Sedačková lanovka ve Skiareálu Monínec. | foto: Skiareál Monínec, Metro.cz

Investic do hor oproti loňsku ubylo. Nejvíce peněz jde do umělého sněhu

  • 1
Tuzemská lyžařská střediska letos výrazně omezila investice do nových zařízení. Oproti loňsku spadly o polovinu. Ceny skipasů naopak stouply v průměru o dvě procenta.

Celkem tuzemské areály do nové zimní sezóny investovaly zhruba půl miliardy korun. Podle výkonného ředitele Asociace horských středisek Libora Knota je pokles daný i tím, že loni byly investice rekordní a vznikly čtyři nové lanové dráhy. „Půl miliardy je průměr minulých let,“ dodal Knot. Za omezením vidí i legislativní problémy i čekání na nový zákon o podpoře cestovního ruchu.

Nejvíce peněz šlo loni do technologií na výrobu technického sněhu. „Pro areály je klíčové, vyrobit sníh co nejdříve to jde, jde o základní předpoklad úspěchu,“ vysvětlil Knot. Nové zasněžování je například ve Špindlerově Mlýně na Medvědíně, středočeský areál Monínec má dokonce takovou technologii, která umožnila otevřít svah lyžařům už v uplynulém víkendu (více čtěte zde). Areály současně výrazně investují i například do dětských areálů. Vylepšuje se také nabídka občerstvení a doplňkových aktivit.

„Lidé na lyžích nebo prkně tráví na horách čím dál méně času, více ho tráví u jiných aktivit, například v restauracích nebo wellness,“ dodal Knot.

Lyžování letos zdraží jen v části středisek, v průměru cena denního skipasu stoupla o 2 % na 570 korun. Podle Knota ale areály zdražení kompenzují tím, že jim některé služby poskytují zdarma, například parkování nebo dětské parky. Čím dál více areálů pak nabízí elektronické skipasy.

Zasněžování v Krkonoších na počátku loňské sezóny:

24. listopadu 2015