David Krejčí z Bostonu padá po souboji s Jackem Johnsonem z Columbusu.

David Krejčí z Bostonu padá po souboji s Jackem Johnsonem z Columbusu. | foto: AP

Krejčí s Faksou dvakrát asistovali, Vrbata bodoval potřetí za sebou

• 17
V deseti čtvrtečních zápasech hokejové NHL se bodově prosadila šestice Čechů. Nejvíce byli se dvěma asistencemi vidět centři David Krejčí a Radek Faksa, oba svým barvám pomohli k výhrám. Naopak gól ve formě hrajícího Radima Vrbaty neodvrátil prohru Arizony, po jedné přihrávce si připsali ještě Jaromír Jágr, Ondřej Palát a Michael Frolík.

30letý Krejčí se ve čtvrtek podílel na výhře Bostonu 5:2 nad Columbusem dvěma asistencemi a poprvé v letošní sezoně tak zaznamenal více než bod na zápas, za což byl zároveň zvolen první hvězdou. Po úvodních 14 startech má na kontě 7 zápisů (1+6).

1. Jakub Voráček (PHI) 14z. - 15b. (6+9)
2. David Pastrňák (BOS) 12z. - 13b. (9+4)
3. Radim Vrbata (ARI) 13z. - 10b. (5+5)
4. Michael Frolík (CGY) 15z. - 10b. (5+5)
5. Tomáš Hertl (SJS) 14z. - 8b. (4+4)
6. David Krejčí (BOS) 14z. - 7b. (1+6)
7. Ondřej Palát (TBL) 14z. - 6b. (2+4)
8. Jaromír Jágr (FLA) 14z. - 6b. (1+5)
9. Tomáš Plekanec (MTL) 14z. - 5b. (1+4)
10. Martin Hanzal (ARI) 9z. - 4b. (2+2)

Vstup do zápasu ale vyšel lépe hostům s nováčkem Lukášem Sedlákem (12:19, +/-: 0) v sestavě, které už ve 3. minutě poslal do vedení kapitán Nick Foligno. Pak ovšem přišla útočná smršť Bruins. Čtyřmi góly v rozmezí 9. a 13. minuty domácí vyhnali brankáře Sergeje Bobrovského předčasně na střídačku.

Za přispění zmiňovaného Krejčího (15:39, +2, 3 střely, 0+2) vyrovnal Torey Krug a záhy na to jej napodobili Matt Beleskey, Austin Czarnik a Tim Schaller. V prostřední hrací části se k výčtu střelců za druhé přihrávky Krejčího přiřadil i David Backes. Columbus v 49. minutě po kuriózní vlastní trefě domácích (trefa připsána na konto Sama Gagnera) už jen zkorigoval konečnou porážku.

Překvapivě bez bodu vyšla z utkání elitní formace Bostonu kapitána Patrice Bergerona s křídly Bradem Marchandem a Davidem Pastrňákem (15:08, -1, 2 střely).

Po třech porážkách v řadě, z nichž poslední byla navíc drtivým výsledkem 2:8 od Winnipegu, hokejisté Dallasu zabrali. Z ledu Calgary si ve čtvrtek odvezli dva body po výhře 4:2. Dvěma body za asistence se o to zasloužil i český mladík Radek Faksa (18:22, +1, 1 střela, 0+2).

22letý centr, jenž je při nemoci Jiřího Hudlera a dlouhodobém zranění Aleše Hemského jediný český zástupce v kádru Stars, dostal příležitost vést elitní formaci s kapitánem Jamiem Bennem a Laurim Korpikoskim na křídlech.

Právě oba zmiňovaní forvardi zařídili Stars po zahajovací třetině dvougólové vedení. Ve 13. minutě Faksa od zadního mantinelu připravil palebnou pozici Korpikoskimu a v 16. minutě přispěl i k akci hvězdného Benna.

Také Flames ovšem mají ve svém kádru hvězdného hráče, který o sobě dal vědět. Prostřední třetinu totiž dvěma zásahy ovládl Johnny Gaudreau a zařídil tak průběžný smírný stav 2:2. U jeho druhé branky si asistenci připsal i Michael Frolík (19:06, +1, 1 střela, 0+1). Rozhodnutí tak nabídla až finální třetina a její 48. minuta, kdy využil přesilovku ke své druhé trefě večera Jamie Benn. V 60. minutě výsledek ještě do prázdné klece pojistil Antoine Roussel.

Hokejisté Floridy marně usilují na navazující výhru. Už potřetí za sebou po vítězství další zápas nezvládli a odcházeli s prázdnou. Naposledy se daný model opakoval pondělním úspěchem 3:1 nad Tampou a čtvrtečním nezdarem 2:4 se San Jose.

Panthers předvedli perfektní nástup, když se v 6. a 8. minutě prosadil obránce Jason Demers. U jeho druhé trefy si asistenci připsal i Jaromír Jágr (16:36, -1, 3 střely, 0+1), jenž nechyběl v sestavě po potížích s třísly (odstoupil v průběhu předešlých dvou partií).

Ještě v první třetině ale snížil Brent Burns a v prostřední hrací části zařídil střelecky mírně aktivnějším Sharks vyrovnání Joe Pavelski. Obrat skóre hosté dokončili ve třetí třetině góly Tommy Wingelse a Logana Couturea. Český zástupce v kádru vítězů, útočník Tomáš Hertl (16:49, +/-: 0, 3 střely), se bodově neprosadil.

Na domácí triumf 8:2 nad Dallasem rozjetí hokejisté Winnipegu navázali i na ledě soupeře, když ve čtvrtek přidali další body do sbírky výhrou 3:2 nad Arizonou. V sestavě domácích, kterým kvůli zranění chybí Martin Hanzal, se ve třetím utkání za sebou dokázal bodově prosadit zkušený Radim Vrbata (15:35, +/-: 0, 5 střel, 1+0).

