Jakub Voráček z Philadelphie se raduje ze svého gólu proti Detroitu.

Jakub Voráček z Philadelphie se raduje ze svého gólu proti Detroitu. | foto: AP

Voráček v prodloužení překonal Mrázka, Ondřej Kaše debutoval v NHL

• 23
Nejproduktivnější Čech v úvodu sezony hokejové NHL, útočník Jakub Voráček, byl zvolen první hvězdou středeční partie mezi Philadelphií a Detroitem poté, co v prodloužení rozhodl o výhře domácích 4:3. Z konfrontace dvou českých gólmanů tak vyšel nad Petrem Mrázkem vítězně Michal Neuvirth. V dalším duelu si odbyl premiéru v NHL útočník Ondřej Kaše, jeho Anaheim však podlehl Pittsburghu 1:5.

Hokejisté Detroitu prohráli ve středu na ledě Philadelphie už potřetí za sebou, když o víkendu nestačili 0:1 na Boston a 2:5 na Floridu. Proti Panthers utkání nedochytal Petr Mrázek, jenž z úvodních deseti střel soupeře čtyřikrát inkasoval.

Na ledě Flyers ovšem dostal opět důvěru od úvodní minuty a byl hodně v zápřahu poté, co domácí vyprodukovali 40 střeleckých pokusů. Nakonec za zády Mrázka skončily znova čtyři puky, po většinu řádné hrací doby ale právě Red Wings drželi vedení.

V zahajovací třetině je totiž dvěma slepenými góly ze 14. minuty poslali do trháku Dylan Larkin s Andreasem Athanasiousem. V prostředním dějství snížil Chris VandeVelde a až v 44. minutě srovnal na 2:2 Roman Ljubimov. Hostující kapitán Henrik Zetterberg navíc v 49. minutě Detroitu vrátil vedení.

V 59. minutě však Philadelphia s šesti hráči v poli ze skrumáže před Mrázkem vytěžila vyrovnání na 3:3 a ve druhé minutě nastavení ujeli do brejku 2 na 1 přihrávající Claude Giroux se zakončujícím Jakubem Voráčkem - 4:3PP. Pro nejproduktivnějšího Čecha v soutěži to byl šestý gól a celkově 11. bod z dosavadních 11 startů.

Kromě Voráčka (18:23, +/-: 0, 3 střely 1+0) se na výhře Flyers podíleli i obránce Radko Gudas (22:08, -1, 2 střely) a gólman Michal Neuvirth (22 zákroků, 3 inkasované góly), jenž zasáhl už do třetího zápasu za sebou. V sobotu naskočil za nevýrazného Steva Masona v průběhu souboje s Pittsburghem, v neděli vychytal výhru 4:3 nad Carolinou a nyní přidal další proti Detroitu.

Po reprezentačním obránci Michalu Kempném (Chicago), Martinu Frkovi (debutoval za Carolinu, ale přes listinu volných hráčů patří znova Detroitu) a Lukáši Sedlákovi (Columbus) se stal čtvrtým Čechem debutujícím v NHL během letošní sezony útočník Ondřej Kaše.

1. Jakub Voráček (PHI) 11z. - 11b. (6+5)
2. David Pastrňák (BOS) 7z. - 8b. (5+3)
3. Tomáš Hertl (SJS) 10z. - 8b. (4+4)
4. Michael Frolík (CGY) 11z. - 7b. (5+2)
5. Radim Vrbata (ARI) 9z. - 6b. (4+2)
6. Martin Hanzal (ARI) 9z. - 4b. (2+2)
7. Jaromír Jágr (FLA) 10z. - 4b. (1+3)
8. Ondřej Palát (TBL) 10z. - 4b. (1+3)
9. Radko Gudas (PHI) 5z. - 3b. (1+2)
10. Pavel Zacha (NJD) 8z. - 3b. (0+3)

Dvacetiletý pravý křídelní forvard, jemuž na farmě v San Diego Gulls vyšel úvod sezony (4 body, 2+2 z úvodních šesti startů), dostal důvěru v dresu Anaheimu v domácím zápase proti Pittsburghu.

Starší bratr Davida Kašeho, jenž obléká dres extraligového Chomutova, ovšem s výsledkem své premiéry spokojen být rozhodně nemohl. Ducks své fanoušky rozesmutněli porážkou 1:5 a český mladík byl na ledě u jedné z inkasovaných branek (8:42, -1, 2 střely).

Už v zahajovací třetině Pittsburgh poslali do vedení Jevgenij Malkin a Matt Cullen. V dalších třetinách pak skóre navyšovali Kris Letang, Patric Hörnqvist a Bryan Rust. Kapitán vítězů Sidney Crosby si z utkání odnesl jednu asistenci a od návratu z marodky kvůli otřesu mozku má ze čtyř duelů na kontě šest zápisů (4+2).

Hokejisté Montrealu si upevnili prvenství ve Východní konferenci i celé NHL dalším triumfem. Poslední neporažený celek soutěže z řádné hrací doby ve středu přehrál 3:0 Vancouver a zapsal si už devátou výhru z úvodních deseti startů.

Na výsledku nic nezměnil ani dvojnásobný počet střeleckých pokusů v podání Canucks 42:21. V bráně Canadiens totiž operoval bezchybný Carey Price, jenž si zapsal první nulu sezony a celkově 37. kariéry.

„Byl to asi náš nejslabší výkon v sezoně. Vyčkávali jsme a nediktovali hru. Doufám, že se z toho poučíme,“ hodnotil objektivně výkon domácích autor rozdílové trefy Nathan Beaulieu. Kromě něj se ještě prosadili Torrey Mitchell a Alex Radulov. Český centr Tomáš Plekanec (15:14, +/-: 0, 2 střely) vyšel už pošesté za sebou bodově naprázdno.

Výsledky NHL

Montreal - Vancouver 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
33. Beaulieu, 40. Mitchell, 59. Radulov. Střely na branku: 21:42. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Mitchell (oba Montreal), 3. Eriksson (Vancouver).

Philadelphia - Detroit 4:3 v prodl. (0:2, 1:0, 2:1 - 1:0)
34. VandeVelde, 44. Ljubimov, 59. Streit, 62. Voráček - 14. Larkin, 14. Athanasiou, 49. Zetterberg. Střely na branku: 40:25. Brankář Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, inkasoval tři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 88 procent. Brankář Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval čtyři branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 19 309. Hvězdy zápasu: 1. Voráček (Philadelphia), 2. Larkin (Detroit), 3. Ljubimov (Philadelphia).

Anaheim - Pittsburgh 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
16. Fowler - 8. Malkin, 11. Cullen, 37. Rust, 42. Letang, 48. Hörnqvist. Střely na branku: 33:34. Diváci: 15 543. Hvězdy zápasu: 1. Letang, 2. Crosby (oba Pittsburgh), 3. Fowler (Anaheim).