První den EET nanečisto: do systému nateklo 43 tisíc účtenek

  • 898
Elektronická evidence tržeb má za sebou první den v pilotním režimu. Jak systém zatím funguje, hodnotil na tiskovém brífinku ministr financí Andrej Babiš. Do evidence přišly a uložily se první tisíce účtenek ze stovek podniků. Kontrolovat se však začnou až ty odeslané od 1. prosince, kdy provoz začne naostro.

„Všechno běží podle plánu, od včera od 12 hodin využilo pilotní projekt téměř 500 podnikatelů, kteří dosud vydali asi 43 tisíc účtenek,“ oznámil Babiš první čísla.

Jeho náměstkyně Alena Schillerová uvedla, že v příštím roce by se měly příjmy státního rozpočtu díky zavedení elektronické evidence tržeb zvýšit o 4,3 miliardy korun. V roce 2018, kdy se do EET zapojí například i vybraní řemeslníci nebo opraváři domácích spotřebičů, by evidence tržeb měla přinést do rozpočtu navíc 18 miliard korun.

„Je potřeba, aby si podnikatelé uvědomili, že zbývá 19 pracovních dnů do ostrého startu,“ uvedl Babiš. Připomněl, že z předpokládaných 40 tisíc podnikatelů, kteří budou EET využívat, jich požádalo o nezbytné registrační údaje jen něco přes polovinu - Finanční správa vydala zhruba 21 tisíc autentizačních údajů.

K systému se mohli podnikatelé připojit už dříve, ale v testovacím prostředí, tzv. playgroundu, se data o evidovaných tržbách neukládala. Nyní už lze otestovat funkčnost pokladního zařízení s nainstalovaným certifikátem a ověřit si, zda se data ukládají na servery Finanční správy. „Údaje jsou poté podnikatelům k dispozici ve webové aplikaci EET,“ uvedla náměstkyně ministra Schillerová.

Účtenková loterie bude

Babišova náměstkyně také potvrdila, že podobně jako třeba na Slovensku bude i v Česku účtenková loterie. „Finalizujeme veřejnou soutěž, kterou chceme na provozování loterie vyhlásit,“ uvedla Schillerová. Ministerstvo chce, aby se šlo loterie zúčastnit i skrze nové technologie, aby se do ní zapojilo co největší množství lidí. „Pokud vše půjde dle plánu, do poloviny příštího roku ji spustíme,“ odhadla náměstkyně.

EET přehledně

Účtenkovou loterii zavedlo dříve například Chorvatsko, Slovensko nebo Slovinsko. Cílem je motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra, možné bylo získat i věcné ceny. Stačilo jen zaslat účtenky nebo údaje povinně na nich uváděné.

Řada podnikatelů už pokladny podporující EET má, s jejich uvedením do testovacího provozu však vyčkávají. „Jsme sami překvapeni, že zájem o dobrovolné listopadové evidování tržeb je nulový. Z více než 1 000 zákazníků nemáme žádného, který by se chtěl od dnešního dne připojit k EET a nepovinně evidovat své tržby měsíc dopředu,“ uvedl v úterý zakladatel pokladního systému Septim.cz Zbyněk Švec.

„Zájem zaznamenáváme pouze v případech, kdy si chce zákazník vyzkoušet, podotýkám v řádu hodin či dní, zda připojení k EET opravdu funguje,“ dodal.

Evidence tržeb bude spuštěna 1. prosince. Jako první přijdou na řadu ubytovací a stravovací zařízení - hotely, penziony, restaurace, hospody, jídelny, bufety ale třeba i cukrárny nebo kterékoliv podnikání, kde zákazníkům prodávají i malé občerstvení - například kadeřnice či kosmetičky (více čtěte zde).

Křišťálová Lupa 2016