Michal Horáček na Staroměstském náměstí (28. října 2016) | foto: Dan Materna, MAFRA

Nápor nemůže Evropa zvládnout, pomáhejme u míst konfliktů, píše Horáček

  • 1619
Lidí je na cestě příliš mnoho, takový nápor Evropa jednoduše nemůže zvládnout, píše Michal Horáček v devítibodové vizi a programu, který zveřejnil při oznámení své kandidatury na Hrad. „Pomozme tedy, ale zejména tam, kde je to nejvíce potřeba - tudíž co nejblíže místu konfliktu,“ soudí Horáček. Na jaké hlavní body se tedy při oslovení voličů chce soustředit?

Horáček už ve čtvrtek řekl, že chce zemi úsměvů, ne zemi úsměšků a že prezident nemá vstupovat do zbytečných sporů s vládou. Prezident podle něj nesmí podlehnout pokušení vyřizovat si osobní účty s volenými politickými aktéry. Svou vizi, jak má Česko vypadat, pokud by byl zvolen prezidentem, pak rozvinul ve svém devateru.

1. Česká republika, Evropa a svět

Zahraniční politika musí být podle prezidentského kandidáta především důvěryhodná a srozumitelná, s důrazem na univerzálnost a nedělitelnost lidských práv a respektování mezinárodního práva. „Tento postoj není obrácen proti zájmům jakékoli jiné země,“ zdůrazňuje Horáček. Řešení problému terorismu, migrační vlny či mezinárodních daňových podvodů musí podle něj předcházet konsensus Evropské unie a NATO. „Jako prezident chci také podporovat úspěšný export našich výrobků,“ napsal do programu Horáček. Právě podpora exportérů je jedním z klíčových bodů i současného prezidenta Miloše Zemana, jenž zatím neoznámil, zda bude svůj mandát na začátku roku 2018 obhajovat.

2. Přistěhovalectví a migrace

Patříme k deseti nejbezpečnějším zemím na světě, píše Horáček, a tak není divu, že je o pobyt v naší zemi nebývalý zájem. Plným právem ale podle něj vnímají přistěhovalectví jako hrozbu. Popírá tím, že by se řadil mezi „vítače“ s naprosto otevřenou náručí. „Je potřeba, aby tito lidé pochopili a ctili naše hodnoty, náš smysl života a zejména pak náš právní řád,“ píše ve svém prezidentském programu textař a producent Horáček. Tak jako se to podle něj povedlo lidem z Ukrajiny, Balkánu či Vietnamu. Přistěhovalectví se proto zcela nebrání, protože to může pomoci chmurným demografickým vyhlídkám.

„Rozhodně neříkám, ať otevřeme hranice každému,“ píše Horáček. Proto se má podle něj hodně pomáhat hlavně poblíž míst konfliktů, odkud míří do Evropy statisíce lidí. „Zaměřme se na zlepšení bezpečnostních a hygienických podmínek přímo na místě,“ navrhuje. Bude to levnější, říká. Těm nejzranitelnějším, dětem, se má pomáhat i v našich nemocnicích, a pak je vracet jejich rodičům. Nediví se odmítání kvót, ale Evropa podle něj do budoucna potřebuje jednotné azylové řízení a vracení neúspěšných žadatelů o azyl do jejich původních zemí, či nejbližší bezpečné země.

3. Armáda České republiky

Podle Horáčka je zřejmé, že jsme považováni v NATO za „černého pasažéra“, protože neplníme slib dávat 2 procenta HDP na armádu. Armáda podle něj disponuje nevyváženou směsí moderní a zcela zastaralé techniky. „Potřebujeme akvizice nových zbraňových systémů, doplnění zásob zejména v oblasti sofistikované munice a několik středních dopravních letounů,“ navrhuje. „Snad vůbec nejhorším selháním státu v oblasti bezpečnosti je faktická neexistence záloh,“ píše ve svém programu prezidentský kandidát. Společná evropská armáda je podle něj aktuálně neuskutečnitelná, navrhuje ale evropský četnický sbor. Máme hledat politické spojence pro prosazení takového návrhu.

