Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi pravicová opozice vytkla nejasnou zahraniční politice a ponížené chování vůči Číně | foto: Michal Šula, MAFRA

Sobotka odmítl hysterii vůči Číně, opozice mu vyčetla, že se vláda hrbí

  • 309
Česko muselo rozmrazit vztahy s Čínou, řekl premiér Bohuslav Sobotka na páteční mimořádné schůzi Sněmovny k zahraniční politice, kterou svolala opozice. Věří, že zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nezhorší vztahy s USA. Šéf ODS Petr Fiala kritizoval vládu, že se Česko stává nečitelným a nepředvídatelným spojencem.

Sobotka hájil vstřícné vztahy k Číně, ke kterým se podle něj vláda zavázala už v koaliční smlouvě. „Jsme a zůstáváme v NATO a v Evropě, nemůžeme ale ignorovat ekonomickou realitou. Čína je důležitý ekonomický a politický parter, chceme navyšovat vzájemnou obchodní bilanci,“ podotkl premiér.

„Podívejme se, jaké vztahy s Čínou má třeba Německo nebo Holandsko. Aktivně s Čínou obchodují. My jen doháníme zpoždění,“ řekl Sobotka a zdůraznil zavedení tří přímých leteckých linek s Čínou. V diskusi o vztazích s nejlidnatější zemí světa vyzval k zachování chladného rozumu, odmítl hysterii.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prohlásil, že Česko musí být pro Peking korektním a předvídatelným partnerer. „Česká republika je špička v kritice vůči Číně. Čína si zaslouží kritiku v řadě oblastí, ale musíme to dělat tak, aby byla dodržena pravidla hry,“ podotkl šéf diplomacie.

Nedávná návštěva dalajlámy v Česku byla podle něj zbytečně zpolitizovaná. „On ani nestojí o politická přijetí,“ řekl Zaorálek. Podle něj byla chyba, že se s tibetským duchovním vůdcem sešel ministr kultury Daniel Herman. „Styděl jsem se za to. V zahraniční politice je zásadní držet to, co se dohodlo,“ dodal. Vlády se v této věci zastal předseda opozičních komunistů Vojtěch Filip.

Kde ohýbání páteře skončí? ptal se Laudát

„Proč jste podepsal ponižující dopis čtyř? A budou následovat další takové kroky?“ ptal se Fiala premiéra na začátku jednání na prohlášení, jímž se Sobotka, prezident Miloš Zeman, předseda Sněmovny Jan Hamáček a šéf horní komory parlamentu Milan Štěch distancovali od schůzky Hermana s dalajlámou (o tomto prohlášení najdete více zde).

„Otázkou není, zda s Čínou obchodovat a rozvíjet vztahy, ale jak s Čínou obchodovat a rozvíjet vztahy,“ prohlásil Fiala. Vztahy s touto zemí nemohou být podle předsedy občanských demokratů pouze pragmatické.

Šéf poslanců TOP 09 František Laudát ve Sněmovně řekl, že nikdo nenutí vládu, aby s Čínou neobchodovala, ale není podle ně nutné, aby se u toho česká vláda tolik hrbila. „Kde tohle ohýbání páteře skončí?“ prohlásil Laudát. „Ministrů, kteří by se měli poroučet, nebo zvážit své setrvání ve vládě, je více,“ prohlásil také předseda poslanců TOP 09 v narážce na to, že premiér Sobotka chystá změny ve své koaliční vládě, na postech ministrů za ČSSD.

Sobotkou: Trump nemusí říkat, ať dáme víc peněz na obranu

„Máme slabou zahraniční politiku. Hrad se stal autonomním centrem zahraniční politiky. Platí to daňoví poplatníci,“ řekl Fiala v úvodu jednání.

Podle Sobotky je ale zahraniční politika transparentní, uvítal, že se stala tématem mimořádné schůze. „Jsme uprostřed neklidných časů, věci se mění a to potvrdil i výsledek amerických voleb ve Spojených státech,“ řekl premiér.

Vláda podle něj jedná aktivně a vždy v zájmu České republiky. „Souhlasím s tím, že nejednotnost zahraniční politiky nás poškozuje,“ uvedl. Zdůraznil, že jeho vláda je proevropská a chce udržet EU pohromadě. „Je to náš národní zájem,“ řekl. Prioritou podle něj je bezpečnost na území Evropy a posilování hospodářského růstu.

„Není žádná alternativa k Severoatlantické alianci,“ zdůraznil předseda vlády. „Nepotřebujeme Donalda Trumpa, abychom věděli, že máme zvyšovat výdaje na obranu,“ řekl poslancům. Výdaje na obranu mají v příštích letech růst. Nevidí důvod, proč by výsledek amerických voleb měl zhoršit vztahy mezi Českem a Spojenými státy americkými.

Zaorálek tvrdil, že mu slova politiků z ODS a TOP 09 rozpěnila krev. „Česká republika je aktivní hráč v současné politice. Odmítám, že česká zahraniční politika je nekoncepční,“ řekl. Trumpovo zvolení podle něj přinese novou kapitulu vztahů a nové pohledy. „Mohou být potřebné. Počkáme si, jaké budou, kdo bude v USA ministr zahraničí,“ uvedl.

Smích v poslaneckých lavicích Zaorálek vyvolal, když chtěl svá slova podpořit jednou citací novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky (ze stati O pozoruhodném rozdílu mezi literaturou a politikou). Citování Peroutky se totiž stalo v české politice v poslední době docela riskantním podnikem.

Po třech hodinách diskuse poslanci neschválili program mimořádné schůze a diskusi o zahraniční politice vlády ukončili. Pro program schůze nebyli poslanci ČSSD, ANO a komunistické strany.

Fiala: Odmítáme orientální experimenty prezidenta i vlády:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video