Úředníci soulské prokuratury prohledali sídlo společnosti Samsung (8. listopadu...

Úředníci soulské prokuratury prohledali sídlo společnosti Samsung (8. listopadu 2016) | foto: Reuters

Samsung se zapletl do aféry Rasputin, sídlo firmy prohledala policie

  • 7
Skandál jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje dolehl i na společnost Samsung. Hlavu státu podle žalobců řídila sektářka a technologický gigant mohl být jednou z firem, od které získávala peníze. Důvěra v prezidentku klesla na pouhých pět procent. Pak v úterý nabídla parlamentu, že se vzdá volby premiérů.

Vyšetřovatelé soulské prokuratury podle deníku Korea Herald v úterý prohledali devět míst včetně oddělení vnějších vztahů společnosti Samsung Electronics. Razii podnikli i v kanceláři a domě Pak Sank-jina, který je šéfem oddělení a zároveň předsedou Korejské jezdecké federace. Úřady Pakovi zakázaly vycestovat ze země.

Samsung podle žalobců loni poslal 2,8 milionu eur (asi 76 milionů korun) jako „poplatek za konzultace“ německé společnosti Core Sports, kterou si v Německu založila prezidentčina kamarádka a vlivná neformální poradkyně Čche Son-sil. Její dcera si za peníze údajně koupila koně jménem Vitana V a zaplatila tréninkové lekce.

Prokuratura předpokládá, že Samsung za svůj příspěvek očekával protislužbu na vládní úrovni. Podle Roberta Kuyperse, někdejšího jednatele společnosti Core Sports, kabinet Samsungu pomohl při jednání s odbory a podpořil jeho technologický výzkum.

Manažer Pak se podle něj s Čche několikrát sešel v Německu. Kuypersovi se činnost firmy zdála podezřelá, tak z ní odešel. Vedení Samsungu podle listu Korea Times všechna obvinění odmítá.

Čche Son-sil v obležení právníků a novinářů

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje

Prezidentku řídil Rasputin v sukních, v televizi už se kála

Šedesátiletá Čche Son-sil je od minulého týdne ve vazbě. Dcera vůdce náboženské sekty Víra věčného života, kterého američtí diplomaté v tajných depeších nazývali Rasputin a líčili, že míval „naprostou kontrolu nad tělem i duší Pak (Kun-hje)“, podle žalobců skrze prezidentku získala přístup k tajným dokumentům. Podle CNN se na to přišlo díky jejímu tabletu, který se dostal do rukou reportérům místní televize.

Šedá eminence Modrého domu se podílela na důležitých státních rozhodnutích, ačkoli pro vládu oficiálně vůbec nepracovala. Svůj vliv údajně navíc zneužívala k vydírání korejských firem (psali jsme o tom zde).

Pak Kun-hje kvůli skandálu před pěti dny však vyměnila předsedu vlády. Novým premiérem se stal Kim Pjong-čun, který v minulosti zastával vysoké postavení v prezidentské kanceláři. I ten ovšem nejspíš brzy skončí. Premiérka v úterý parlamentu nabídla, že se vzdá svého práva na výběr premiéra a nechá poslance, aby šéfa vlády zvolili sami.

„Hluboce se svému lidu omlouvám,“ kála se prezidentka minulý týden v televizi. Celý skandál označila za svou chybu a slíbila, že bude spolupracovat s vyšetřovateli. Její popularita se během několika dní propadla na historická minima, v jednou z průzkumů ji věřilo dokonce pouhých pět procent respondentů. Desítky tisíc lidí v ulicích Soulu žádají, aby odstoupila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue