Chybí jen nevěstinec a benzinka. Do Sapy lidi láká i „vietnamské Makro“

  • 78
Říká se, že vietnamská tržnice Sapa připomíná město ve městě. Něco na tom je. Chybí snad jen benzinka a nevěstinec. Místo je to pro některé našince stále dost cizokrajné a špinavé, ale má své kouzlo a řád. A právě proto zřejmě toto centrum vietnamského obchodu v Česku přitahuje stále více turistů.

Místní myčka vypadá, že je narychlo sbitá z několika plechů a možná se brzy rozpadne. Zjevně to vůbec nevadí. Okolo čiperně pobíhá mladá žena a zručnými pohyby smývá prach z drahých mercedesů a bavoráků. Obchod prosperuje. Usměvavá Vietnamka s kšiltovkou zrovna namířila wapku na černé porsche a mačká spoušť.

„No vidíte to, žena pracuje, muž pije a kontroluje,“ žertuje majitel myčky, který opodál popíjí čaj. Okolo pobíhá kluk. Do školy prý nešel, protože ho bolelo v krku. A tak tiše sdílí osud mnoha jiných vietnamských dětí.

Pražská tržnice Sapa je místem nevšedních kontrastů. Přepych s chudobou se o pozornost návštěvníků přetahují na každém rohu. Vedle luxusních limuzín stojí oprýskané dodávky, obchodníci v kravatách se mísí s batůžkáři i trhovci. Nic nebrání této zvláštní symbióze, která se obejde bez naleštěných výloh a dokonalých číšníků. Stejný prostor v tomto „městě“ má místní blázen i tým zástupců tuzemské Hyundai, kteří přijedou za obchodem.

Čechů přibývá

Kouzlo Sapy objevuje čím dál víc Čechů. Místo už není známé jako líheň hazardu, prostituce a drog. „V posledních letech se počet českých zákazníků na Sapě zvýšil o 50 až 70 procent,“ říká průvodce tržnicí Lubor. Místní cestovka Sapa Trip láká turisty k návštěvě a pořádá prohlídky. Řada lidí si zvykla přicházet za jídlem.

Fotogalerie

Tržnice je hlavním centrem vietnamského obchodu v České republice. Do areálu v pražské Libuši se sjíždějí majitelé večerek z celého Česka. Mezi nimi se proplétají stovky turistů a obyvatelé sídlišť, kteří přišli ze zvědavosti, na oběd nebo za nákupy. Mají z čeho vybírat.

„Tady chybí snad už jen čištění bot,“ směje se Nguyen Viet Cuong, asistent generálního ředitele společnosti Saparia, která tržnici vlastní. Ne náhodou se tržnici, přezdívané Malá Hanoj, říká město ve městě.

Chybí tu snad už jen nevěstinec a benzinka. Kromě bister a nesčetných obchodů s oblečením tu najdete právníky, lékaře, účetní, cestovní kanceláře, pojišťovnu, akvaristiku, opravnu mobilních telefonů, krejčí, kadeřnice a mnoho dalších služeb. Nechybí ani herny. „Ještě tu jsou. Městská část Praha Libuš už podala žádost o jejich zrušení, ale dosud se provozují na povolení ministerstva financí,“ upřesnil Cuong. Byla tu i čerpací stanice, ale ta už je asi deset let zavřená. Získat povolení je těžké.

Hasiči i policisté v jedné osobě

Kvůli několika požárům si Sapa pořídila i vlastní tým hasičů se zásahovým vozidlem a teď chce přikoupit další vůz. Největší požár v roce 2008 způsobil škody za stovky milionů, spekulovalo se o tom, že jej někdo založil úmyslně. Některé ze zhruba 1 500 obchodníků v tržnici to položilo.

Právě po tomto požáru se skupina místní ochranky začala přeškolovat na hasiče. Slouží 24 hodin a jsou označeni písmenem „S“ jako Saparia. „Vystupují jako místní hasiči, ochranka a neoficiálně jako policie,“ prozradil Lubor. A jak tato policie funguje? „Většinou se věci snaží řešit domluvou. Když to nejde, případně se to nahlásí. Ochranka se většinou zaměřuje na to, aby se parkovalo správně, byl plynulý provoz a nedocházelo ke rvačkám. Samozřejmě nedokáží být všude,“ dodal. Hasičů je zhruba patnáct, ochranka pracuje ve třech směnách, v každé je zhruba šest až osm lidí.

Navštívili jste už vietnamskou tržnici Sapa?

celkem hlasů: 4923

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 15. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2180
Ne a ani nemám zájem.
Ne a ani nemám zájem. 1621
Ne, ale chystám se tam.
Ne, ale chystám se tam. 1122

Rušno je v Sapě zejména o víkendech. „To je vždycky větší nával. Obchodníci odevšad sem dojíždějí pro zboží, protože v menších městech nebo vesnicích mají většinou v neděli zavřeno,“ vysvětlil Nguyen Viet Cuong ze společnosti Saparia. Do Sapy ale přijíždí pro zboží také čím dál víc českých firem. Větší množství místních i turistů sem navíc chodí nakupovat.

„Vietnamské Makro“

Oblíbeným místem je velkoobchod Tamda Foods, který má prodejnu také v brněnské tržnici. Tamda vyrostla na boomu vietnamských potravinových večerek a obchodů, který nastal zhruba před pěti lety. Funguje podobně jako velkoobchod MAKRO Cash & Carry. Tady ale nutně nemusíte mít živnostenský list, nicméně ten vám zajistí zákaznickou kartu a s ní slevy 10 až 15 procent. Tamda zaváží i firmám po Praze.

„Do Tamdy chodí už víc Čechů než Vietnamců. Hodně pro drogerii, kterou dovážejí z Německa,“ líčí místní řezník Jiří Holeček, který si v Sapě před šesti lety otevřel masnu. Vietnamci si u něj oblíbili bůček, který se směsí zeleniny balí do banánových listů. „O víkendu jsem tu dvakrát projel a když jsem viděl to množství lidí a žádnou masnu, tak jsem si řekl, že by to tady asi bylo dobré,“ líčí bodrý muž, proč zde začal jako jeden z mála Čechů podnikat.

V tržnici v drtivé většině podnikají Vietnamci, ale najdou se i Číňané, Poláci, Rusové nebo Turci. Číňané dominují velkoobchodům s obuví. Nedávno se všichni dohodli, že o nedělích budou zavírat, protože chtějí mít volno pro sebe i své rodiny (psali jsme zde).

Sapa je také kulturním centrem. Pořádá se zde soutěž Miss Vietnam a probíhají tu téměř všechny svatby, které se odehrají ve vietnamské komunitě v ČR. Tradičním místem svatebních radovánek je Dong Do Restaurant u vchodu do tržnice.

Restaurací je v areálu víc, místní gastronomii ale dominují bistra s polévkami Pho a dalšími typickými pokrmy. Právě restauratéři budou muset už za necelý měsíc naostro evidovat tržby. Většina z nich však na to není připravena. „Zatím se o tom informovali, připravují se na to, ale bohužel většina z nich to nechává téměř na poslední chvíli,“ říká průvodce Lubor.

,