Volička Donalda Trumpa očekává výsledky voleb ve městě Indianapolis (8. listopadu 2016) | foto: AP

GLOSA: Překvapení v Bílém domě. Trump je kandidát, který se vzepřel

  • 192
Zvolení Donalda Trumpa 45. americkým prezidentem potvrdilo trend, kdy je nakonec vše jinak, než se čekalo. Trump, který byl dlouho brán spíše jako zábavné zpestření než seriózní kandidát, dokázal na svoji stranu získat většinu rozhodujících států. Podobné překvapení zažili letos i Evropané v případě brexitu.

Donald Trump je kandidát, který se vzepřel.

Vzepřel se vlastní republikánské straně, vzepřel se stávajícímu politickému systému USA a vzepřel se prognózám založeným na průzkumech i dosavadních zkušenostech z předešlých volebních klání. Jenže Trumpova revolta by nebyla ničím, kdyby nenašla odezvu mezi voliči. A jak ukázaly volby, prohřešky Clintonové byly pro voliče méně snesitelné než ty Trumpovy.

Prezidentské volby v USA

Ukázalo se, že nespokojenost Američanů se současnými politickými elitami je větší, než se zdálo. Kritika stávajících struktur, Washingtonu a zaujatých médií byla právě tou vítěznou strategií, která republikánského kandidáta dovedla až do Bílého domu. Přitom několik dní před volbami se zdálo, že trend voličských sympatií je právě opačný.

Průzkumy mezi Američany se ale nakonec zcela mýlily. To mohlo být dáno tím, že se mu podařilo dostat na poslední chvíli k volbám více lidí, než se předpokládalo, stejně tak i neochotou jeho podporovatelů v průzkumech přiznat, že jej budou volit. Ostatně tyto náznaky se objevovaly již několik týdnů před volbami. Nikdo však nedokázal odhadnout, jak velká tato skupina voličů je a zda nějak výrazněji ovlivní volební výsledek.

Naděje nespokojených

Miloš Gregor

Politolog Miloš Gregor

Vystudoval politologii, v současnosti je vyučujícím na katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně. Profesně se věnuje volebním kampaním, politickému marketingu, komunikaci a propagandě. Sám se na řadě kampaní podílel.

Po referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie je zvolení Trumpa dalším, pro řadu lidí nečekaným vyústěním nespokojenosti společnosti s politickou reprezentací. A zatímco v případě brexitu kritika směřovala vně zemi – na Evropskou unii, prezidentské volby v USA jsou políčkem tamější politické reprezentaci. Zvolení Trumpa jistě nepotěšilo demokraty, ale ani značnou část jeho vlastní republikánské strany.

Pro Trumpa se jedná o fenomenální úspěch. I přes skutečnost, že drtivá většina médií se oficiálně vyslovila pro podporu Hillary Clintonové, podařilo se mu získat podporu voličů. Možná to však byl paradoxně právě tento postoj médií, který mu v závěrečné fázi kampaně pomohl. Potvrzoval totiž Trumpova prohlášení o tom, že média jsou opravdu zaujatá a nepřejí mu.

Před americkou politickou reprezentací nyní stojí nový úkol: pokusit se znovu sjednotit společnost, která je vypjatou kampaní značně rozdělená. Velmi nespokojení občané v americké společnosti byli i doposud, nyní však budou mít zastání v pozici prezidenta. A Donald Trump? Ten se nyní bude muset popasovat s nadějemi, které do něj právě tito voliči vložili. A nebude to snadný úkol – už proto, kolik nepřátel si během kampaně udělal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video