Spitfire mají jen na ukázku, piper však bude skutečně létat

  • 0
Jedno letadlo už Czech Spitfire Clubu nestačí. Během příští sezony chtějí členové jihlavského spolku letecké historie kromě makety legendárního letounu Supermarine Spitfire předvést v plné parádě Piper L-4 Grasshopper. Pracují na něm v hangáru na letišti v Jihlavě Henčově.

„Do prázdnin příštího roku by měl být připraven vzlétnout,“ říká předseda Czech Spitfire Clubu Zdeněk Sadecký.

„Koupili jsme jej rozestavěný a dokončujeme jej. Chystáme kamufláž v barvách britského Královského letectva, jiný takový stroj je zřejmě pouze ve Velké Británii. Ten náš bude mít originální motor Continental, vrtuli a řadu dalších dílů. Snažíme se letoun postavit co nejpřesvědčivěji,“ líčí Sadecký.

Americký piper se vyráběl od roku 1938 jako civilní letoun, ale brzy vznikl i vojenský typ.

„V USA na piperu začínala cvičit drtivá většina stíhačů a pilotů. Nebyl to přímo bojový stroj jako třeba spitfire, ale používal se na lodích, dopravovali se s ním velitelé nebo balíčky,“ líčí Sadecký.

Do Československa se tyto hornoplošníky dostaly až po válce. „Aerokluby jich využívaly několik desítek, byl to jeden z nejhojněji zastoupených letounů. Řada letců z Británie na nich po válce doma létala,“ připomíná další souvislost.

Po Novém roce dostane kabát

Aktuálně v henčovském hangáru kompletují trup, montují podlahy a navařují díly, po Novém roce začnou letoun potahovat plátnem. Příznivci letecké historie Piper L-4 využijí jako svoji další atrakci tábora simulujícího dobové polní letiště RAF. Ovšem jakožto plně funkční replika se piper předvede také ve vzduchu.

„Investice přesáhne milion korun ze soukromých prostředků, ale chceme ještě s prosbou o podporu oslovit instituce. Vítáme jakoukoliv pomoc,“ říká Sadecký.

Czech Spitfire Club vznikl v roce 2008, nyní má deset řádných a sedm čestných členů včetně žijících válečných veteránů RAF Imricha Gablecha a Emila Bočka.

„Nejde nám jen o pietu, ale o význam. Každý velký národ si hrdinů váží. Ať už jsou to Američané, Britové nebo Rusové. Čechům je to často úplně jedno, což je škoda. Nehrajeme si na piloty, ale snažíme se o to, aby jejich památka nezapadla,“ shrnuje filozofii klubu jeho předseda.

Pravidelně se účastní leteckých přehlídek, organizuje pietní setkání, výstavy a řadu jiných akcí. Další plány jihlavského spolku vůbec nejsou přízemní. Po Piperu L-4 chtějí postavit ještě letoun Magister, na kterém českoslovenští letci RAF obvykle cvičili.

Czech Spitfire Club se dlouhodobě snaží také o vybudování muzea, které by trvale připomínalo odkaz československých letců. „Exponátů máme dost, otázkou je místo a financování,“ uzavírá Zdeněk Sadecký.