Členům „komanda ČEZ“ se ministerstvo musí omluvit za stíhání, rozhodl soud

  • 23
Dva bývalí členové vymahačské jednotky ČEZ uspěli u soudu s žalobou na ministerstvo spravedlnosti. Karel Vaniš a Daniel Jeništa se domáhali omluvy a finančního odškodnění za to, že byli tři roky trestně stíhaní za vydírání a později za útisk. Soud je již před lety osvobodil, nyní se jim navíc stát musí za stíhání omluvit.

„Jejich nárok je nesporný a vychází z toho, že byli zproštěni obžaloby,“ uvedla ve čtvrtek předsedkyně senátu Městského soudu v Praze Irena Saralievová. Ani jeden z žalobců si nepřišel rozsudek poslechnout osobně. Rozhodnutí je konečné, lze se proti němu dovolat k Nejvyššímu soudu, nemá ale odkladný účinek.

Jeništa dostane za své stíhání 50 tisíc korun, Vaniš dokonce 80 tisíc. „Vyšší částka u druhého žalobce je dána tím, že byl omezen na svobodě, byl mu zajištěn majetek a že mediální zprávy se více soustředily na něj, uváděly jeho jméno i obličej,“ vysvětlila soudkyně. Částky se zvýší ještě o úroky počítané od vynesení osvobozujícího rozhodnutí v roce 2012 do současnosti.

Kromě toho se stát, zastoupený ministerstvem spravedlnosti, jak je v těchto věcech obvyklé, musí oběma mužům veřejně omluvit. „Trestní stíhání bylo zastaveno a bylo prokázáno, že skutky, které byly předmětem trestního stíhání, nejsou trestnými činy,“ musí být podle verdiktu napsáno v omluvě, kterou ministerstvo zveřejní v MF DNES. Ministerstvo také musí uhradit žalobcům náklady řízení přesahující 67 tisíc korun.

Jeništa s Vanišem žalovali stát ještě o něco vyšší částky, než kolik jim soud nakonec přiznal. Jeništa chtěl 150 tisíc korun, Vaniš 250 tisíc.

Obvodní soud pro Prahu 2, který se jejich nároky zabýval jako první, je ale zcela odmítl. Uvedl, že trestného činu se sice nedopustili, ale jednali po morální stránce zavrženíhodně. „V této souvislosti ovšem nutno připomenout, že veškeré kritizované praktiky, doložené zejména videi natočenými samotnými zaměstnanci tohoto útvaru, jsou skutečné a nikoli smyšlené a především nad nimi se společnost pohoršovala,“ konstatoval v březnu letošního roku obvodní soud.

Oba muži byli členy jednotky, která prováděla kontroly u lidí podezřelých z černého odběru elektřiny. Chodili oblečeni v černých kombinézách podobných zásahovce, podle některých zdrojů nosili zbraně (Vaniš to popřel zde) a chovali se značně razantně.

„Razance se mohla jevit kontroverzní. Samotné jednání, to jest odpojení elektřiny a snaha donutit černé odběratele k zaplacení škody, není nic nezákonného,“ uvedla soudkyně Saralievová. Zdůvodnila tak, proč zamítavý rozsudek obvodního soudu změnila.

Vaniš, Jeništa i další příslušníci „komanda“ byli v roce 2008 obviněni z vydírání, za což hrozí až 12 let vězení. Případem se zabýval Útvar odhalování organizovaného zločinu a psalo se o něm v novinách. Později státní zástupce údajné trestné činy překvalifikoval na mnohem méně závažný útisk. Za ten hrozí nanejvýš půl roku vězení. V roce 2012 ale soudy rozhodly, že obžalovaní se nedopustili ani útisku (čtěte zde).

Při zásahu tohoto útvaru ČEZ v terénu docházelo i k dramatickým situacím:

4. února 2010

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video