4. Technologie nové éry

Musíme být podle Horáčka připraveni na propagandu, kterou na sociálních sítích nešíří lidé, ale roboti, a dále na viry, které kradou přístupové údaje do bankovnictví, tvrdí uchazeč o post hlavy státu. Máme se snažit, aby špičkoví odborníci na moderní technologie tak často neodcházeli do zahraničí. Za problém označil to, že na polovině míst ČR chybí přístup k vysokorychlostnímu internetu. Chce také apelovat na to, aby státní správa posílila on-line komunikaci mezi občany, firmami a úřady.

5. Vzdělávání

Horáček upozorňuje, že k frustraci žáků, ale i učitelů vede to, že jen ti s nejlepšími výsledky na základní škole odcházejí na všeobecná gymnázia, zatímco ostatní se před patnáctým rokem věku musí rozhodnout, co budou dělat po zbytek života. Učiliště a odborné školy musí být podle něj maximálně propojeny s praxí. Prioritou by měla být individualizace výuky. „Jde o to, zvýšit svobodu studentů při výběru předmětů. Přál by si také vytvoření státního fondu na podporu studia v zahraničí a podporovat všeobecně zaměřené školy.

6. Chudoba a bludné kruhy sociálního vyloučení

Při řešení otázek sociálního vyloučení je podle něj klíčové vzdělání. „Bez toho, aby český vzdělávací systém poskytl rovné šance na vzdělání všem, se všichni nebudou moci zapojit do společného českého úsilí o větší materiální a duchovní prosperitu,“ konstatuje ve svém prezidentském devateru.

7. Rovnost žen a mužů

Za další klíčový bod své prezidentské agendy Horáček označuje rovnost mužů a žen. Připomíná, že průměrná výše mezd žen je o 18 procent nižší než u mužů a že mezi VŠ profesory je pouze 15 procent žen. „Překážky zabraňující ženám vstupovat do společenských sfér, o něž mají zájem, a v rovné soutěži s muži se v nich prosadit, jsou překážkami v cestě celé společnosti, která si nemůže dovolit mrhat talentem poloviny svých členů,“ píše Horáček. Označuje to za strategický zájem společnosti, který je nezbytné připomínat a trvale vyžadovat jako prezident jeho naplňování.

8. Prosperita nepřijde bez podnikatelů

Vláda podle prezidentského kandidáta musí všemožně podporovat podnikatele, protože prosperita země nestojí ani nemůže stát na velkých zahraničních firmách nebo státní správě. Místo pomoci podle něj přibývají komplikace, mezi které zařadil povinná kontrolní hlášení, jedno z opatření, které prosadil ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš v současné vládě a v parlamentu, jako podle něj cestu k omezení daňových úniků.

„Podnikatel není synonymum pro zloděje, jak se stále mnozí domnívají. Je to člověk stojící na vlastních nohách, často dává práci jiným lidem a nebál se jít do rizika. Chci, aby byli podnikatelé takto vnímáni, a věřím, že jako prezident budu schopen k takovému posunu vnímání výrazně přispět,“ píše ve svém volebním programu před prezidentskou volbou Horáček.

9. Dopravní infrastruktura

Při všech cestách po České republice prý muži, který má ambici vystřídat na Hradě Miloše Zemana, řekli, že nejpalčivější svízel země je dopravní spojení. „Nelze se donekonečna vymlouvat... Je nutné, aby v Česku vznikl jasný dokument, co stát v dopravě chce, proč to chce a jaké jsou jeho priority,“ píše. Prioritně se podle něj musí řešit obchvaty velkých měst.

Záznam z oficiálního prohlášení Michala Horáčka k jeho kandidatuře na prezidentský post:

3. listopadu 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue