Skejťáci kritizují skatepark v Tanvaldu, šel podle nich pořídit levněji

  • 5
Mělo to být místo, kde by se mladí skejťáci učili nové triky na překážkách, aktivně trávili volný čas a nerušili ostatní obyvatele Tanvaldu v zástavbě. Místo toho budí nový skatepark za zhruba milion korun rozpaky.

„Povrch je naprosto nevhodný, navíc je z kopce, což může mít vliv na bezpečí mladých, kteří ho budou využívat,“ komentuje asfaltovou plochu, která je základem nového skateparku, dlouholetý vyznavač skateboardingu Pavel Břicháček.

Podle něj by bylo daleko vhodnější použít betonový základ. To je ale podle Břicháčka jen jeden z problémů nového parku.

„Překážky, pokud je tak můžeme nazvat, jsou nebezpečné. Hrany mají lišty, přes které kolečka skateboardů nebo koleběžek těžko přejíždí,“ popisuje vybavení parku.

S jeho tvrzením souhlasí i další z jezdců, Petr Škaryd. „Prkno se o hrany zasekává, přejezdová bedna za dvacet tisíc korun je zase příliš krátká na to, aby se na ní dal udělat nějaký trik,“ myslí si.

Park sestává ze šesti překážek v celkové hodnotě lehce přes 238 tisíc korun, dohromady včetně vyasfaltování a oplocení přišel město na 960 tisíc korun. Především cena se zdá mladým jezdcům nepřiměřená. „To, co tady vidíme, by šlo určitě pořídit levněji,“ shodují se.

Sklon asfaltu je větší, uznává starosta

Podle starosty Tanvaldu Vladimíra Vyhnálka ale k žádnému pochybení nedošlo. „Jsou to překážky pro začátečníky a pokročilé. Mohli jsme pořídit i levnější, ale ty by taky nemusely mít žádnou životnost. U těchto máme záruku 60 měsíců. Sklon asfaltu má zase odvádět vodu, i když uznávám, že je větší, než by asi měl být,“ říká starosta.

Dalším nešťastným řešením je podle mladých nadšenců i umístění parku. Podle nich patří tento druh sportu blíže k lidem a odlehlé místo u vlakového nádraží společně s tmavým lesíkem z jedné strany není úplně nejbezpečnější.
Ani s touto kritikou ale starosta nesouhlasí.

„Dříve ti kluci jezdili na sídlišti. Dělali ale hluk, ostatním obyvatelům to vadilo a my jsme tu situaci museli řešit. Chtěli jsme oběma stranám vyjít vstříc, proto vzniknul park dál od zástavby, u koupaliště,“ vysvětluje starosta.

Přesto dává částečně za pravdu i skejťákům. „Dnes bych asi postupoval jinak, nevěděl jsem například, že lepší povrch by byl z betonu,“ říká.

Podle radnice se nedá vyhovět všem

I to se ale podle skejťáků mohlo vyřešit. Starosta jim sliboval spolupráci, ale k té nakonec nedošlo.

„Vidím u sebe chybu v tom, že jsem příliš nekomunikoval. Na druhou stranu, když přijdou příští rok na jaře a řeknou, že by chtěli udělat nějaké úpravy, můžeme jim vyhovět,“ míní starosta, který zároveň věří, že do parku si najdou cestu především mladší děti.

To ale může být problém, jak upozorňuje Břicháček. „V provozním řádu se píše, že zařízení mohou využívat osoby mladší patnácti let pouze pod dohledem osoby starší osmnácti let. Zároveň v něm ale stojí, že vstup je zakázán osobám, které tento druh aktivity neprovozují. Jinými slovy, pokud sem bude chtít přijít menší dítě, rodič na něj bude muset počkat asi za plotem,“ říká Břicháček.

Podle starosty se v případě tanvaldského skateparku nedalo vyhovět všem.

„Vždycky, když děláte nějaký projekt, snažíte se nabídnout to nejlepší pro všechny skupiny. Tady se mohou realizovat menší děti. Ti starší kluci, pro které park určený není, zase můžou jezdit třeba do Jablonce, který má náročnější překážky,“ zakončuje starosta.