Po asistencích proti Anaheimu a Coloradu dal Winnipegu pro změnu svou pátou trefu sezony, když v 10. minutě bombou z pravého kruhu srovnával na 1:1. V dalším průběhu ale Blake Wheeler s Nikolajem Ehlersem, jemuž asistoval s 11. góly průběžně nejlepší střelec soutěže Patrik Laine, otočili vývoj na stranu Jets. Coyotes pak dokázali již jen zkorigovat na nejtěsnější rozdíl poté, co se v čase 59:58 prosadil Tobias Rieder.

Už potřetí za sebou dostal na místo Petra Mrázka v bráně Detroitu od úvodní minuty přednost zkušenější Jimmy Howard, jenž během dané série vychytal druhou výhru. Na úterní výsledek 3:2 po nájezdech s Philadelphií totiž navázal čtvrtečním vítězstvím 3:1 nad trápícím se Vancouverem. Canucks tak neodvrátili desátou prohru z posledních jedenácti startů. Howard jim pochytal 36 z 37 střel a byl zvolen první hvězdou. Už v zahajovací třetině poslali Red Wings do trháku Dylan Larkin s Brendanem Smithem. Stav 2:0 pak vydržel až do 44. minuty, kdy dramatický závěr připravil Daniel Sedin. V 56. minutě ovšem domácí uklidnil třetí brankou Steve Ott.

Po šokující prohře 0:10 s Columbusem dokázali hokejisté Montrealu zvítězit potřetí v řadě a s celkovou bilancí 12 výher ze 14 startů s 25 body dále kralují Východní konferenci i celé NHL. Naposledy slavili výsledek 4:1 nad Los Angeles. Český centr Tomáš Plekanec (17:29, +/-: 0) však vyšel opět bodově naprázdno.

Útočník Andrej Nestrašil (7:24, +/-: 0, 1 střela) byl jediným českým zástupcem v sestavě Caroliny, která v domácím prostředí podlehla 2:4 Anaheimu. Obránce Jakub Nakládal se po jedné odehrané partii opět zařadil mezi nehrající náhradníky. Hlavním tahounem Ducks byl se čtyřmi body (2+2) švédský forvard Jakob Silfverberg, dvakrát slavil gól i Ryan Kesler.

Tampa Bay naplnila roli favorita v domácím souboji s dosud nevýraznými Islanders. Na výhře 4:1 se jednou asistencí přičinil i Ondřej Palát (13:34, +/-: 0, 0+1), jenž se v přesilovce podílel na trefě Tylera Johnsona. V obraně vítězů nechyběl i Andrej Šustr (18:30, +/-: 0, 2 střely).

Výsledky NHL

Carolina - Anaheim 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)
35. Teräväinen, 44. Rask - 25. a 60. Kesler, 30. a 33. Silfverberg. Střely na branku: 30:27. Diváci: 8 086. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg (Anaheim), 2. Teräväinen, 3. Slavin (oba Carolina).

Boston - Columbus 5:2 (4:1, 1:0, 0:1)
9. Krug (Krejčí), 10. Beleskey, 13. Czarnik, 13. Schaller, 32. Backes (Krejčí) - 3. Foligno, 49. Gagner. Střely na branku: 32:17. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. Czarnik, 3. Beleskey (všichni Boston).

Pittsburgh - Minnesota 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
8. Crosby, 28. Hornqvist - 19. Coyle, 30. Niederreiter, 43. E. Staal, 60. Pominville. Střely na branku: 41:44. Diváci: 18 458. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal, 2. Niederreiter (oba Minnesota), 3. Kessel (Pittsburgh).

Tampa Bay - NY Islanders 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky
: 9. Stamkos, 12. Kučerov, 23. Johnson (Palát), 42. Boyle - 29. Ladd. Střely na branku: 28:32. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Vasiljevskij, 3. Johnson (všichni Tampa).

Arizona - Winnipeg 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
10. Vrbata, 60. Rieder - 5. Copp, 31. Wheeler, 57. Ehlers. Střely na branku: 25:27. Diváci: 11 185. Hvězdy zápasu: 1. Copp (Winnipeg), 2. Vrbata (Arizona), 3. Wheeler (Winnipeg).

Montreal - Los Angeles 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
8. Byron, 14. Carr, 30. Danault, 59. Galchenyuk - 52. Toffoli. Střely na branku: 23:24. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Danault, 2. Price, 3. Petry (všichni Montreal).

Florida - San Jose 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)
6. a 8. Demers (na druhou Jágr) - 17. Burns, 22. Pavelski, 49. Wingels, 60. Couture. Střely na branku: 24:29. Diváci: 11 703. Hvězdy zápasu: 1. Wingels (San Jose), 2. Demers (Florida), 3. Jones (San Jose).

Nashville - St. Louis 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
39. a 45. Jarnkrok, 44. Neal - 4. Schwartz. Střely na branku: 28:24. Diváci: 17 259. Hvězdy zápasu: 1. Jarnkrok, 2. Neal, 3. Aberg (všichni Nashville).

Calgary - Dallas 2:4 (0:2, 2:0, 0:2)
22. a 24. Gaudreau (na druhou Frolík) - 16. a 48. Jamie Benn (na první Faksa), 13. Korpikoski (Faksa), 60. Roussel. Střely na branku: 31:22. Diváci: 18 795. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn (Dallas), 2. Gaudreau, 3. Kulak (oba Calgary).

Detroit - Vancouver 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
1. Larkin, 19. Smith, 56. Ott - 44. D. Sedin. Střely na branku: 27:37. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Howard, 2. Ott, 3. Zetterberg (všichni Detroit).