od Niny Simone, ve švédštině ji přezpívala Anni-Frid Lyngstadová z kapely ABBA, v češtině Václav Neckář.

Bird on the Wire (1969)

Svou druhou desku Songs from a Room nahrával Cohen v Nashvillu a vliv country je tu znát. Ostatně svoji verzi písně Bird on the Wire udělali Willie Nelson i Johnny Cash. Kris Kristofferson zase žádal, aby úvodní verše stály na jeho náhrobku. Sám Cohen považoval píseň za důležitou.

Lover Lover Lover (1974)

První verzi skladby Lover Lover Lover hrál Cohen izraelským vojákům na Sinajském poloostrově během Jomkipurské války. Přepsal ji a dokončil při své cestě do Etiopie. Válkou jsou inspirované i další písně na desce New Skin for the Old Ceremony.

Memories (1977)

Komu přijde song Memories v Cohenově diskografii jako svého druhu úlet, nebude daleko od pravdy. Album Death of a Ladies’ Man totiž produkoval slavný tvůrce zvukových stěn Phil Spector, Cohenův hlas tu však plní svou roli jako vždy. Písničkář na skladbu později vzpomínal jako na sbírku „nejbanálnějších adolescentních vzpomínek“.

The Guests (1979)

S albem Recent Songs se vrátil i Cohenův akustický zvuk, ač zde pro změnu koketoval s orientálními a jazzovými inspiracemi. Konkrétně píseň The Guests byla založená na perské básni ze 13. století. Přátelé, kterým ji autor přehrával, byli nadšení, a tak se z ní stala úvodní skladba desky.

Hallelujah (1984)

Chcete důkaz, že Cohen byl hudebním čarodějem, pro něhož neplatila pravidla showbyznysu? Svůj nejznámější hit vydal, když mu bylo padesát! Píseň, o níž si sám myslel, že je „spíše radostná“, navíc umístil až na druhou stranu alba Various Positions. Popravdě, prezident vydavatelství CBS Walter Yetnikoff se té skladby zhrozil a celou desku původně odmítl vydat s tím, že Cohen je sice výborný, ale už nemá co nabídnout.

First We Take Manhattan (1988)

Cover téhle písně od Joe Cockera je možná slavnější, protože rockovější a našlápnutější. Cohen se koncem osmdesátých let ponořil do světa syntezátorů a jeho tvorba působila navenek trochu lacině. Ovšem platí to samé, co o albu produkovaném Spectorem - Cohenův zpěv udělal, co měl.

The Future (1992)

Titulní sklaba z desky The Future byla inspirovaná pádem Berlínské zdi. Leonard Cohen tu zpívá mimo jiné o Stalinovi a vraždách jako budoucnosti. Svým způsobem zajímavý otisk doby.

Going Home (2012)

Sedmdesátiletý Leonard Cohen vyjel na obří turné čítající několik set koncertů po celém světě včetně Česka. A v roce 2012 vydal duchovně založenou desku Old Ideas. Úvodní písni Going Home však příliš nevěřil. Že ji mají udělat, jej přesvědčil producent Patrick Leonard.

You Want It Darker (2016)

Titulní skladba aktuální desky You Want It Darker byla temnou předzvěstí blížícího se konce. Cohen se tu před zraky celého světa vyznává z toho, že je připravený setkat se s Bohem. Po hudební stránce je však celé album jednoduše skvělé.