Představení nového autobusu FlixBus. | foto: Renelt Yan, MAFRA

Dravý německý Flixbus se rozhodl porazit „dokonalou“ švýcarskou železnici

  • 63
Švýcarská veřejná doprava je považována za nejlepší na světě. Tamní vlaky, autobusy, lodě či lanovky jezdí často, navazují na sebe a na cestu po celé zemi stačí jediná jízdenka. Jenže má také jeden zásadní nedostatek: je velmi drahá. Této slabiny se snaží využít německý autobusový dopravce FlixBus.

Dopravce se zelenými autobusy se pár let po svém vzniku stal jedním z největších evropských hráčů v byznysu dálkových autobusů. Ale švýcarská vnitrostátní doprava dálkové autobusy neuznává.

Ve Švýcarsku jezdí autobusy pouze na regionálních spojích, kam nevedou koleje. Do země také zajíždějí dálkové spoje, nicméně nesmějí vozit lidi v rámci země.

Důvod je jednoduchý: švýcarská vláda má obavy, že příchod autobusových dopravců by snížil příjmy státní železnice a dalších dopravců, kteří jsou zapojeni v systému dotované veřejné dopravy.

Tento model, s oblibou v Česku označovaný jako „vyzobávání rozinek“, by vedl k tomu, že by se celkové náklady na dopravní obslužnost mohly zásadně zvýšit. Dnes totiž cestující na vytíženějších spojích mezi většími městy nepřímo dotují cestující jezdící na méně vytížených trasách. Na druhou stranu zaručený monopol dopravce nenutí k zásadnímu vylepšování služeb.

FlixBus vysvětluje zájem o Švýcarsko velkou poptávkou tamějších obyvatel. Situaci přirovnává k té ve Francii, kde také dlouho měly tamější dráhy zaručenou ochranu na dálkových spojích. Teď už tam FlixBus jezdí pravidelně.

„Je to problém více zemí. Dálkové vnitrostátní autobusy nemohou jezdit ani v Maďarsku či Belgii,“ podotýká Nina Gobbelsová, mluvčí FlixBusu. Dopravce vznikl v Německu díky zrušení ochrany tamních Deutsche Bahn, které v dálkové dopravě měly až na pár výjimek také monopol. Konec omezení vedl ke vzniku řady nových dopravců a velkému pádu cen. A přestože od té doby řada nových firem zkrachovala, cestování po Německu výrazně zlevnilo, neboť konkurence autobusů přinutila snížit ceny i železnici.

Němci se prosazují díky fintě

Úřady zatím FlixBusu neudělily licenci, ale cestující už našli skulinu, jak služeb dopravce využívat. Pro vnitrostátní cesty si rezervují mezinárodní jízdenky, takže třeba na trasu mezi Curychem a Ženevou si koupí lístek až do Francie, nicméně v Ženevě „předčasně“ vystoupí. S FlixBusem se dá z Curychu do Ženevy cestovat za 20 franků, švýcarské dráhy SBB nabízejí jízdenku s poloviční slevou za dvojnásobek.

Podobnou fintu FlixBus vymyslel u spojení z Curychu do Basileje, přičemž se brání tím, že nemůže cestujícím zakazovat vystoupit.

Průhledná finta ovšem může FlixBus vyjít draho. Švýcarský dopravní úřad se zpočátku k plánům německého dopravce stavěl příznivě a vítal konkurenci pro tamější dráhy, teď ale zahájil s dopravcem správní řízení o pokutě.

Podle Tomáše Záruby z Centra efektivní dopravy je cena jedinou systémovou negativní stránkou švýcarských železnic. „Má to ale i pozitivní efekt, že si dost lidí kupuje celoroční jízdenku nebo kartu na poloviční slevu a vlakem pak jezdí častěji než autem. Navíc lidé tam jsou příjmově na takové úrovni, že pohodlí a ekologie je u velké části obyvatel vážně zvažovaný parametr oproti obvykle levnější jízdě autem,“ tvrdí Záruba. Podle něj tamní model umožňuje dojet veřejnou dopravou odkudkoliv kamkoliv a kdykoliv.

14. ledna 2016