David Pastrňák z Bostonu (vlevo) se raduje z gólu v utkání proti Buffalu.

David Pastrňák z Bostonu (vlevo) se raduje z gólu v utkání proti Buffalu. | foto: Reuters

Pastrňák je mezi nejlepšími střelci NHL, trefili se i Krejčí a Palát

• 32
Produktivita útočníků Davida Pastrňáka (1+1) a Davida Krejčího (1+0) pomohla hokejistům Bostonu k pondělní výhře 4:0 nad Buffalem. Prvně jmenovaný se trefil v sezoně už poosmé a s dalšími třemi borci se dělí o čelo střelecké tabulky NHL. V dalším zápase se střelecky prosadil ještě Ondřej Palát, jeho trefa však nakonec jen zmírnila prohru Tampy 1:3 s Floridou.

Z deseti odehraných zápasů vyprodukoval Pastrňák skvělých 12 bodů a hlavně osm z nich je za vstřelenou branku. Daný součet jej tak společně s finským nováčkem Winnipegu Patrikem Lainem, nečekaným lídrem produktivity NHL chicágským Arťomem Anisimovem a po návratu z marodky po hokeji hladovém pittsburghském kapitánovi Sidneym Crosbym (zatím odehrál jen šest zápasů) řadí na čelo střelecké hitparády NHL.

1. Jakub Voráček (PHI) 13z. - 13b. (6+7)
2. David Pastrňák (BOS) 10z. - 12b. (8+4)
3. Michael Frolík (CGY) 14z. - 9b. (5+4)
10. Radko Gudas (PHI) 7z. - 4b. (1+3)

Svou zatím poslední trefu Pastrňák (15:43, +/-: 0, 3 střely, 1+1) přidal v pondělním duelu Bostonu s Buffalem, když ve třetí třetině přesilovkovou dorážkou zvyšoval na finálních 4:0. 20letý talent z Havířova figuroval i u otevírací branky duelu, když v 26. minutě asistoval u trefy Brada Marchanda.

Ten se prosadil taky v početní převaze, stejně jako David Krejčí (19:30, +/-: 0, 5 střel, 1+0) v 31. minutě. Své střelecké konto sezony otevřel tvrdou ranou příklepem zpoza levého kruhu přes obránce.

Čtvrtým střelcem Bruins v zápase byl Riley Nash. První hvězdou byl zvolen gólman domácích Tuukka Rask, jenž na čisté konto (druhé v sezoně a 32. v kariéře) potřeboval 32 zákroků. Další v pořadí hlasování zámořských novinářů skončili Krejčí a Beleskey.

I s uzdraveným Jaromírem Jágrem (13:02, -1, 4 střely), který kvůli potížím s třísly vynechal poslední dvě třetiny sobotní partie s Washingtonem, přivítala v pondělí Florida na domácím ledě rivaly z Tampy. První letošní měření sil obou celků skončilo výhrou Lightning 4:3 po nájezdech, odvetu již lépe zvládli Panthers. Své fanoušky potěšili výhrou 3:1.

Už ve 4. minutě domácí poslal do vedení přesnou ranou z přesilovky Jonathan Marchessault. Nejtěsnější skóre pak vydrželo až do úvodu třetí třetiny, kdy srovnal na 1:1 český reprezentant v dresu Lightning Ondřej Palát. Své druhé branky sezony docílil střelou z bezprostřední blízkosti Roberta Luonga po velké chybě v rozehrávce od obránce Alexe Petrovice.

Hrubka obránce se ovšem o chvíli později opakovala i na druhé straně kluziště. Victora Hedmana v 56. minutě odzbrojil Reilly Smith a střelou nad vyrážečku překonal Bena Bishopa podruhé. Úspěch Panthers v poslední minutě ještě do prázdné klece potvrdil Derek MacKenzie.

Mezi nehrajícími náhradníky Floridy byl i z farmy povolaný obránce Jakub Kindl. V dresu Tampy kromě Paláta (18:14, +1, 7 střel), jenž byl nejaktivnějším zakončovatelem hostů, nechyběl i obránce Andrej Šustr (13:59, +1, 2 střely).

Do sezony sice vstoupili čtyřmi výhrami, další ovšem nepřidali ani na devátý pokus. Naposledy se černá série Vancouveru natáhla po prohře 2:4 z ledu Islanders.

New York za dvěma body nakročil dvěma slepenými góly ze třetí třetiny. V 50. minutě ukončil smírný stav 2:2 Cal Clutterbuck a v 51. minutě na něj pojistkou navázal Andrew Ladd.

„Je to těžké. Strašně už potřebujeme lepší výsledek. Dali jsme první gól a pak ještě využili i přesilovku. Oboje se nám dlouho nepovedlo. Ve třetí třetině jsme toho však nevyužili,“ komentoval další nezdar kouč Canucks Willie Desjardins.

Boston - Buffalo 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
26. Marchand (Pastrňák), 31. Krejčí, 35. Nash, 50. Pastrňák. Střely na branku: 42:32. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. Krejčí, 3. Beleskey (všichni Boston).

NY Islanders - Vancouver 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
10. Chimera, 28. Kuljomin, 50. Clutterbuck, 51. Ladd - 5. D. Sedin, 37. Granlund. Střely na branku: 32:32. Diváci: 12 514. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Ladd, 3. Chimera (všichni NY Islanders).

Florida - Tampa Bay 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
4. Marchessault, 56. Smith, 60. MacKenzie - 42. Palát. Střely na branku: 32:35. Diváci: 11 703. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Smith (oba Florida), 3. Bishop (Tampa Bay).